• Publicitate

You and your money - bani, bani, bani

Discutii pe teme economice: conturi, banci, rate, dobanzi, pensii, asigurari, mediul de afaceri, declaratii de venit, taxe. Educatie si planificare financiara.
Răspunde

Re: You and your money - bani, bani, bani

Mesajde Gator » 17 Apr 2017, 23:55

DonTavo scrie:Ma dezamagesti... Nu stiu ce pregatire ai, dar capul nu prea te duce ;) O fi de la statul in Alberta, o fi genetic, nu pot sa-mi dau seama.

Nu stii, o fi, n-o fi, nu poti...

Haide sa-ti explic: Cea mai proasta benzina din Europa, (95 dupa standardul EU) este schivalenta cu cea de 91 de la pompele de la tine. Discutia legata de combustibil a plecat de la faptul ca tu luai peste picior un utilizator care spunea ca benzina in Canada este mai proasta decat in Europa ca are cifra 87. Ghici ce: avea dreptate :D. De aceea am si pus link-ul acela ca sa vezi ca standard-ul european este mai ridicat. Se pare ca m-am chinuit degeaba...

Tot nu stii de ce as pune premium acolo unde recomandarea e regular. Ca merge si asa?

In ceea ce priveste marlania romaneasca... se vede pe tine ca ai pastrat-o.

E limba pe care o pricepi cel mai bine

De unde ai tras tu concluzia ca nu pot sa am o perspectiva asupra Canadei? Cand nu te mana foamea, poti privi si alte aspecte ale traiului zilnic dar tu nu ai cum sa stii asta datorita nivelului pe care l-ai avut in Romania... Eu nu consider ca am luat plasa cu Canada. A fost o lectie de viata... Plasa o luam daca ramaneam.

Concluzia vine de la aberatiile tale. Inteleg opiniile subiective izvorite din experiente diferite (job bun/prost, medic greu de gasit/usor de gasit). Inteleg abordarile diferite fata aspecte cu care nu esti familiar, unele avind avantaje sau dezavantaje functionale controversate (rase multe, case lemn/beton, masini manuale/automate). Cind te legi de prostii despre benzina, limite de viteza, semne de circulatie, deduc ca ciuda a atins limite la care ai un breakdown. Iaca asa deduc eu- si nu vad la ce pierzi vremea pe forum canadian daca tot ai plecat cu atitea frustrari. Probabil nu-mi dau seama din cauza pregatirii pe care n-o stii, a locuitului intr-un loc pe care nu-l cunosti, dar pretinzi ca ai o perspectiva. Cind o sa te muti cu adevarat in alt loc, o sa afli ca perspectiva apare dupa multi ani-pina atunci tot ce poti e s-o faci pe desteptul. Si ai dreptate, cind nu te mina foamea te preocupa mai mult cum sa primesti cit mai mult, cu ideea falsa ca ti se cuvine asa, pt ca nu esti flamind. Ai luat plasa in Canada pt ca n-ai stiut ca nu ti se datoreaza nimic si nu ti se garanteaza nimic. Foame nefoame, exista aspecte complexe ale vietii care depasesc idioteniile cu benzina sau 4 way stop. Da probabil ca pregatirea ta precara sau locuitul in bucuresti te impiedica sa vezi.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Publicitate

Mesajde Isostar » 18 Apr 2017, 08:39

Despre benzina : uitati sa luati in considerare cel mai important lucru : motorul. Un motor V6 de 3500 cm3 nu are nevoie de cifra octanica mare pentru ca are de unde sa scoata putere. Un motor 4 in linie turbo de 1400 cm3 are nevoie de cifra octanica mare, pentru ca altfel nu muta masina de pe loc. Si de aici diferentele intre recomandarile din UE (95-100) fara de Canada (87).

Diferenta intre un 87 si 94 in Canada este insesizabila la orice masina normala. La o masina de performanta, se vede o diferenta dar nu stiu daca se merita sa dai 30% in plus la pretul combustibilului. Sa dau exemplu concret, puterea la roata cu benzina 87 este de 230 CP si cu benzina 94 este 245 CP. Asta la un motor turbo de 2 litri (2000 cm3). Ma ajuta la ceva acei 15 CP in plus? Da, daca sunt pe pista la curse. Nu, daca conduc in trafic in oras sau pe autostrada. Dar daca sunt pe pista, atunci ma uit la ceva dedicat si nu bag combustibil de la benzinaria din colt...

Acelasi lucru si cu benzina in UE, cumperi de 95 sau de 100? Este diferenta sesizabila? Probabil ca da, avand in vedere turatia la care merge un motor in UE.

P.S. Faptul ca o benzina are cifra octanica mai mare nu o face mai buna sau mai proasta...

Despre traficul din Bucuresti, este ca peste tot: aglomerat la "rush-hour", lejer in restul timpului. Mi-a luat 20 minute sa traversez Bucurestiul la ora 14:00 si 65 minute la ora 17:30 (vara lui 2016). Este mai aglomerat decat Montreal? Habar nu am, ca nu stau acolo. Dar numai faptul ca treci podul arata ca de fapt nu mai esti in Montreal si nu mai compari acelasi lucru. Echivalenta ar fi cu un drum pana la Saftica sau ceva de acelasi gen...

Urmatorul post, inapoi la subiect.
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 223 ori
I s-a multumit: 418 ori

Mesajde Sly » 18 Apr 2017, 09:01

Discutia asta a devenit ca o retorica care compara tuica din sud cu palinca din Ardeal,in definitiv tot prastie te faci doar ca trebuie sa bei mai multa. :lol:
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Mesajde Isostar » 18 Apr 2017, 09:32

Depinde de viteza cu care bei, este una sa bei cu 100 si alta cu 150 (ml/unitatea de timp)
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 223 ori
I s-a multumit: 418 ori

Mesajde iulllian » 18 Apr 2017, 15:04

Isostar scrie:Depinde de viteza cu care bei, este una sa bei cu 100 si alta cu 150 (ml/unitatea de timp)

unii zic ca daca bei cu capacul de la sticla te imbeti sigur.
Imagine
iulllian
Imi place aici si raman...

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 40 ori

Mesajde crsv » 18 Apr 2017, 16:43

[quote="Isostar"]Despre benzina : uitati sa luati in considerare cel mai important lucru : motorul. Un motor V6 de 3500 cm3 nu are nevoie de cifra octanica mare pentru ca are de unde sa scoata putere. Un motor 4 in linie turbo de 1400 cm3 are nevoie de cifra octanica mare, pentru ca altfel nu muta masina de pe loc. Si de aici diferentele intre recomandarile din UE (95-100) fara de Canada (87).

Diferenta intre un 87 si 94 in Canada este insesizabila la orice masina normala. La o masina de performanta, se vede o diferenta dar nu stiu daca se merita sa dai 30% in plus la pretul combustibilului. Sa dau exemplu concret, puterea la roata cu benzina 87 este de 230 CP si cu benzina 94 este 245 CP. Asta la un motor turbo de 2 litri (2000 cm3). Ma ajuta la ceva acei 15 CP in plus? Da, daca sunt pe pista la curse. Nu, daca conduc in trafic in oras sau pe autostrada. Dar daca sunt pe pista, atunci ma uit la ceva dedicat si nu bag combustibil de la benzinaria din colt...

Acelasi lucru si cu benzina in UE, cumperi de 95 sau de 100? Este diferenta sesizabila? Probabil ca da, avand in vedere turatia la care merge un motor in UE.

P.S. Faptul ca o benzina are cifra octanica mai mare nu o face mai buna sau mai proasta...

din pacate pt tine cifra octanica nu rea are multe in comun cu puterea ci cu toleranța benzinei la autoaprindere prin comprimare. Cu alte cuvinte, cu cât cifra octanică este mai mare, cu atât combustibilul va fi mai rezistent la autoaprindere prin comprimare, putând fi astfel folosit în motoare cu un raport de compresie mai mare.
ai dreptate sa spui ca la un motor proiectat sa functioneze cu benzina normala folosirea celei cu cifra mare nu aduce nimic in plus dar daca ai avea una care necesita aceasta , vei risca sa pui una normala care nu numai ca va scadea performanta motorului si va creste consumul dar din cauza detonatiilor poate duce la distrugerea motorului.
te las pe tine sa experimentezi pe masina ta :D , eu voi utiliza benzina recomandata de constructor
crsv

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 41 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Rubrica economica - Economii, investitii, credite, afaceri