• Publicitate

Asteptari Realiste Vs Nerealiste

Discutii diverse: politica din Canada, stiri de acasa si teme de discutie care nu sunt abordate in celelalte rubrici
Răspunde

Re: Asteptari Realiste Vs Nerealiste

Mesajde Sly » 28 Dec 2017, 21:35

Gator scrie:
Pe termen scurt, da. Pe termen lung e un trai bun si civilizat

Depinde ce inseamna scurt si lung...perspectiva difera enorm cand vine vorba de lungime. :lol:
La fel depinde ce inseamna "trai bun" si civilizat pentru fiecare.
Oricum nu cred ca a spus cineva ca dupa un timp mai lung sau mai scurt nu ajungi sa te obisnuiesti si sa inceapa sa-ti placa.
Personal in discutia de fata ma adresez doar aspirantilor la plecare din Romania pentru care la momentul de fata cred ca exista alte destinatii unde pot ajunge la traiul bun si civilizat mai usor,mai ieftin si intr-un timp mai scurt...in rest iecare-si asterne cum vrea sa doarma.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 158 ori
I s-a multumit: 461 ori

Publicitate

Mesajde Gator » 29 Dec 2017, 10:05

Sly scrie:
Gator scrie:
Pe termen scurt, da. Pe termen lung e un trai bun si civilizat

Depinde ce inseamna scurt si lung...perspectiva difera enorm cand vine vorba de lungime. :lol:
La fel depinde ce inseamna "trai bun" si civilizat pentru fiecare.
Oricum nu cred ca a spus cineva ca dupa un timp mai lung sau mai scurt nu ajungi sa te obisnuiesti si sa inceapa sa-ti placa.
Personal in discutia de fata ma adresez doar aspirantilor la plecare din Romania pentru care la momentul de fata cred ca exista alte destinatii unde pot ajunge la traiul bun si civilizat mai usor,mai ieftin si intr-un timp mai scurt...in rest iecare-si asterne cum vrea sa doarma.

Lasa domle despicatul firului in patru.

Daca te adresezi aspirantilor poate le zici si unde sint destinatiile alea? In Europa te duci pe job, ca altfel nu cred ca e mult diferit de Canada decit ca e mai aproape de casa unde poti plinge de ce amara e strainatatea. Si daca nu ti s-a oferit job? Da stiu eu, poate or avea geamuri mai bune macar ...
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 55 ori
I s-a multumit: 344 ori

Mesajde capsunar » 29 Dec 2017, 10:43

Gator scrie:Lasa domle despicatul firului in patru.

Daca te adresezi aspirantilor poate le zici si unde sint destinatiile alea? In Europa te duci pe job, ca altfel nu cred ca e mult diferit de Canada decit ca e mai aproape de casa unde poti plinge de ce amara e strainatatea. Si daca nu ti s-a oferit job? Da stiu eu, poate or avea geamuri mai bune macar ...

Pai sa luam clima de ex.. To, Mt, Edmnton, Calgary
https://weather.com/en-CA/Canada/news/n ... es-records
Vs: Nisa, Madrid, Roma, Lisabona.

Asteptarea (ne)realista - clima sa fie asemanatoare cam ca cea din Ro, realitatea, clima e mai nasoala peste tot ca in Ro. ( poate exc Vanc desi si aici ploua cam 6 luni pe an )

Societatea: asteptare (ne)realista sa fie o sociteate boema datorata castigurilor si traiului ridiacat. Realitatea e ca e aproape de un lagar de munca maj muncesc 10+ ore pe zi.
Metalitatea: asteptare (ne)realista ca lumea sa fie degajata, deschisa in realitate lumea e stresata maj sant bagati in datorii imense.
Ipocrizia, aici pt o mentalitate balcanica care e directa e o surpriza totala. Desi peste tot e mai frig e de la global warming. :lol:
Cele de mai sus fac ca viata sa pare relativ anosta fata de ce ar exerimenta cineva prin Buc de ex. In contrast, zona sudica, Mediteraneana se incadreaza mult mai bine in temperamentul majoritatii romanilor. De fapt se si vede din nr de capsunari care s-au integrat acolo.

BTW, apartamentele, bati campii urat, poate ai avut tu un caz fericit in deadmonton care e oras mai nou da in Vanc apartamentele de inchiriat sant mai naspa decat in Buc. Ocupancy rate de 99.5% face posibila mizeria asta. To e si el aproape, Mt e poate mai ok.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 411 ori

Mesajde Gator » 29 Dec 2017, 11:11

capsunar scrie:Pai sa luam clima de ex.. To, Mt, Edmnton, Calgary
https://weather.com/en-CA/Canada/news/n ... es-records
Vs: Nisa, Madrid, Roma, Lisabona.
Asteptarea (ne)realista - clima sa fie asemanatoare cam ca cea din Ro, realitatea, clima e mai nasoala peste tot ca in Ro. ( poate exc Vanc desi si aici ploua cam 6 luni pe an )

Vremea nu e deloc mai rea ca in Ro. E iarna, e zapada, e frig - asa cum trebuie de Craciun si Anul Nou. Nu 14 grade. Vara in Edm e sufficient de cald, nu transpire ca in Ro. E aer curat, nu prfaraia si poluarea din Ro.

In Nisa, Madrid, Roma, Lisabona - se dau joburi? Te asteapta careva cu geamuri termopan, apartamente ultramoderne si alte vise?

Societatea: asteptare (ne)realista sa fie o sociteate boema datorata castigurilor si traiului ridiacat. Realitatea e ca e aproape de un lagar de munca maj muncesc 10+ ore pe zi.

Asta e tare, cistigurile si traiul ridicat se obtin prin munca sustinuta. Boemi sint romanii care vor o societate prospera cu munca cit mai putina.

Metalitatea: asteptare (ne)realista ca lumea sa fie degajata, deschisa in realitate lumea e stresata maj sant bagati in datorii imense.
Ipocrizia, aici pt o mentalitate balcanica care e directa e o surpriza totala. Desi peste tot e mai frig e de la global warming. :lol:

Habar n-am ce vorbesti. Mai stresati ca in Ro (i.e. mirlanie, rea vointa, rautate)? Fiica-mea e in Spania, viatza frumoasa si boema, nivel ani lumina sub Canada ca aia ziua dorm si noaptea danseaza - cu toate astea zicea ca lumea e rude.

Cele de mai sus fac ca viata sa pare relativ anosta fata de ce ar exerimenta cineva prin Buc de ex. In contrast, zona sudica, Mediteraneana se incadreaza mult mai bine in temperamentul majoritatii romanilor. De fapt se si vede din nr de capsunari care s-au integrat acolo.

Cred si eu ca in Buc viatza e palpitanta. Cum ramine cu joburile in zona mediteraneana? Se dau en gros la romani? Iti iei valizele si diplomele de inginer, te duci acolo si te cazeaza la apartament cu geamuri tehnologice si dotari moderne? Pe urma it da careva job de director sau macar de inginer cind vede in resume (pardon, CV) ca ai dus-o bine in Ro?

BTW, apartamentele, bati campii urat, poate ai avut tu un caz fericit in deadmonton care e oras mai nou da in Vanc apartamentele de inchiriat sant mai naspa decat in Buc. Ocupancy rate de 99.5% face posibila mizeria asta. To e si el aproape, Mt e poate mai ok.

Eu am spus ce am avut, nexus a spus ce a avut, tu tii mortis sa vorbim numai despre ce e nashpa. Mai bine zi cum sint apartamentele in zona mediteraneana. Nu de alta, da fiica-mea a stat in citeva chiar pe acolo, si nu aduce nici pe departe a dotarile pe care le-a avut nexus acasa la el (vara nu e aer conditionat la +40, iarna nu e caldura la 0, curentul e extrem de scump sa folosesti heater, internetul merge cu tiriita, masinile de spalat-alea de pe hol ca in casa nu e voie-lasa un miros gretzos, totul e inghesuit si depasit, proprietarii sint neparolisti si smecheri-nu exista notiunea de contract ci numai negociere verbala).
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 55 ori
I s-a multumit: 344 ori

Mesajde capsunar » 29 Dec 2017, 11:44

Gator scrie:Eu am spus ce am avut, nexus a spus ce a avut, tu tii mortis sa vorbim numai despre ce e nashpa. Mai bine zi cum sint apartamentele in zona mediteraneana. Nu de alta, da fiica-mea a stat in citeva chiar pe acolo, si nu aduce nici pe departe a dotarile pe care le-a avut nexus acasa la el (vara nu e aer conditionat la +40, iarna nu e caldura la 0, curentul e extrem de scump sa folosesti heater, internetul merge cu tiriita, masinile de spalat-alea de pe hol ca in casa nu e voie-lasa un miros gretzos, totul e inghesuit si depasit, proprietarii sint neparolisti si smecheri-nu exista notiunea de contract ci numai negociere verbala).

Nu stiu cum sant apartamentele din Spania eu am stat doar la hotel, dar ce a descris nexus nu mi se pare deloc ok. Maj apartamentelor au masina de spalat la subsol si asta e un feature ca exosta si care nu au de loc, de asta exista loundromats pe strada. In Spania nu am vazut biz asta insemna ca sant putine locuri fara masina de spalat sau aia nu se spala..

Exista si apartamente mult peste ce se descrie aici dar si pretul e pe masura, 1500 la 1 bedroom asta in timp ce un cotet din cel descris ecelent de nexus e undeva la 1000.
Nu stiu pe ce lume traiesti tu da oricarui nou venit ii e greu sa dea dublu venitului mediu din Ro pe o chirie si de asta se duce unde e mai ieftin. In general traiectoria e stat cu chirie undeva unde e ieftin ( si nasol ) si cumparat ceva decent daca ajunge la venituri bune.
La fel si fata ta, din cum pui problema nu cred ca o ajuti in nici un fel si prin urmare sta si ea unde e mai ieftin.

Una peste alta, din tot ce am descris mai sus, apartamentul este singura problema care se poate rezolva in timp prin cumpararea unei proprietati. In Vanc si To insemna de la juma de milion in sus deja e mai rentabil sa stai sub chirie la un apartament de 500K chiria e doar 1500. ;)

Gator scrie: Vremea nu e deloc mai rea ca in Ro. E iarna, e zapada, e frig - asa cum trebuie de Craciun si Anul Nou. Nu 14 grade. Vara in Edm e sufficient de cald,

Asta e tare.. de gustibus :lol: . BTW, la pol e aerul cel mai curat.
Apropo, ai fost vreodata in caraibe? Banuiesc ca o sa zici ca si acolo e nasol, clima naspa nu ca la fort Mcmurray. :lol: :lol:
Cate luni ziceai ca ati avut anul asta air advisory de la incendii? Da anul trecut? :lol:
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 411 ori

Mesajde MMIERDNA » 29 Dec 2017, 11:45

Cred ca cel mai bine este sa nu ai nicio asteptare si sa infrunti barbateste realitatea.
MMIERDNA
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 3 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Cafeneaua rezidentilor si cetatenilor canadieni