• Publicitate

Asteptari Realiste Vs Nerealiste

Discutii diverse: politica din Canada, stiri de acasa si teme de discutie care nu sunt abordate in celelalte rubrici
Răspunde

Re: Asteptari Realiste Vs Nerealiste

Mesajde Sly » 28 Dec 2017, 19:31

Asteptarile realiste sunt ca esti second class citizen pentru o buna bucata de vreme.
Nu ai faimoasa "experienta canadiana",nu ai credit si nici istorie,pana si carnetul de sofer e o problema...trebuie sa o iei practic de la zero desi astia pe aici sunt vai mama lor la condus iar pe langa asta,datorita faptului ca esti "incepator" desi poate ai 20 de ani de experienta...platesti la asigurari cu mult mai mult decat bastinasii care merg pe banda intai cu 90 la ora.
Astea sunt asteptari realiste.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 158 ori
I s-a multumit: 461 ori

Publicitate

Mesajde Gator » 28 Dec 2017, 19:58

Sly scrie:Asteptarile realiste sunt ca esti second class citizen pentru o buna bucata de vreme.
Nu ai faimoasa "experienta canadiana",nu ai credit si nici istorie,pana si carnetul de sofer e o problema...trebuie sa o iei practic de la zero desi astia pe aici sunt vai mama lor la condus iar pe langa asta,datorita faptului ca esti "incepator" desi poate ai 20 de ani de experienta...platesti la asigurari cu mult mai mult decat bastinasii care merg pe banda intai cu 90 la ora.

Pe termen scurt, da. Pe termen lung e un trai bun si civilizat
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 55 ori
I s-a multumit: 345 ori

Mesajde capsunar » 28 Dec 2017, 20:20

Gator scrie:
capsunar scrie:
Gator scrie: Acuma, daca astia tot vor sa vina sau au venit deja, ce rost are sa le dam la gioale cu "bai ce nasol e in Canada", cine te-a pus sa vii, n-o sa reusesti ca n-ai cum, sau mai rau, esti fraier ca impingi carucioare (vesnica presiune romaneasca de a nu fi fraier)?

Eu intodeauna am ales calea realismului. I-am spus omului in fata situatia si cam ce optiuni are. Intodeauna am preferat asa. Probabil tu esti mai integrat mai bine ca mine si ai imbratisat ipocrizia locala.

Scuze, unde e ipocrizia?

Sa ascunzi realitatea folosind scuza ca le "dai la gioale" mi se pare ipocrizie. Plain & symple.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 411 ori

Mesajde capsunar » 28 Dec 2017, 21:08

Gator scrie:
Sly scrie:Asteptarile realiste sunt ca esti second class citizen pentru o buna bucata de vreme.

Depinde...
Clasa medie insemna trai bun si civilizat adica sa-ti permiti permiti o chirie la un cotet sau un basment si o masina de 15-20 ani in parcare dar si tot civilizat e si un bungalow cu piscina, 2 maini sub 10 ani in garaj,barca si piscina. La care din astea te referi tu?
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 411 ori

Mesajde Gator » 28 Dec 2017, 21:17

capsunar scrie:
Gator scrie:

Depinde...
Clasa medie insemna trai bun si civilizat adica sa-ti permiti permiti o chirie la un cotet sau un basment si o masina de 15-20 ani in parcare dar si tot civilizat e si un bungalow cu piscina, 2 maini sub 10 ani in garaj,barca si piscina. La care din astea te referi tu?

Forget it, you are hopeless

Sent from my iPhone using Tapatalk
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Mesajde Gator » 28 Dec 2017, 21:29

capsunar scrie:
Gator scrie:
capsunar scrie:[quote="Gator"] Acuma, daca astia tot vor sa vina sau au venit deja, ce rost are sa le dam la gioale cu "bai ce nasol e in Canada", cine te-a pus sa vii, n-o sa reusesti ca n-ai cum, sau mai rau, esti fraier ca impingi carucioare (vesnica presiune romaneasca de a nu fi fraier)?

Eu intodeauna am ales calea realismului. I-am spus omului in fata situatia si cam ce optiuni are. Intodeauna am preferat asa. Probabil tu esti mai integrat mai bine ca mine si ai imbratisat ipocrizia locala.

Scuze, unde e ipocrizia?

Sa ascunzi realitatea folosind scuza ca le "dai la gioale" mi se pare ipocrizie. Plain & symple.[/quote]

Tu ascunzi realitatea ca se poate reusi sub un sac de povesti negative - asta e ipocrizie

Sent from my iPhone using Tapatalk
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Cafeneaua rezidentilor si cetatenilor canadieni