• Publicitate

Primii pasi in finantele canadiene - ce trebuie invatat?

Discutii pe teme economice: conturi, banci, rate, dobanzi, pensii, asigurari, mediul de afaceri, declaratii de venit, taxe. Educatie si planificare financiara.
Răspunde

Re: Primii pasi in finantele canadiene - ce trebuie invatat?

Mesajde laurent_db » 02 Iun 2014, 18:25

xplaur scrie:Pai cred ca avem acelasi lucru, MC de la RBC cu 2% inapoi la groceries (pentru restul chestiilor 1%). Scuze daca am creat confuzie.

Indeed. Asta am si eu si se pare ca e una dintre cele mai bune in momentul de fata.
laurent_db
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 42 ori

Publicitate

Mesajde sorro » 02 Iun 2014, 18:57

laurent_db scrie:
xplaur scrie:Pai cred ca avem acelasi lucru, MC de la RBC cu 2% inapoi la groceries (pentru restul chestiilor 1%). Scuze daca am creat confuzie.

Indeed. Asta am si eu si se pare ca e una dintre cele mai bune in momentul de fata.

Din pacate, acel RBC Mastercard nu este chiar 1% pt. restul, ci UP TO 1%. Mai exact:

You will earn i) $2.00 back for every $100.00 (2% Cash Back Credit) in Grocery Store Purchases you make, up to a maximum of $6,000 per Annual Period, ii) $1.00 back for every $100.00 (1% Cash Back Credit) in Grocery Store Purchases you make in excess of $6,000 during an Annual Period, unlimited, iii) $0.50 back for every $100.00 (0.5% Cash Back Credit) in Net Purchases you make (including pre-authorized bill payments), other than Grocery Store Purchases, up to a maximum of $6,000 per Annual Period, and iv) $1.00 back for every $100.00 (1% Cash Back Credit) in Net Purchases you make (including pre-authorized bill payments), other than Grocery Store Purchases, in excess of $6,000 during an Annual Period, unlimited.

http://www.rbcroyalbank.com/credit-card ... astercard/
(uitati-va la nota de subsol respectiva)
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 697 ori
I s-a multumit: 463 ori

Mesajde capsunar » 02 Iun 2014, 21:25

Apropo de carduri..
Sfatul meu ar fi sa va limitatzi la cat mai putzine. Cu cat sant mai multe cu atat probabilitatea sa uitzi sa le platesti creste. Si au am zis vreo 5 ani ca nu am platit nici o dobanda.. pana intr-o zi cand nu am mai putut sa zic asta. In 15 ani cred ca m-au fript de vreo 4-5 ori la 4 carduri. Din pacate nu pot mai putzin de 4.. ( Visa Personal, Visa Biz, Visa pers in USD si AM pt costco, toate cu 19%)
Cardurile care le am eu sant cu fee dar va sfatuiesc sa nu folositzi cu fee ca sant bani datzi cam aiurea. (exceptie cea cu insurance barosan de travel)
Decat un fee pt un card cu dobanda mica mai bine un line of credit cu dobanda si mai mica si fara fee.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde Isostar » 03 Iun 2014, 16:46

capsunar scrie:Apropo de carduri..
Sfatul meu ar fi sa va limitatzi la cat mai putzine. Cu cat sant mai multe cu atat probabilitatea sa uitzi sa le platesti creste. Si au am zis vreo 5 ani ca nu am platit nici o dobanda.. pana intr-o zi cand nu am mai putut sa zic asta. In 15 ani cred ca m-au fript de vreo 4-5 ori la 4 carduri. Din pacate nu pot mai putzin de 4.. ( Visa Personal, Visa Biz, Visa pers in USD si AM pt costco, toate cu 19%)
Cardurile care le am eu sant cu fee dar va sfatuiesc sa nu folositzi cu fee ca sant bani datzi cam aiurea. (exceptie cea cu insurance barosan de travel)
Decat un fee pt un card cu dobanda mica mai bine un line of credit cu dobanda si mai mica si fara fee.

Amex Platinum card - $699 fee anual. Cel mai bun card de pe piata atunci daca calatoresti in interes de serviciu. Pentru consultanti, care sunt plecati saptamanal, nu exista alternativa mai buna.
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 223 ori
I s-a multumit: 418 ori

Mesajde Petrica Rusu » 03 Iun 2014, 19:19

Isostar scrie:
Amex Platinum card - $699 fee anual. Cel mai bun card de pe piata atunci daca calatoresti in interes de serviciu. Pentru consultanti, care sunt plecati saptamanal, nu exista alternativa mai buna.

Mie mi-au dat de la serviciu un Amex Corporate card. E foarte util ca nu imi mai platesc eu cheltuielie in interes de serviciu pe cardul meu. Nu m-am uitat exact pe ce face, dar stiu ca nu am voie sa cheltuiesc mai mult de 40k pe zi si ca ei il patesc lunar.
Petrica Rusu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 69 ori
I s-a multumit: 71 ori

Mesajde Isostar » 25 Iun 2014, 14:23

Inca nu am apucat sa pregatesc si partea a doua, cea legata de investitii dar sper sa vina in curand . Pana atunci, un articol din HuffPost:

Canadian Investors Are (Mostly) Losers

-----------------

According to a scorecard prepared last year by Standard & Poor's, for the five-year period ended June 30, 2013, just 2.35 percent of actively managed funds in Canada that used the S&P 500 total return as its benchmark outperformed the index. That's not a typo. More than 97 percent of these actively managed funds underperformed their benchmark.

-----------------

You don't need a Ph.D. in finance to understand the reason for this dismal track record. Canadian funds have some of the highest expense ratios in the world. The typical investor in a Canadian stock fund pays a management fee of between 2 percent and 2.5 percent. In addition, beleaguered Canadian investors may be charged sales commissions when buying or selling mutual funds. These fees are staggering and indefensible.

Dar sunt si lucruri bune:

I have nothing but great respect and admiration for our neighbors up north. If you spend any time in Canada, you will be struck by the kindness, civility and charm of its people. Canadians enjoy long life expectancy, high average incomes and extensive social ties. The country ranks very highly on lists of the world's happiest citizens, significantly outperforming the United States.

Articol complet
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 223 ori
I s-a multumit: 418 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Rubrica economica - Economii, investitii, credite, afaceri