• Publicitate

Comenzi din China in Canada

Discutii pe teme economice: conturi, banci, rate, dobanzi, pensii, asigurari, mediul de afaceri, declaratii de venit, taxe. Educatie si planificare financiara.
Răspunde

Comenzi din China in Canada

Mesajde Superzen » 11 Iul 2016, 09:44

Salut,

1. Stie cineva care sunt taxele care se aplica in Quebec in cazul comenzilor din China? De exemplu, in cazul in care comand un telefon de 200$, sau un TV box de 50$ care ar fi taxele?
2. Daca pe colet chinezul declara "gift" sau indica o valoare a comenzii de 5$ se percep taxe?
Superzen

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 1 data

Publicitate

Re: Comenzi din China in Canada

Mesajde xplaur » 13 Iul 2016, 07:47

Eu tot ce am luat de pe ebay, din China, au venit ca si cadouri si nu am platit nici un fel de taxe. De asemenea, la cumparaturi facute la magazin online din BC, cu livrare din ON, nu am platit decat taxe federale!
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 383 ori
I s-a multumit: 151 ori

Mesajde Thrac92 » 13 Iul 2016, 10:21

Daca ce comanzi e mic si valoare declarata este sun 20CAD nu vei plati nimic.
Daca coletul este suspicios customs poate sa-l deschida si sa te taxeze la cat e valoarea reala.
Am comandat zeci de lucruri de pe: eBay, Amazon.ca, Amazon.com si alte magazine online.
De obicei firmele mari retin tax duties, cateodata scapi cateodata nu.
Thrac92
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 14 ori

Mesajde crsv » 13 Iul 2016, 10:36

Nu am platit nici o data taxe la colete venite din China sau Olanda (unele firme chinezesti au WH in Europa) . O singura data mi-au cerut o taxa de "verificare" cand vezi doamne mi-au facut "serviciul" de a deschide si verifica coletul plus ca s-au muncit sa-l lipeasca inapoi :bounce: dar coletul venea din SUA ; evident am refuzat si firma mi-a returnat banii.
Oricum tu poti refuza sa platesti taxe , ei vor returna coletul si te intelegi cu sellerul sa-ti returneze banii sau sa-l trimita din nou ca reparatie in garantie , husa de telefon ( cu telefon inauntru lol ) sau asa ceva
crsv
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 41 ori

Înapoi la Canada - Rubrica economica - Economii, investitii, credite, afaceri