• Publicitate

Asteptari Realiste Vs Nerealiste

Discutii diverse: politica din Canada, stiri de acasa si teme de discutie care nu sunt abordate in celelalte rubrici
Răspunde

Re: Asteptari Realiste Vs Nerealiste

Mesajde Gator » 02 Ian 2018, 18:12

Sly scrie:Eu ma gandesc ca tu probabil ca nu stii cum arata un calorifer,la Moldova cum te incalzeai,cu lemne?

Am fost la apt nu la condo, da nu gaseam pe internet poza de apt asa ca am cautat la condo.

Nu te grabi cu concluziile, gindeste incet si pe indelete sa nu comiti iarasi ceva. Calorifere sint alea din poza ta, bravo. La Iasi caloriferele aratau altfel, banuiesc ca la fel ca la Bucale, dar diferit de Canada si US. Faci progrese. (la socri la tzara ma incalzeam cu lemne, acu ti-e rusine cu mine?)
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 55 ori
I s-a multumit: 345 ori

Publicitate

Mesajde AlexBin » 02 Ian 2018, 18:35

Gator scrie:
Sly scrie:Iar o dai la intors,faptul ca ai avut piscina implica cumva ca ai avut masina de spalat vase sau de spalat/uscat in apartament?
Toate boschetariile au piscina,in special in US...insa nu vrei sa te bagi in apa aia,apropos cand vorbesti de piscina vorbesti de US sau Canada?

Scuze, am confundat masina de spalat vase cu piscina. In aia chiar nu vrei sa te bagi, decit daca vrei sa scoti prostii ca alea de mai sus.

Eu am zis ce am avut, uneori piscina, alteori masina de spalat vase, alteori pe amindoua. Mocheta noua in toate cazurile. Calorifer la apartament in toate cazurile. Toate boschetariile au masina de spalat vase, numa voi v-ati trezit sa n-aveti, mai ales in orase super-faimoase cu downtown sculat precum Turano si Honguver. Ai mai scos o gaselnitza?

Nu serios, de ce nu vrei sa te bagi in apa aia da vrei sa te bagi intr-un downtown unde se impusca? Vrei sa ma faci sa spun ca e naspa tare, ca apa din piscina e murdara, ca de fapt confund piscina cu masina de spalat vase, ca mocheta e uzata, ca nu e aer in casa din cauza caloriferului inexistent, ca e frig prin geam pt ca nu scrie pe el termopan ci scrie xerox, ca daca am avut ce am avut de fapt n-am avut ce n-ai avut tu - le-ai aburit ca un adevarat car dealer profesionist.

banuiesc ca te referi la Toledo, Ohio, nu la cel din Spania, nu? acum inteleg de ce esti impresionat de Edmonton...
AlexBin
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 3 ori

Mesajde Gator » 02 Ian 2018, 18:47

Sly scrie:
Gator scrie:Blocul ala din Romania avea Xerox sau nu era destula cerere?

Lol, in Edm ambele apartamente inchiriate de mine aveau calorifere cu apa. Casele e adevarat ca n-au de la constructor, curios cum de n-ai cautat pe google cele citeva avantaje ale forced air.

Tu ai xerox acasa?
Adidasi stiu ca n-ai caci preferi teneshi.

Am un xerox hp.
Am adidasi puma.
Am blugi albastri.
Am avut flipphone nokia.
Linoleum n-am.
Am si termos.
Am haine cu fermoar (zipper) sau cu arici velcro
Folosesc inalbitor clorox
lipesc cu banda adeziva scotch (australienii ii zic durex, chiar asa!), sau cu adeziv superglue
Googluiesc uneori pe bing
Hot tub jaccuzzi inca n-am
Aspir cu hoover (asta e de la engleji)
Plac jeepurile
Tissues kleenex pt nas
Diapers pampers pt copii mici
Pe birou am sticky notes post-it
Cotton swabs Q-tips
Uneori iau paracetamol tylenol

NU STIU CE MA FAC CU TERMOPANELE
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Mesajde Gator » 02 Ian 2018, 18:51

AlexBin scrie:banuiesc ca te referi la Toledo, Ohio, nu la cel din Spania, nu? acum inteleg de ce esti impresionat de Edmonton...

Scuze, unde am zis ca sint impresionat? Si cum faceam in Toledo Spain ce am facut in Edmonton Canada? Banuiesti macar????
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Mesajde AlexBin » 02 Ian 2018, 19:04

Gator scrie:
AlexBin scrie:banuiesc ca te referi la Toledo, Ohio, nu la cel din Spania, nu? acum inteleg de ce esti impresionat de Edmonton...

Scuze, unde am zis ca sint impresionat? Si cum faceam in Toledo Spain ce am facut in Edmonton Canada? Banuiesti macar????

Da, nu cred ca ai folosit cuvantul impresionat, oricum sunt mai noi pe forum si nu am timp sa citesc prea multe dialoguri din urma.
Nu stiu ce ai facut in Edmonton dar daca lucrezi in oil and gas asta clara nu poti face in Toledo Spain. S-ar putea sa ai dreptate si ca Edmonton sa fie una din locatiile misto pentru oil and gas.
AlexBin
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 3 ori

Mesajde Gator » 02 Ian 2018, 19:25

AlexBin scrie:S-ar putea sa ai dreptate si ca Edmonton sa fie una din locatiile misto pentru oil and gas.

Este sigur.

Nu e cel mai tare oras din Canada, dar are destule. Nu are aer European cu multa panarama pe strazi. Tipic nord American, cu mult outdoor.
Vrei ski, ai ski. Vrei munte, e sufficient de aproape. Vrei lacuri, ai lacuri. Vrei vinat, pescuit, e de unde. Vrei parcuri, ai River Valley si inca citeva. Vrei cu bicicleta, n-o sa ai piste prin tirg ca la Vancouver, dar ai River valley. Vrei la concert simfonic, n-o sa mergi in fiecare sapt ca la cluj, dar poti merge de 2 ori pe luna daca ai chef. Vrei vedete internationale, n-o sa fie MTV show ca la Toronto, dar vin vedete destule. Vrei sport, n-o sa fie hockey+baschet+football ca la Chicago sau soccer ca la Madrid. Vrei muzee, sint vreo citeva, nu chiar celebre in lume. Vrei evenimente, le cauti si le gasesti, nu de top ca prin New York. Vrei bere la terase, pofta in cui. In definitiv, un om normal cu familie, casa si serviciu are un timp liber limitat in timpul saptaminii. Nu stiu sa se lucreze cu fortza mai mult de 7.5-8 ore pe zi.

In rest, habar n-am care e sperietura, e un oras absolut normal. Cu mult peste nivelul Iasului daca ma intrebi, Brasovului sau Clujului dupa opiniile altora. Murder city? Somali community - reglari de conturi intre drug dealeri.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Cafeneaua rezidentilor si cetatenilor canadieni