• Publicitate

Fuse si se duse - Blackberry

Discutii pe teme economice: conturi, banci, rate, dobanzi, pensii, asigurari, mediul de afaceri, declaratii de venit, taxe. Educatie si planificare financiara.
Răspunde

Fuse si se duse - Blackberry

Mesajde Isostar » 28 Sep 2016, 09:56

End Of An Era: BlackBerry To Stop Making Smartphones

The age of the iconic keyboard-ed smartphone is over as BlackBerry's John Chen confirmed that the firm will stop developing hardware in-house

BlackBerry’s device business, which it calls "Mobility Solutions," will focus on developing applications and an extra-secure version of Google’s Android operating system that it can license to other companies.

“Our new Mobility Solutions strategy is showing signs of momentum, including our first major device software licensing agreement with a telecom joint venture in Indonesia,” Chen said in a statement.

“Under this strategy, we are focusing on software development, including security and applications. The company plans to end all internal hardware development and will outsource that function to partners. This allows us to reduce capital requirements and enhance return on invested capital.”
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 223 ori
I s-a multumit: 418 ori

Publicitate

Re: Fuse si se duse - Blackberry

Mesajde Tavi » 28 Sep 2016, 12:34

Toti ceilalti ii vor urma, mai devreme sau mai tarziu...creative destruction. OK, in cazul RIM a fost multa, multa, multa aroganta.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Mesajde Sly » 28 Sep 2016, 12:37

Se duse cam de multishor dar actiunile se duc in sus acum.
Am eu asa o chestie sa nu investesc in firme sau produse care nu-mi plac si nu le folosesc personal dar parca imi pare rau ca n-am cumparat cateva actiuni cand erau jos de tot desi imi trecuse prin cap.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 423 ori

Mesajde capsunar » 28 Sep 2016, 15:25

Isi merita soarta cu varf si indesat. Erau mai restrictivi decat Apple, costa mai mult, trebuia plan special de date care cosa in plus. Securitatea era / este un mit fraieri, se aplica doar pt mesaje de la BBM iar emailurile erau secure doar cele care stateau numai pe serverul lor, telefonia prin voce nu era deloc mai secure, nu exista encription BB2BB.
Ca o ironie a sortii la ce putere de calcul exista in device-urile actuale sa faci peer to peer real time encryption / decryption la voce e relativ usor da nu se vorbeste deloc despre asta. Probabil daca folosest un app din asta devii inamic al poporului.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde Tavi » 28 Sep 2016, 15:38

capsunar scrie:Securitatea era / este un mit fraieri, se aplica doar pt mesaje de la BBM iar emailurile erau secure doar cele care stateau numai pe serverul lor.

In organizatiile care folosesc/foloseau BES emailul e/era secure end-to-end intre userii respectivi. Emailurile externe puteau fi criptate S/MIME s.a. prin outbound rules.

Whatever.

P.S. Pe de alta parte, la BB 8830 in 2008 imi tinea bateria si o saptamana, la aprox. 150 emailuri/zi primite, din care ~50 raspunse de pe mobil, plus vreo 30-60 minute de voce/zi lucratoare. Ce mai vremuri :)
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Mesajde calopor » 30 Sep 2016, 12:57

Oarecum off-topic.
Si Nokia fuse si se duse dar recent (recent pentru mine) au cumparat ditamai Alcatelul. Cand am auzit, mi-a picat fata. Nici nu credeam ca mai exista si ei cumpara Alcatelul.
And those who were seen dancing were thought to
be insane by those who could not hear the music.
calopor
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 3 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Rubrica economica - Economii, investitii, credite, afaceri