• Publicitate

Asteptari Realiste Vs Nerealiste

Discutii diverse: politica din Canada, stiri de acasa si teme de discutie care nu sunt abordate in celelalte rubrici
Răspunde

Re: Asteptari Realiste Vs Nerealiste

Mesajde capsunar » 29 Dec 2017, 11:48

Gator scrie:
Societatea: asteptare (ne)realista sa fie o sociteate boema datorata castigurilor si traiului ridiacat. Realitatea e ca e aproape de un lagar de munca maj muncesc 10+ ore pe zi.

Asta e tare, cistigurile si traiul ridicat se obtin prin munca sustinuta. Boemi sint romanii care vor o societate prospera cu munca cit mai putina.

Traiul ridicat se optine din avansul tehnologic si automatizare care duce la cresterea productivitatii. Ce spui tu e un concept comunisto muncitoresc.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 411 ori

Publicitate

Mesajde Gator » 29 Dec 2017, 11:51

capsunar scrie:Traiul ridicat se optine din avansul tehnologic si automatizare care duce la cresterea productivitatii. Ce spui tu e un concept comunisto muncitoresc.

Haha, si avansul tehnologic de unde vine? De la aia care dorm ziua si danseaza noaptea?
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 55 ori
I s-a multumit: 344 ori

Mesajde Gator » 29 Dec 2017, 12:22

capsunar scrie:Exista si apartamente mult peste ce se descrie aici dar si pretul e pe masura, 1500 la 1 bedroom asta in timp ce un cotet din cel descris ecelent de nexus e undeva la 1000.
Nu stiu pe ce lume traiesti tu da oricarui nou venit ii e greu sa dea dublu venitului mediu din Ro pe o chirie si de asta se duce unde e mai ieftin. In general traiectoria e stat cu chirie undeva unde e ieftin ( si nasol ) si cumparat ceva decent daca ajunge la venituri bune.
La fel si fata ta, din cum pui problema nu cred ca o ajuti in nici un fel si prin urmare sta si ea unde e mai ieftin.

Asa, si? Ce sa faca lumea, sa nu mai emigreze?

PS Fata mea are venitul ei, nu vrea sa fie ajutata, stie sa aiba grija de ea.

Gator scrie:
Vremea nu e deloc mai rea ca in Ro. E iarna, e zapada, e frig - asa cum trebuie de Craciun si Anul Nou. Nu 14 grade. Vara in Edm e sufficient de cald,

Asta e tare.. de gustibus :lol: . BTW, la pol e aerul cel mai curat.
Apropo, ai fost vreodata in caraibe? Banuiesc ca o sa zici ca si acolo e nasol, clima naspa nu ca la fort Mcmurray. :lol: :lol:
Cate luni ziceai ca ati avut anul asta air advisory de la incendii? Da anul trecut? :lol:

Am fost in Caraibe. Adevarul e ca n-am aplicat la job nici la emigrare acolo, asa ca vorbim degeaba.
Vremea o fi chestiune de gust, insa nici asa de rau cum zici tu nu e.
Cu polul nord exagerezi, stim amindoi ca acolo nu se dau vize.
Incendiile au fost si au trecut, daca vrei neaparat sa te legi de un dezastru. La fel si inundatiile. E mai bun la Nisa ca acolo nu sint incendii, inundatii si alte mizerii - emigrati la Nisa. Bafta.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Mesajde capsunar » 29 Dec 2017, 13:50

Gator scrie:Incendiile au fost si au trecut, daca vrei neaparat sa te legi de un dezastru. La fel si inundatiile. E mai bun la Nisa ca acolo nu sint incendii, inundatii si alte mizerii - emigrati la Nisa. Bafta.

Deci per global datorita incendiilor sau ce scuza vrei tu in ultimii 2 ani tu ai respirat aer mai naspa decat in china pt luni bune si tot tu tii lectii despre cat de curat e aerul la tine.. Wow.. asta da ipocrizie..
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 411 ori

Mesajde alch000l » 29 Dec 2017, 13:53

Gator scrie:
Haha, si avansul tehnologic de unde vine? De la aia care dorm ziua si danseaza noaptea?

As putea argumenta ca avansul tehnologic vine cel mai adesea din lene: lenea de a nu da cu sapa tot anul-> tractoare, lenea de a nu merge pe jos prin frig si ploaie -> masina, you get the point.
Cat despre Nisa, am auzit ca si acolo sunt probleme, mai ales cu camioanele ce confunda trotuarele cu autostrazile, bine macar ca e vremea buna si te imbie sa iesi la o plimbare pe trotuare ;)
alch000l
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 9 ori

Mesajde Gator » 29 Dec 2017, 14:00

capsunar scrie:
Gator scrie:Incendiile au fost si au trecut, daca vrei neaparat sa te legi de un dezastru. La fel si inundatiile. E mai bun la Nisa ca acolo nu sint incendii, inundatii si alte mizerii - emigrati la Nisa. Bafta.

Deci per global datorita incendiilor sau ce scuza vrei tu in ultimii 2 ani tu ai respirat aer mai naspa decat in china pt luni bune si tot tu tii lectii despre cat de curat e aerul la tine.. Wow.. asta da ipocrizie..

OK, renunt la aer curat. A fost mai nasol in China.

Now what?
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Cafeneaua rezidentilor si cetatenilor canadieni