• Publicitate

Stie cineva cum e cu Rezidenta Fiscala?

Discutii pe teme economice: conturi, banci, rate, dobanzi, pensii, asigurari, mediul de afaceri, declaratii de venit, taxe. Educatie si planificare financiara.
Răspunde

Mesajde Aurelia Sirbu » 07 Iul 2010, 06:50

StefanM scrie:Multumesc!
:wink:
Bafta
Aurelia Sirbu
Moderator Studii si formare profesionala
Moderator Studii si formare profesionala

A multumit: 81 ori
I s-a multumit: 103 ori

Publicitate

Mesajde cristina1511 » 07 Iul 2010, 08:54

Din ce imi amintesc eu pe vremea cand lucram in contabilitate in Ro, aveam nevoie de la cei cu care colaboram (firme/persoane fizice straine), de certificat de rezidenta. Acesta era o hartie eliberata de fiscul tarii respective in care se specifica ce persoana respectiva isi plateste impozitele in tara X. Deci, pe baza acestui certificat de rezidenta fiscala eram indreptatita sa aplic conventia de evitare a dublei impuneri.
Atentie: ulterior, trebuia sa cer si de la fiscul roman dovada platii impozitului, pentru ca strainul respectiv avea nevoie de justificare in tara lui ca impozitul s-a platit, conform conventiei, si pentru el acea suma reprezenta credit fiscal.
cristina1511
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 1 data

Mesajde StefanM » 07 Iul 2010, 13:16

Cristina: Multumesc de detalii. Apreciez mult raspunsurile voastre.
StefanM
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde epetrosan » 09 Iul 2010, 00:40

Bine ai venit în Canada. Uite cum functioneaza. Dreptul de autor-face parte din proprietatea intelectuala. în concluzie cei care te-au sfatuit sa faci o companie nu stiu despre ce este vorba. Dreptul de autor, este valabil pe toata durata vietii autorului si 50 de ani dupa moarte. Deci una peste alta nu te ajuta cu nimic sa ai o companie, pentru ca proprietarul bunului intelectual(celui ce aduce banii) esti tu, nu compania.În cazul asta tu nu poti vinde la companie, pentru ca tu ai un drept de autor în Romania, iar compania este în Canada. În plus de asta regulile de vinzare în cazul dreptului de autor sînt destul de complexe. În ceeea ce priveste impozitul în Canada particularul este impozitat pe venitul mondial, deci trebuie sa declari aceasta sursa de venit. Impozitul platit în Romania se va deduce si în acelsi timp o sa mai fie un credit suplimentar. în cazul tau va fi un pic complicat de facut declaratia de impozit, asa ca nu te sfatuiesc sa o faci singur, ca risti sa pierzi bani. Un alt punct rezident din punct de vedere fiscal nu este acelasi lucru cu rezident canadian. Poti sa fii rezident Canadian dar sa nu fii rezident din punct de vedere fiscal. Nu este cazul tau!(dificil de explicat si mai ales în româneste)
epetrosan
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde radup70 » 10 Iul 2010, 19:19

1) Legea drepturilor de autor şi a proprietăţii intelectuale diferă de la o ţară la alta. România nu-i Canada.
2) Ca să-ţi faci o firmă nu în Canada, în Cel mai simplu caz nu trebuie să faci nimic!
Doar încasezi banii şi-i declari la taxe ca venit pe firmă (self emplozed).
Dacă înceszi mai mult de 30.000 dolari pe an, trebuie să-i iei un număr de GHT/HST de la www.cra.gc.ca şi să colectezi GST sau HST după caz.
radup70

Mesajde StefanM » 11 Iul 2010, 04:22

Va multumesc mult de sfaturi. Chir m-ati facut sa inteleg in mare parte care este modul in care voi lucra. Multumesc inca o data!
StefanM
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Rubrica economica - Economii, investitii, credite, afaceri