• Publicitate

e-commerce

Discutii pe teme economice: conturi, banci, rate, dobanzi, pensii, asigurari, mediul de afaceri, declaratii de venit, taxe. Educatie si planificare financiara.
Răspunde

e-commerce

Mesajde mikemike » 10 Ian 2015, 18:23

Salutare,

Este cineva pe aici care a inceput o afacere on-liune (boutique on-line)? As vrea sa incep o astfel de afacere. Daca puteti sa mi dati cateva sfaturi in ceea ce priveste crearea unui site. Ce companie recomandati ?

Merci!
mikemike
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: e-commerce

Mesajde catalin_c » 11 Ian 2015, 06:06

mikemike scrie:Salutare,

Este cineva pe aici care a inceput o afacere on-liune (boutique on-line)? As vrea sa incep o astfel de afacere. Daca puteti sa mi dati cateva sfaturi in ceea ce priveste crearea unui site. Ce companie recomandati ?

Merci!

Eu am folosit bigcommerce.com.

Sunt cateva firme de acest gen (volusion,shopify, bigcommerce) care iti ofera un site de calitate inalta la un abonament lunar, majoritatea in functie de nr produse, etc...
Consider ca este o optiune buna pentru new-entry din mai multe motive:

- livrare instant
- calitate inalta cu costuri mici initiale - poti sa oferi un serviciu de calitate fara sa investesti f multi bani/timp in asa ceva.
- o groaza de tool-uri care te ajuta in business

Mai exista diverse site-uri facute din platfome, gen joomla, wordpress, etc si sunt diversi care ofera site-uri la cheie in 2-3 zile la preturi mici, dar calitativ nu se compara nici pe departe cu cele de mai sus si nu ofera aceleasi optiuni. Ca idee, cred ca toate ofera cont gratis 2-3 saptamani in care poti sa iti faci site-ul si sa vezi ce parere ai.

Succes!
D1-30.9.11
OUV-30.7.12
CSQ-6.11.14
D2-14.11.14
IUC-13.3.15
FM-22.06.15
AM-6.7.15
IV-3.8.15
V-17.8.15
catalin_c
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 11 ori
I s-a multumit: 72 ori

Mesajde mikemike » 11 Ian 2015, 11:29

Merci pentru informatii :)
mikemike
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde sorro » 11 Ian 2015, 12:30

Merci!

Poti sa-ti faci un site Wordpress cu o interfata care sa iti placa si sa instalezi peste un plugin gen Woocommerce. Poti incerca si ceva tip OpenCart sau Shopify. Costurile implica hosting (cativa $ pe luna), design/tema + customizarea WP + functionalitate (depinde de ce vrei / ai nevoie) si mentenanta lunara (daca vrei). Daca ai intrebari si/sau ai nevoie de mai multe detalii despre crearea unui site, imi poti scrie si pe privat. Mult succes!
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 697 ori
I s-a multumit: 463 ori

Mesajde capsunar » 11 Ian 2015, 13:07

Merci!

As zice sa-ti pui problemele mai pragmatic. Nu prea exista one size fits all.

Ai deja o afacere si vrei sa o extinzi online.
Ai un produs (de ex faci sapun acasa ) si vrei sa-l vinzi online. Conteaza si cate produse ai ( 1, 10, 1000 ) .
Daca produsul e virtual (programe, postere, servicii etc ) nu trebuie sa te gandesti la delivery.
Produsul are un pret fix (ex 5 sapunuri x $5 bucata) sau trebuie o formula de calcul care e data biz modelul tau. (ex alegi culoarea, aroma, forma si calitatea sapunului si rezulta pretul)
Daca biz are mai mult de 30K pe an trebuie sa chargezi HST / GST in functie de provincia celui care primeste si nimic daca merge la export. Sistemul care il folosesti trebuie sa poata sa suporte chestiile astea.
Alt element este processorul de plati. Paypal are posibilitatea sa pui niste butoane cu preturi fixe. Pt volum mic cred ca e cea mai buna alegere. Cand se schimba socotelile, mai sant si altii.
Transferul de date in sistemul de bookkeeping, manual entries, export - import periodic, real time. (CRA obliga posesorii de firme sa tina double ledger bookkeeping )
Dupa ce ai facut site-ul trebui sa te gandesti la advertize, precum si SEO.
Nu ti-as recomanda sa faci un site care sa revanda chestii care de fapt le vnd altii iar ei ofera tot decat daca ai o sursa de trafic.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Înapoi la Canada - Rubrica economica - Economii, investitii, credite, afaceri