• Publicitate

Stie cineva cum e cu Rezidenta Fiscala?

Discutii pe teme economice: conturi, banci, rate, dobanzi, pensii, asigurari, mediul de afaceri, declaratii de venit, taxe. Educatie si planificare financiara.
Răspunde

Mesajde Zoly » 26 Iul 2010, 23:12

StefanM scrie:OK, buna idee cu firma in Canada. Dar acum intrebarea este: Cum imi fac firma :)))))))

Dute la primaria de care apartii. Trebuie sa aiba un birou pt comercianti si poti inregistra firma la ei. Nu bag mana-n foc dar un prieten facuse acum vreo doi ani. Asta se-ntampla in Quebec.

In Alberta primul pas ar fi:

http://www.servicealberta.gov.ab.ca/Bus ... rities.cfm

Good luck!
Zoly
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde radup70 » 27 Iul 2010, 01:02

Zoly scrie:
StefanM scrie:OK, buna idee cu firma in Canada. Dar acum intrebarea este: Cum imi fac firma :)))))))

Dute la primaria de care apartii. Trebuie sa aiba un birou pt comercianti si poti inregistra firma la ei. Nu bag mana-n foc dar un prieten facuse acum vreo doi ani. Asta se-ntampla in Quebec.

In Alberta primul pas ar fi:

http://www.servicealberta.gov.ab.ca/Bus ... rities.cfm

Good luck!

răspunsul corect este:

Ca să-ţi faci o firmă nu în Canada, în cel mai simplu caz nu trebuie să faci nimic!
Doar încasezi banii şi-i declari la taxe ca venit pe firmă (self emplozed).
Dacă înceszi mai mult de 30.000 dolari pe an, trebuie să-i iei un număr de GHT/HST de la www.cra.gc.ca şi să colectezi GST sau HST după caz.

la primărie te duci după aprobări de mediu, de zonă, de construcţie şi alte alea.
Nu vă mai daţi cu părerea dacă nu ştiţi despre ce vorbiţi.
radup70
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Re: Stie cineva cum e cu Rezidenta Fiscala?

Mesajde canin » 23 Noi 2017, 04:37

B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 64 ori
I s-a multumit: 109 ori

Mesajde capsunar » 23 Noi 2017, 11:55

Canine mai bine deschideai un topic nou. Legea rezidentei fiscala loveste multi romani din Ca.

Nenea stefan proabil pana acum si-a rezolvat socotelile si probabil regreta postule de aici pt ca a descoperit ca trebuie sa declare banii la canadezi la rubrica speciala venituri din strainatate si sa plateasca ceva taxe pe diferenta de impozit, basca hartogaria de rigoare.
Ce ma mira e ca nimeni nu i-a sugerat ca drepturile de autor ( ca aproape orice drept ) pot fi cedate pe bani sau din dragoste.. de ex parintilor. In felul asta ar fi scapat de toata hartogaria catre statul canadez. ;)
@stefan.. daca e cazul, berea o trimiti in BC. ;)
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 408 ori

Mesajde canin » 23 Noi 2017, 13:40

capsunar scrie:Canine mai bine deschideai un topic nou. Legea rezidentei fiscala loveste multi romani din Ca.

Nenea stefan proabil pana acum si-a rezolvat socotelile si probabil regreta postule de aici pt ca a descoperit ca trebuie sa declare banii la canadezi la rubrica speciala venituri din strainatate si sa plateasca ceva taxe pe diferenta de impozit, basca hartogaria de rigoare.
Ce ma mira e ca nimeni nu i-a sugerat ca drepturile de autor ( ca aproape orice drept ) pot fi cedate pe bani sau din dragoste.. de ex parintilor. In felul asta ar fi scapat de toata hartogaria catre statul canadez. ;)
@stefan.. daca e cazul, berea o trimiti in BC. ;)

Eu nu i-am raspuns lui Stefan .... ci am vrut doar sa ma folosesc de topic (tinand seama de denumirea acestuia) si sa atrag atentia asupra acestei obligatii pentru cei ce parasesc Romania (dar si pentru cei care se afla deja in exteriorul RO) ... se aplica amenzi pentru nerespectare!
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 64 ori