• Publicitate

Google is down

Discutii diverse: politica din Canada, stiri de acasa si teme de discutie care nu sunt abordate in celelalte rubrici
Răspunde

Re: Google is down

Mesajde Sly » 20 Dec 2017, 14:34

Tavi scrie:Sute de mii de CAD? Ce masini cumpara respectivii, mai ales cash?

In general Audi :)
Ai sa fii surprins ce multi platesc cash se pare ca in segmentul celor care-si permit Audi exista un considerabil surplus de bani caci nu vor sa finanteze nici macar in conditiile in care dobanda e de 2-3%
Tavi scrie:Mda, eu am cumparat o masina SH anul asta si vanzatorul a dorit un bank draft - i l-am inmanat si mi-a semnat talonul, cu care in 5 minute masina devenea legal proprietatea mea. El nu a avut timpul necesar sa depuna draft-ul inainte ca eu sa fi facut transferul de proprietate, iar dpmdv security features-urile pe care le putea verifica acolo in masina nu erau suficient de concludente.

Tocmai de-asta zic eu ca mi se par inapoiati mai ales in conditiile in care in ziua de azi poate sa-ti plateasca omul de pe telefon si sa ai banii in cont instant.Cu bankdraft-ul trebuie sa mergi sa-l depui la banca.
Dar "ne obisnuim" :lol:
Alt exemplu,landlord-ul meu mi-a cerut sa-i dau 10 cec-uri postdatate desi eu i-am propus sa-l platesc cu interac.Eu de la chiriasul meu incasez prin interac si banii intra instant si nici nu trebuie sa merg vreodata la banca.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 158 ori
I s-a multumit: 461 ori

Publicitate

Mesajde sorro » 20 Dec 2017, 14:48

Motorola90 scrie:O intrebare catre cei care sunteti deja peste ocean>

Care sunt sansele ca cei care detin pasaport romanesc si pleaca ca turisti pe 6 luni in Canada sa isi gaseasca de lucru si sa ramana acolo?
Eu nu ma gandesc la acest lucru, caci vreau sa astept sa primesc viza permanenta, sa fiu cu acte in regula. Si nici nu am nimic contra celora care vor pleca si vor ramane acolo cu simplul pasaport.
Insa nu imi pare normal ca noi sa pierdem cate 5 ani ani asteptand si altora sa le mearga asa usor.

Cam 20 de metri cubi pe oră.
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 745 ori
I s-a multumit: 496 ori

Mesajde Tavi » 20 Dec 2017, 14:51

Motorola90 scrie:O intrebare catre cei care sunteti deja peste ocean>
Care sunt sansele ca cei care detin pasaport romanesc si pleaca ca turisti pe 6 luni in Canada sa isi gaseasca de lucru si sa ramana acolo?

Sansele sunt reduse. Canada nu are infrastructura pentru lucru la negru, si probabil ca pentru europeni nici nu ar fi o alternativa foarte avantajoasa (lucrul la negru, adica). Atractivitatea Canadei consta tocmai in faptul ca ofera un statut legal celor care se califica.
Motorola90 scrie:Eu nu ma gandesc la acest lucru, caci vreau sa astept sa primesc viza permanenta, sa fiu cu acte in regula. Si nici nu am nimic contra celora care vor pleca si vor ramane acolo cu simplul pasaport.

Nu au cum sa ramana, exceptand cazul in care gasesc un cetatean canadian cu care sa se casatoreasca. Exceptie ar fi unii care sunt atat de speciali incat angajatorii le vor obtine dreptul de lucru, si care acum cu 'simplul pasaport' au posibilitatea sa vina la interviu. Dar respectivii sunt foarte putini.
Motorola90 scrie:Insa nu imi pare normal ca noi sa pierdem cate 5 ani ani asteptand si altora sa le mearga asa usor.

Nu va fi 'asa usor'. Cu pasaportul romanesc se poate veni pe maxim 180 zile fara dreptul de lucru. Nu exista un 'path to permanent residency' pentru turisti.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 359 ori
I s-a multumit: 296 ori

Mesajde Tavi » 20 Dec 2017, 14:54

Sly scrie:Alt exemplu,landlord-ul meu mi-a cerut sa-i dau 10 cec-uri postdatate desi eu i-am propus sa-l platesc cu interac.Eu de la chiriasul meu incasez prin interac si banii intra instant si nici nu trebuie sa merg vreodata la banca.

Dpdv legal un cec postdatat reprezinta o creanta, in timp ce un eInterac viitor reprezinta un angajament. Pentru receiver nu-i cine stie ce diferenta, ca el oricum nu primeste banii daca tu nu ii platesti (poti anula cecurile sau poti sa nu efectuezi transferul electronic).
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 359 ori
I s-a multumit: 296 ori

Mesajde capsunar » 20 Dec 2017, 18:02

Tavi scrie:
Sly scrie:Alt exemplu,landlord-ul meu mi-a cerut sa-i dau 10 cec-uri postdatate desi eu i-am propus sa-l platesc cu interac.Eu de la chiriasul meu incasez prin interac si banii intra instant si nici nu trebuie sa merg vreodata la banca.

Dpdv legal un cec postdatat reprezinta o creanta, in timp ce un eInterac viitor reprezinta un angajament. Pentru receiver nu-i cine stie ce diferenta, ca el oricum nu primeste banii daca tu nu ii platesti (poti anula cecurile sau poti sa nu efectuezi transferul electronic).

Asi zice ca astia ( canadezii ) nu sant tocmai inapoiati. Au produse decente pt orice situatie, romanii mai au de invatat da vin si ei din urma.
Draftul sau certified check ( nu e acelas lucru ) se folosesc in loc de cash la handshake. In principiu nu se poat anula usor exact asta e scopul, sa nu poti face stop payment. De aici si dandanaua din articolul de mai sus.
Cand faci un handshake ( ex: vanzare cumparare ) trebuie sa te asiguri ca primesti banii inainte daca vinzi si daca cumperi ca primesti produsul. Cand nimeni nu se increde in nimeni atunci draftul e f bun. E ok si instant tranfer dar necesita ca cel care primeste sa divulge nr de cont. Deci inapoi la draft care e mai anonim.. La sume mari si neincredere se poate folosi escrow.

Checkul postdatat e f convenabil pt ca le depui cand vrei tu si nu cand are chef chiriasul sa dea banii.
De depus se face prin telefon asa ca nu trebuie sa te duci la banca. Ca sa faci stop payment costa vreo 20-50 marafeti in functie de pachetul care il ai deci inca un inconvenient pt chirias. Daca nu sant bani in cont ii costa si pe proprietar si pe chirias.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 411 ori

Mesajde capsunar » 20 Dec 2017, 18:10

Tavi scrie: Dpdv legal un cec postdatat reprezinta o creanta, in timp ce un eInterac viitor reprezinta un angajament..

Nu cred ca poti sa-l pui la Accounts Payable, ca pt nu ai primit produsul. Eu zic ca tot un angajament e.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 411 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Cafeneaua rezidentilor si cetatenilor canadieni