• Publicitate

1 CAD=0.71 USD

Discutii pe teme economice: conturi, banci, rate, dobanzi, pensii, asigurari, mediul de afaceri, declaratii de venit, taxe. Educatie si planificare financiara.
Răspunde

Re: 1 CAD=0.71 USD

Mesajde tsunami » 15 Ian 2016, 14:53

Depinde din ce parte te uiti, de ex eu am dat $45k pe doua masini noi
US$ deci peste $63kCAD, ceea ce nu ma face prea bucuros...
Daca mai pun si motocicleta imi iau franghie.
Din Canada de data asta
Chop your own wood, it'll warm you twice
tsunami
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 162 ori
I s-a multumit: 199 ori

Publicitate

Mesajde Sly » 15 Ian 2016, 21:20

Pai daca traiesti in Canada doar din partea asta poti sa te uiti.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Mesajde Isostar » 18 Ian 2016, 10:07

Prea multe pagine de citit, o sa revin. Dar pana atunci, un raspuns scurt.

alexhng scrie:Ca argument tu folosesti preturile in anumite regiuni - Calgary NE, dar eu propun sa privim trend-ul per ansamblu, pentru ca situatia in anumite regiuni ar putea arata doar o tendinta de migratie a oamenilor.

Data viitoare sa vinzi casa per ansamblu si nu local. Poate iei la fel de multi bani in Fort McMurray ca si in West Vancouver (cu sau fara migratie).

alexhng scrie:Eu asa vad situatia.
Dar - eu nu sunt economist.

Nici eu. Dar nu trebuie sa fii economist sa vezi manipularea de catre o mana de oameni...
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 244 ori
I s-a multumit: 432 ori

Mesajde alexhng » 18 Ian 2016, 12:11

Isostar scrie:
alexhng scrie:Ca argument tu folosesti preturile in anumite regiuni - Calgary NE, dar eu propun sa privim trend-ul per ansamblu, pentru ca situatia in anumite regiuni ar putea arata doar o tendinta de migratie a oamenilor.

Data viitoare sa vinzi casa per ansamblu si nu local. Poate iei la fel de multi bani in Fort McMurray ca si in West Vancouver (cu sau fara migratie).

Orice analiza se face din doua directii, de sus in jos, de la general la particular, sau de jos in sus. Discutia din acest topic este despre preturile la case in Canada si influenta acestor preturi asupra economiei Canadiene, deci este in primul rand o analiza generala. Bineinteles ca tu ai perfecta dreptate atunci cand spui ca preturile din Fort McMurray difera de West Vancouver, dar aceasta deja e o intrebare particulara care intereseaza un cumparator concret. Cand te cobori la cumparator concret, este bine sa cunosti starea general de miscare a preturilor, dar ca sa spui decizia finala – cumpara/ nu cumpara – ai nevoie si de o analiza locala. Asa ca trebuie initial sa deosebim aceste doua moduri de analizare.
Isostar scrie:
alexhng scrie:Eu asa vad situatia. Dar - eu nu sunt economist.

Nici eu. Dar nu trebuie sa fii economist sa vezi manipularea de catre o mana de oameni...

Dupa cum am mai spus – « daca umbli permanent cu un ciocan, vei gasi peste tot tinte ».
Care e scopul acestei propozitii – «manipularea de catre o mana de oameni » ? Mesajul tau ascuns este : « eu nu trebuie sa fac nimic, nu trebuie sa actionez pentru ca oricum toate actiunile mele sunt manipulate de catre o mana de oameni si eu n-am nici o sansa sa schimb sau sa influentez cumva situatia ». Acesta e un mesaj standard de inhibitie sociala, la fel ca : « Exista un singur Dumnezeu si el a creat Universul si nu exista alti dumnezei decat dumnezeul tau ». Daca propozitia cu o « mana de oameni » este destructiva pentru un caz particular – piata de case din Canada, a doua propozitie este chiar si mai generala si destructiva la nivel mental pentru orice tip de actiune, pentru ca a doua propozitie implica faptul ca orice actiune care eu o fac este « aprobata » intodeauna de cineva cu numele « dumnezeu » si eu TREBUIE sa accept acest lucru neconditionat.
Ambele propozitii/ afirmatii practic au scopul sa inhibe oamenii de la actiune si de la dorinta de schimbare. Practic ambele propozitii au scopul de a-i determina pe oameni sa daruiasca de bunavoie puterea lor de a schimba lumea.
Daca aceste propozitii ar corespunde cu adevarat cu realitatea in care noi traim, atunci absolut toti oamenii de la nastere si pana la moarte, ar accepta de bunavoie ca cineva sa ia deciziile pentru ei. Posibil acest tip de gandire este valabil la furnici si albini, unde insasi structura corpului la albine le diferentiaza pentru o anumita activitate. Dar, dupa cum eu vad realitatea in care noi oamenii traim – eu singur am posibilitatea sa trec pe la home depot, sa cumpar niste materiale si sa construiesc un scaun. Sau si mai simplu, eu singur, de bunavoie, aleg si scriu acest text si adaug o noua informatie pe acest forum, astfel eu schimb realitatea din aceasta discutie a noastra de pe forum si schimb directia de discutie, deci eu singur, de bunavoie si « nesilit de nimeni » aleg sa schimb realitatea prin scrierea acestui text. Eu la fel as putea alege sa nu scriu, pentru ca nu am nici o obligatie fata de nimeni. Deci – daca eu singur pot face o mica schimba si pot crea un text, o idee, un scaun, inseamna ca prin acelasi mod eu pot crea si lucruri mai mari – o casa, o familie, o tara, un continent, un pamant, un sistem solar, o galaxie, un univers. Totul se rezuma doar la cunostinte, metode si timpul investit.

Omenirea ieri era in stare doar sa aprinda focul in padure, azi omenirea a ajuns sa trimita oameni in spatiu. Diferenta dintre ieri si azi este doar faptul ca noi toti impreuna, am creat, sau am facut sa fie real o tehnologie care ne permite sa ajungem in spatiu. Toate legile si regulile universului care azi ne permit sa ajungem in spatiu – toate acestea au existat si milioane de ani in urma, dar noi nu puteam sa le folosim din simplul motiv ca nu aveam rechizitele si cunostintele necesare. Daca azi noi putem ajunge in spatiu, prin aceeasi metoda noi maine vom fi capabili sa strangem energia direct din Soare, iar peste mai multe mii de ani, vom putea chiar sa creem un soare. Cu timpul ne vom invata sa creem si galaxii intregi de sori. Asa ca noi toti suntem practic dumnezei. Diferenta dintre mine si un asa numit dumnezeu mai mare care a creat universul este doar timpul – el are sau a avut vreo cateva qvintilioane de ani ca sa se invete sa creeze lumi mici, apoi galaxii, apoi un univers intreg in care acum traiesc oamenii. Iar oamenii au abia vreo cateva mii de ani de cand au inceput sa puna in aplicare ceva tehnologii si sa schimbe universul local.

Asa ca atunci cand noi afirmam, citim si acceptam faptul ca « o mana de oameni conduce lumea », noi automat ne dezicem de puterea noastra de a schimba realitatea si o daruim acestei « maini de oameni » si astfel noi de bunavoie si « nesiliti de nimeni » acceptam sa fim sclavii cuiva.
Iar apoi ne plangem ca « o mana de oameni conduce lumea ».
If you do not change direction, you may end up where you are heading (Lao Tzu, 600-531 BC)
alexhng
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 11 ori

Mesajde Isostar » 18 Ian 2016, 12:20

alexhng scrie: Daca volumul de case de vanzare s-a marit, este si normal ca numarul de case de vanzare sa scada,

Total fals. Daca numarul de case s-a marit si numarul de case care se vand/cumpara se mareste, odata cu cresterea populatiei. Singurul care se modifica in alta directive poate fi procentul de case care se vinde/cumpara. Iar o scadere a procentului indica o problema in piata.

alexhng scrie:Deci daca in 2014 de vanzare erau 100 de case si s-au vandut 18, iar in 2015 volumul s-a marit cu 21%, deci pana la 121 de case, este normal ca numarul de case care se vor vinde v-a scadea, probabil tot cu 21%, adica 3.78%, deci aproximativ 4%, ceea ce spune si realtorul - 14 case.
Deci eu nu vad de ce realtorul afirma ca "activity decreased", pentru ca activitatea a ramas la acelasi nivel, dar numarul de case de vanzare s-a marit. Dupa parerea mea si un calcul matematic, reiese ca realtorul manipuleaza cu informatie.

Interesanta ipoteza, creste volumul de case disponibile in piata, dar vanzarile nu cresc deloc…. Esti cumva agent imobiliar?

alexhng scrie:Totodata, ia in consideratie ca pretul la case in mediu s-a marit cu pana la 10% (9.8), iar daca pretul se mareste, aceasta afecteaza si puterea de cumparare a oamenilor, deci teoretic ar trebui sa ne asteptam ca cel putin cu 10% mai putini oameni vor cumpara case, desi, aceasta cifra poate fi mult mai mare, pentru ca aici se schimba deja si nivelul mediu de posibilitate de cumparare a populatiei.

O alta ipoteza total gresita. Pretul mediu la case nu spune absolut nimic, piata imobiliara este o piata locala.
Exemplu din Toronto :
- casele de vanzare in High Park sunt 1 pe luna. Numarul celor care vor sa se mute in High Park este de cateva zeci. Acea casa va atrage un premium la vanzare, pentru ca oferta in zona este inexistenta.
- Casele de vanzare in Jane/Finch. Oferte nenumarate la orice ora. Preturi pe masura si totusi nimeni nu vrea sa se mute acolo. Totul se vinde cu discount considerabil.

alexhng scrie:din punctul meu de vedere este normal ca in 2015 indexul de preturi la case a fost foarte jos sau zero, pentru a permite pietei sa se raceasca si presupun ca aceeasi directie langa zero se va pastra si pentru 2016 (in mediu pentru toata Canada).

Stai ca m-ai pierdut. Un paragraf mai sus zici ca pretul la case s-a marit cu 10% si in acelasi timp indexul de preturi a fost aproape ZERO?!?!?

alexhng scrie:Si mai este analiza de la macleans http://www.macleans.ca/economy/economicanalysis/the-most-important-charts-for-the-canadian-economy-in-2016/ - graficul nr. 40 arata ca "nominal private residential investment" in Canada a ajuns la 7% din GDP si e mai mare decat valoarea care a fost in SUA in timpul la "bubble peak" dar nu stiu despre care "bubble peak" vorbesc ca din grafic vad ca canadienii permanent au avut un nivel mult mai mare de investitii in real estate in comparatie cu SUA. Deci conform acestui grafic, eu ar trebui sa ma astept la micsorarea investitiilor cam aproximativ de la 7%GDP la 5% GDP, ceea ce va duce la micsorarea preturilor la case, DAR, acest lucru s-a intamplat intre anii 89-91, si cand ma uit la acelasi grafic cu Canada new housing price index http://www.investing.com/economic-calendar/new-housing-price-index-223 eu vad ca preturile la case in acea perioada au scazut cu max 2% pe luna, si daca adaug toate lunile anului eu vad o scadere de 10.6%, deci o casa care azi costa 600K va scadea MAX cu 60K intr-un an.

In primul rand, amesteci merele cu perele. Pretul mediu de vanzare de care vorbesti este pentru vanzarile de case ocupate. Graficul pe care il pui si il folosesti ca baza pentru idee este pentru casele noi. Nu are absolut nici o legatura una cu alta.

In al doilea rand, ai uitat sa iei in considerare foarte multe aspecte care conduc la un pret final al casei. De exemplu, rata de imprumut. In’90 era de 14% pe an si avea loc sa scada. In 2016, este de 2,5% pe an si nu are decat o singura directie in care se poate duce – in sus. Alt aspect, procentul de indatorare al populatiei, care a ajuns la 170%.

Uite un graphic, sa observi niste diferente intre ’90 si 2015.

o-CONSUMER-DEBT-570.jpg

alexhng scrie:Situatia din 91 a aratat ca scaderea maxima care poate fi este 10.6% la pretul casei. Deci aceasta e valoarea maxima la care poate sa scada preturile actuale ale caselor, si nu 30%. Totodata aceasta scadere s-a compensat totalmente pe parcursul anilor urmatori, asa ca are valoare si strategia de cumparare. Astazi e mult mai eficient sa cumperi o casa pe termen lung, sa o tii mai mult de 5 ani, decat sa cumperi una doar pentru 1-2 ani si apoi s-o vinzi.

Nici macar aia de la TREB nu sunt de accord cu tine in privinta asta. O scadere de la 350k la 235k (‘89-‘95) nu este doar maxim 10% . Si din cate vade u pe graficul de mai jos, a durat mai mult de 10 ani sa revina la acelasi nivel…

o-BMO-TORONTO-HOME-PRICES-570.jpg

alexhng scrie: vad ca canadienii pun investitiile in ceva si banii fac alti bani.

Asta de unde ai mai scos-o?

alexhng scrie: Deci se merita sa-mi cumpara acum casa ?

Depinde de fiecare in parte, nu exista un raspuns universal.

alexhng scrie:Pretul va scadea, dar eu am casa mea, am banii vor sta, pentru ca eu oricum nu planific sa vand casa in viitorii doi ani, si decat s-o vand mai bine o dau in chirie. Si chiar daca o vand eu pierd maximum 10% din pretul ei initial. Deci intrebarea nu este daca se merita de cumparat, intrebarea este cat de scumpa poate fi casa care vreau s-o cumpar. Daca-mi iau una de 300K, pierd doar 30K. Iau un condo de 200K, pierd max 20K.

Good luck cu asta. Poti sa faci acest exercitiu in Calgary din Ian 2016? Ca deja da cu virgula, si nu este decat inceputul…

alexhng scrie:
Uite aici cele 22 de pagini oficiale de boolshit in care se explica cum e calculat indicele de pret. Godd luck understanding it.

In plus ei au luat in calcul si factorii indirecti. Personal nu vad nici o problema in metoda folosita.

Revin cu intrebarea: esti agent imobiliar? Numai un agent imobiliar poate sa spuna ca nu vede nici o problema in folosirea unui indicator care nu spune absolut nimic despre starea curenta din piata. In baza acestui indice, preturile in Alberta nu variaza deloc....
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Mesajde Isostar » 18 Ian 2016, 12:24

alexhng scrie:
Isostar scrie:
alexhng scrie: In plus 63% din PIB-ul Canadei vine din Real Estate.

Poti sa pui articolul aici?

nu gasesc acel articol, dar in cautarea acelui articol, am gasit altele la fel de interesante, mai jos.

Astept detaliile in privinta procentului Real Estate din PIB-ul Canadei... Restul este material de discutie dar nu are relevanta.
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Rubrica economica - Economii, investitii, credite, afaceri