• Publicitate

Cafeneaua adolescentilor - topicul tinerilor din Canada

Discutii diverse: politica din Canada, stiri de acasa si teme de discutie care nu sunt abordate in celelalte rubrici
Răspunde

Cafeneaua adolescentilor - topicul tinerilor din Canada

Mesajde Andra.daa:-) » 09 Iun 2008, 16:33

Hey there! :-D aceasta rubrica este pt adolescentii care au emigrat sau urmeaza sa emigreze in Canada.. vreau sa stiu mai ales de la cei care sunt deja acolo cat de rapede s'au adaptat , cat de repede si'au facut prieteni noi, daca mai tin legatura cu cei vechi,primele impresii, cum isi petrec timpul liber.. daca s'au schimbat de cand sunt acolo,toate experientele prin care ati trecut..:-) eu am 16 ani si peste cateva luni urmeaza sa plec si eu in Canada... astept sa'mi raspundeti! :-D pupici! :love5:
Andra.daa:-)
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde Julia S » 11 Iun 2008, 19:45

Buna, Andrada,

Ma numesc Iulia ( desi toti imi spun Julia..), am aproape 16 ani, si am venit in Canada la 13 ani.
Uite ceea ce cred eu... ca toata lumea la ritmul ei...
Eu m-am adaptat super repede, mi-am facut amici la numai citeva luni de cind venisem( altii decit cei din accueil..) si inca sunt amica cu acele fete.
Am venit si la o virsta la care trecem toti prin schimbări, deci multi din Romania imi spun ca m-am schimbat, bla bla-- eram mai mult tomboy cand am venit aici...

Din amici, sa stii ca aproape nu mai vorbesc cu cei din România.
pacat eh...?
Dar sa stii ca Romania si Canada sunt 2 lumi foarte diferite. Cu timpul, nu am mai avut nimic in comun si am inceput usor-usor sa vorbim tot mai putin. Doar cu the best mai tin legatura.
Nu incerc sa te descurajez, sa stii ca depinde de persoane cit de mult pot sa tina legatura. Sunt oameni care si acuma mai tin legătura, nu conteaza de cat timp au plecat. Dar cum am mai zis - fiecare in felul lui...

Primele impresii... Ufff... nu-mi mai amintesc asa de mult, dar totusi tin minte ca mi se parea imens si nu intelegeam pe nimeni.. Franceza nu ma interesa, dar am invatat-o repede. Toata lumea era FOARTE draguta cu mine (mi-a trebuit ceva timp sa ma obisnuiesc) fata de Romania.

Timpul liber... Prieteni, prieteni, prieteni, prieteni. Raspunde la întrebare?
Ma consider o fata de treaba si am multi amici. Dar numai citiva foarte buni cu care si ies. Parc, parcuri de distractie, parcuri aquatice, ( cluburi daca te intereseaza...), vara ca si iarna sunt atitea lucruri de facut incit ti-e imposibil sa te plictisesti sau sa nu ai ce face...
Aici, se lucreaza de la 16 ani. Deci poti sa-ti faci banutul tau pe timpul verii. Joburi se gasesc cu miile.

Sper ca ti-am raspuns la intrebare, si, daca mai ai intrebari, nu ezita sa ma intrebi :wink:
Julia S
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Andra.daa:-) » 22 Iun 2008, 18:32

Mersi pt raspuns,Julia.. :-d >:D< vreau sa aud cat mai multe pareri..:)
Imi povestea zilele trecute una din cele mai bune prietene ale mele ca si mama ei a vut o prietena [poate cea mai buna prietena] care a plecat demult in America .. si ca o perioada au vbit .. au tinut legatura.. dar ca la un moment dat nu a mai auzit nimic de ea.. nu au mai vbit..:| si ma intreba dak se va intampla la fel si cu noi doua... "nici gand" ,i`am spus eu..dar nu avem de unde sa stim...
Voi ce credeti, rezista prieteniile peste ocean? :-) Eu tin enorm la prietenii mei si imi e greu sa imi imaginez ca intr`o zi nu vom mai vorbi.. :-(
* When life gives you lemons, make lemonade. *
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Andra.daa:-) » 22 Iun 2008, 18:37

apropo, mi`a placut mult raspunsul Juliei... :-D era chiar ceea ce imi doream sa aud.. :-)
pareri, pareri,pareri.. :-D vreau cat mai multe! >:d<
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde shoky » 23 Iun 2008, 22:50

salutare... Andrei here, am venit la 18 ani in Canada...
prietenii au devenit usor amici.... cunostinte, am pastrat legatura si suntem tot best friends doar cu cel mai bun prieten... restu doar ocazionalul "salut, ce mai faci?"
nu stiu daca am dreptate, dar e si vorba de varsta, pentru ca la mine, dupa ce am plecat, au inceput toti facultatea si au aparut multe probleme, invatzat, munca... chestii de genu, nush ce sa zic, e posibil sa ma insel, oricum... mai e o chestie care am observat`o, e ca faza ca dupa un timp de Canada ai sa`ti dai seama ca nu prea mai ai nimic in comun cu vechii prieteni... deci nu prea o sa aveti ce sa discutati...
nush ce sa mai zic, aici o sa fie super, sigur o sa`ti placa, cum spunea si iulia, oamenii sunt mult mai buni, mult mai respectuosi, uneori afiseaza zambete si politete falsa, dar din punctul meu de vedere este mai bine asa decat sa`ti strice ziua :D oricum, e rar cazul...
hmm... plictiseala nu prea exista, cel putin nu in timpul liber, iti trebuie o viata sa le faci pe toate, sa le vizitezi pe toate, samd...
in general lumea e buna, ma refer la noi prieteni... mare atentie insa la consumatori de heavy drugs...
take care ;)
shoky
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

Mesajde Andra.daa:-) » 24 Iun 2008, 04:00

da.... cred ca aveti dreptate amandoi... pana la urma dispar incet incet subiectele de discutie cu amicii din Romania.. :-s sincer, eu nu m`am mai mutat niciodata de aici, din apartamentul in care stau acum.. de cand ma stiu am avut acelasi oras, aceleasi locuri de petrecut timpul liber.. aceeasi prieteni nu, pt ca am cunoscut si altii noi..dar oricum.. e prima data cand o sa a parte de o schimbare de genul asta :-)
Aaa.. si app, ceilalti canadieni va privesc altfel pt ca sunteti romani..? si vreau sa stiu si ce faceti in timpul liber.. :-p
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Următorul

Înapoi la Canada - Cafeneaua rezidentilor si cetatenilor canadieni