• Publicitate

Google is down

Discutii diverse: politica din Canada, stiri de acasa si teme de discutie care nu sunt abordate in celelalte rubrici
Răspunde

Re: Google is down

Mesajde Tavi » 20 Dec 2017, 11:37

capsunar scrie:Botanisti sant peste tot, iata si o mostra canadeza...
UPS Loses Family's $850,000 Inheritance, Offers To Refund $32 Delivery Fee
http://www.zerohedge.com/news/2017-12-1 ... livery-fee

Daca ar fi folosit google, poate ar fi aflat de wire...

Am citit povestea respectiva pe cbc.ca (sau alta pagina canadiana). Respectivii (beneficiarii) sustin ca reprezentantii TD i-au sfatuit sa trimita certified check si nu wire...deseori ma surprinde increderea nelimitata pe care o are lumea in 'experti'...
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 359 ori
I s-a multumit: 296 ori

Publicitate

Mesajde capsunar » 20 Dec 2017, 12:35

Tavi scrie:
capsunar scrie:Botanisti sant peste tot, iata si o mostra canadeza...
UPS Loses Family's $850,000 Inheritance, Offers To Refund $32 Delivery Fee
http://www.zerohedge.com/news/2017-12-1 ... livery-fee

Daca ar fi folosit google, poate ar fi aflat de wire...

Am citit povestea respectiva pe cbc.ca (sau alta pagina canadiana). Respectivii (beneficiarii) sustin ca reprezentantii TD i-au sfatuit sa trimita certified check si nu wire...deseori ma surprinde increderea nelimitata pe care o are lumea in 'experti'...

Asta mi se pare poveste nemuritoare. Orice lucrator la banca are training si interes sa vanda cat mai mult pt banca si nu pt UPS. Daca ar fi adevarat l-as concedia pe respectiu `on the spot` pt necunoasterea produselor.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 411 ori

Mesajde Sly » 20 Dec 2017, 14:09

Tavi scrie:Am citit povestea respectiva pe cbc.ca (sau alta pagina canadiana). Respectivii (beneficiarii) sustin ca reprezentantii TD i-au sfatuit sa trimita certified check si nu wire...deseori ma surprinde increderea nelimitata pe care o are lumea in 'experti'...

Pe mine nu ma mira deloc,uite de ex. in vanzari auto nu se accepta transferuri bancare doar "certified funds",fie cec fie bankdraft.Vad zilnic cec-uri de zeci sau sute de mii de coco.
Acum 10 ani can eram proaspat aterizat nu-mi venea sa cred cum este posibil sa fie asa de inapoiati pe aici,intre timp....m-am obisnuit.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 158 ori
I s-a multumit: 461 ori

Mesajde Tavi » 20 Dec 2017, 14:16

capsunar scrie:Asta mi se pare poveste nemuritoare.

E posibil ca poporenii sa nu fi avut incredere in 'transferul unor biti intre calculatoare' si as fi preferat o 'hartie la mana'.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Mesajde Tavi » 20 Dec 2017, 14:21

Sly scrie:Vad zilnic cec-uri de zeci sau sute de mii de coco.

Sute de mii de CAD? Ce masini cumpara respectivii, mai ales cash?
Sly scrie:Acum 10 ani can eram proaspat aterizat nu-mi venea sa cred cum este posibil sa fie asa de inapoiati pe aici,intre timp....m-am obisnuit.

Mda, eu am cumparat o masina SH anul asta si vanzatorul a dorit un bank draft - i l-am inmanat si mi-a semnat talonul, cu care in 5 minute masina devenea legal proprietatea mea. El nu a avut timpul necesar sa depuna draft-ul inainte ca eu sa fi facut transferul de proprietate, iar dpmdv security features-urile pe care le putea verifica acolo in masina nu erau suficient de concludente.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Mesajde Motorola90 » 20 Dec 2017, 14:34

O intrebare catre cei care sunteti deja peste ocean>

Care sunt sansele ca cei care detin pasaport romanesc si pleaca ca turisti pe 6 luni in Canada sa isi gaseasca de lucru si sa ramana acolo?
Eu nu ma gandesc la acest lucru, caci vreau sa astept sa primesc viza permanenta, sa fiu cu acte in regula. Si nici nu am nimic contra celora care vor pleca si vor ramane acolo cu simplul pasaport.
Insa nu imi pare normal ca noi sa pierdem cate 5 ani ani asteptand si altora sa le mearga asa usor.
TEFAQ - 03.14
MPQ depus - 16.08.16
D1 cerut - 01.08.17
D.1 ajuns - 13.09.17
IR - 31.10.17
Motorola90
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 5 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Cafeneaua rezidentilor si cetatenilor canadieni