• Publicitate

1 CAD=0.71 USD

Discutii pe teme economice: conturi, banci, rate, dobanzi, pensii, asigurari, mediul de afaceri, declaratii de venit, taxe. Educatie si planificare financiara.
Răspunde

Re: 1 CAD=0.71 USD

Mesajde Isostar » 18 Ian 2016, 12:30

alexhng scrie:Iar ca sa te simti om bogat, trebuie sa gandesti ca un om bogat, sa te comporti ca un om bogat si sa ai proprietate. Parerea mea.

Parerea ta este la fel ca parerea lui Cainozaur despre joburi si meserii (exemplul cu cel care pune faianta)... Deci bogatia nu se masoare dupa avere, dar trebuie neaparat sa ai o proprietate.

Erai pe drumul cel bun, dar asta de mai sus arata ipocrizia din vorbele tale :banghead:

alexhng scrie:In plus - cand esti proprietar - gandesti altfel, ai grija altfel de proprietatea / casa ta, ai alta atitudine face de orice investitii si reparatii care le faci. Intr-o renta, chiar si reparatiile sunt pentru altii.

LOL

Daca esti chirias si se strica ceva, imediat pui mana pe telefon si chemi proprietarul sa repare.... Dai niste exemple din cartea de agent RE...
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 223 ori
I s-a multumit: 418 ori

Publicitate

Mesajde Isostar » 18 Ian 2016, 12:35

Sly scrie:Marele avantaj este cel fiscal,nu platesti taxe pe capital gain....daca ti se apreciaza.

Doar daca este prima/singura proprietate. Daca nu, platesti 50% taxe din capital gain.
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Mesajde Isostar » 18 Ian 2016, 12:56

alexhng scrie:Bine. deci dupa 25 de ani, eu voi avea in buzunar o casa care am cumparat-o cu 1.5M care ar putea costa 1.5M sau mai putin, iar tu vei avea 1.19M (850K+340K) cash.
Esti multumit cu aceasta concluzie ? :)

Total falsa concluzia. Presupui ca nu exista absolut nici un fel de cheltuiala cu proprietatea (la chirie, totul este inclus). Dar cheltuielile lunare cu proprietatea sunt:
- taxe aprox 450 - 500 (pentru proprietate de 1 Mil)
- utilitati (curent, gaz, apa, canalizare) - 300 (medie anuala)
- asigurare 50
- intretinere 50 (pus flori, taiat iarna, dat zapada)

Iar cand vinzi casa (pentru ca daca nu o vinzi nu are nici o valoare), mai adaugi taxe transfer proprietate, taxa agent imobiliar. Nu am luat in considerare nici un fel de reparatie in 25 ani desi vor fi nenumarate...

Deci sa consideram 10k pe an cheltuieli normale. Asta inseamna inca 250k.

P.S. Nu am luat in calcul inflatia si nici un fel de crestere. Chiar daca o crestere de 1% la chirie este total diferita de o crestere de 1% la mortage...

alexhng scrie:Care e scopul acestei propozitii – «manipularea de catre o mana de oameni » ?

In cazul in care nu stiai, CREA-ul nu este reglementat. Pot sa faca absolut orice vor si este in interesul lor. Chiar daca ceea ce fac ei influenteaza viata a milioane de oameni.
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Mesajde Tavi » 18 Ian 2016, 16:02

Isostar scrie:
alexhng scrie: In plus 63% din PIB-ul Canadei vine din Real Estate.

Poti sa pui articolul aici?

63%? :)
Plauzibil poate ptr. Monaco, Andorra, Liechtenstein, Luxembourg...dar Canada? Really? It must be worse than I thought!
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Mesajde Isostar » 19 Ian 2016, 12:28

Pentru Alex si scaderea de pret pe piata imobiliara. Uite un exemplu de care nu o sa citesti in rapoartele CREA....

Edmonton, capitala AB

“they were offered $455,000 for their house April of 2014 and chose to not sell. When they finally sold in November 2015, they got $320,000. Oops… But compared to this time next year, I think they got a good deal and they are happy.”
Well, that’s a 29% haircut on a detached house in a major Canadian capital city that’s not even at the epicentre of the oil thing. Is any of this hurt being reflected in real estate board stats? Nope. According to local realtor boss, Geneva (Giggles) Tetreault, we’re an ocean of stability:
“2015 was a steady year for real estate in Edmonton. Edmonton and the surrounding areas experienced a decline in sales due to economic uncertainty, but we saw a slight increase in price that demonstrated that the market remained relatively stable.”
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Mesajde Gator » 20 Ian 2016, 00:51

Isostar scrie:- utilitati (curent, gaz, apa, canalizare) - 300 (medie anuala)
- asigurare 50
- intretinere 50 (pus flori, taiat iarna, dat zapada).

Unde asta? Ca acu ma mut acolo...

Utilitati - aproape 250-300/LUNA vara
Tel-internet-cablu - depinde ce iei
Asigurare casa - 90 pe luna
Intretinere - eu pun flori de vreo 200, sa arate frumos
Facut vin - 5-600 (casa fara damigene cu vin nu se ezista)
La anu am nevoie de alt acoperis
Mai un raft in garaj, mai o scula, un furtun, un mower etc

... luat casa pusa la punct (cu tot cu basement), ani de zile n-am batut un cui ca n-a fost nevoie
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Rubrica economica - Economii, investitii, credite, afaceri