• Publicitate

Impozitele in Canada cum se calculeaza? Singur sau contabil?

Discutii pe teme economice: conturi, banci, rate, dobanzi, pensii, asigurari, mediul de afaceri, declaratii de venit, taxe. Educatie si planificare financiara.
Răspunde

Impozitele in Canada cum se calculeaza? Singur sau contabil?

Mesajde iulllian » 02 Noi 2016, 22:36

zilele astea ne avand ce face mi-am decarcat tot felul de aplicatii privind income tax Canada, mai mult mi-am prins urechile.
cine poate explica pe intelesul meu de nestiutor(sau pentru altii) cum:
- se calculeaza taxele si impozitele pentru anul trecut.
- care sunt taxele si ce reprezinta.
- ce cheltueli sunt deductibile pentru persoana fizica si juridica(firma);
- care sunt pragurile pentru impozitare pe venit.
- iti trebuie contabil si ce acte, facturi, bonuri pastrezi.
- cand se calculeaza, se depun undeva si cand se platesc.
- taxe pentru Quebec si partea federala.
- etc, si altele care nu le-am enumerat.

Merci anticipat.
Imagine
iulllian
Imi place aici si raman...

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 40 ori

Publicitate

Re: income tax canada- cum se calculeaza ?

Mesajde SteaDeMare » 02 Noi 2016, 22:50

Urmeza MAREA DEZAMAGIRE !!!

Cand afli ca de fapt desi lucrezi..singur...te crezi "singur"...dar totusi...STATU,e langa tine....asta afli cand vezi ca in total platesti taxe aproape jumatate din cat castigi !!! :-) :-)

Spor la treburi in continuare !!!

On topic :

Nu recomand al 2 lea job persoanelor singure !! :-)

Nu recomand mai mult de 40 ore de munca /saptamanal !! :-)
Caut job uri cash / 9 -17 / Montreal
15$ ora / minim 3 ore / 514 5033557
SteaDeMare
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 63 ori

Mesajde iulllian » 02 Noi 2016, 22:55

nu de alta, dar prefer sa nu muncesc in decembrie, sa nu cumva sa depasesc pragurile si sa dau o luna de munca la stat, evident ca glumesc ....
Imagine
iulllian

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 40 ori

Mesajde capsunar » 03 Noi 2016, 00:47

iulllian scrie:nu de alta, dar prefer sa nu muncesc in decembrie, sa nu cumva sa depasesc pragurile si sa dau o luna de munca la stat, evident ca glumesc ....

Ai cam multe intrebari.. Any way.. in primul rand muncesti pt stat pana prin mai iunie, pe urma muncesti pt tine =))

zilele astea ne avand ce face mi-am decarcat tot felul de aplicatii privind income tax Canada, mai mult mi-am prins urechile.
>>> se calculeaza pe baza indrumatorului dat de guvern. Poti sa o faci manual sau cu un program, ex UFile, Turbotax . Angajatorul e obligat sa-ti opreasca aceste taxe iar tu la sfarsit te socotesti cu statul si eventual recuperezi ceva.

>>> grossomodo e taxa pe venit catre Provincie, taxa pe venit pt federali, pensie si ei (emplyment insurance)

>>> in Ca ai 3 nivele, exista angajat, self emplyed si corporatie. (mai exista landlord, investitor si chiar PSB )
>>> Angajatul full time nu deduce mai nimic.. ma rog, deduce RRSP in cota atribuita de guvern, cheltuieli medicale daca sant mai mari parca de 3% din venit, ceva pe la copiii si alte peanuts
>>> Self Emplyed poate deduce orice cheltuiala care i ajuta sa-si desfasoare afacerea, aici intra masina (benzina + lease/depreciere), cheltuilei cu birou( parte din chirie si utilitati) calculator
>>> Landlorul si investitorul e asemantor cu self emplyed da pot deduce mai putine. La taxe sant considerate biz sau nu in functie de niste conditzii.

>>> fiecare taxa are alte praguri. Naiba le pe fiecare exact, trebuie sa triasca si contabilii de taxe... noroc ca s-au inventat programe

>>> daca esti full time nu prea ai multe de pastrat. Daca esti self emplyed trebuie sa pastrezi toate bonurile care le deduci pt 7 ani. Mai trebuie sa ai si jurnal (foaie de parcurs) la masina. Daca ai corporatie ai in plus obligatia sa ai si bookeeping intr-un mod aprobat de guvern.

>>> Ca full time in mod normal ai ceva bani de luat inapoi (grosso modo cca 30% din RRSP cumparate.) . Ca self emplyed, depinde, daca faci ceva mai multi bani de 30K pe an cam trebuie sa remiti trimestrial o estimare bazata pe anul trecut.

E posibil sa mai fi uitat... good luck!!
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde Tavi » 03 Noi 2016, 04:10

iulllian scrie:zilele astea ne avand ce face mi-am decarcat tot felul de aplicatii privind income tax Canada, mai mult mi-am prins urechile.

Merci anticipat.

Iulian: raspunsurile generice la intrebarile tale ar insuma mai multe tratate de fiscalitate. Raspunsuri competente privind situatii individuale constituie domeniul consultantilor fiscali, care niciunul nu lucreaza gratuit.

Sfatul meu, daca te intereseaza subiectul, e sa iti faci singur taxele. Pentru taxele personale si PFA (sole proprietorship) ai dreptul sa completezi singur. Atata timp cat nu minti cu buna-stiinta, daca gresesti ceva riscurile sunt minime, eventual plata unei dobanzi dupa ce primesti raspunsul Canada Revenue Agency (Notice of Assessment). Atentie: daca minti si mai ales daca o faci in mod repetat amenzile sunt mari si pot conduce inclusiv la inchisoare, iar pentru rezidenti permanenti - la intarzierea obtinerii cetateniei canadiene.

Citeste cu atentie "guides"-urile oficiale, completeaza un formular-ciorna, dupa care reciteste inca odata si verifica-te.

Intrebarea-cheie e: "merita sa folosesc serviciile unui profesionist? ma poate ajuta sa platesc taxe mai mici, astfel incat sa se amortizeze costurile de consultanta?"

Iar raspunsul meu, dupa mai mult de zece ani de completat taxe singur (atat personale, cat si pentru PFA, claims de moving expenses si multe altele) e urmatorul:

*un contabil care-ti completeaza formularele pentru anul fiscal precedent NU isi justifica costurile*

in timp ce:

*un consultant fiscal care impreuna cu tine creaza o strategie de urmat pentru anul fiscal urmator sau anii urmatori s-ar putea sa iti economiseasca multi bani*

Si asta deoarece in general poti optimiza doar viitorul, nu si trecutul. Si in viata, si privind taxele :)

P.S. Cam in fiecare an prin aprilie-mai vei citi pe forum cum unii-altii scriu ca au gasit contabilul-minune care le-a "economisit mii de dolari", fiindca "au primit bani inapoi de la guvern". Acum multi ani, dar dupa ce pricepusem bine fiscalitatea personala&PFA din Canada, am fost surprins sa aud ca niste pseudo-profesionisti (cei care completeaza taxe nu sunt contabili licentiati in toate cazurile) au obtinut un rezultat atat de bun fata de ce-ar fi obtinut contribuabilii respectivi daca ar fi completat singuri formularele. Am cerut deci voie sa fac un audit la ceea ce le-au "muncit" respectivii, si mi-am dat seama ca strategia lor era sa faca o gramada de claim-uri (deduceri de taxe) la care contribuabilii de fapt conform ghidului NU aveau dreptul - pe principiul ca probabil nu vor fi auditati. Te intrebi cum de isi permit sa faca asta? Simplu - promit contribuabililor ca daca le face CRA audit se ocupa ei de relatia cu CRA si platesc taxele suplimentare (care in general nu sunt mari). Deci business model-ul lor e sa ceara 150-300$ pentru serviciul de completare de formulare, la care fac un job pe care l-ar putea face si contribuabilii insisi, dupa care daca cumva CRA face un audit se ocupa ei de desfacerea itelor. Overall un model castigator, fiindca CRA nu ii poate audita pe toti, neavand suficienta mana de lucru - si astfel "contabilii" fac bani frumosi muncind putin si fara niciun risc. Iar daca cumva CRA nu face audit, "contabilul" castiga renumele ca e "foarte bun" si anul viitor va avea si mai multi clienti :)

P.S.2. Sistemul canadian e menit sa fie suficient de simplu incat fiecare sa isi poata completa singur taxele, atat cele personale cat si cele de sole proprietorship (PFA). Pentru Inc. (SRL) trebuie insa folosite serviciile unui contabil autorizat.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Mesajde capsunar » 03 Noi 2016, 10:33

Tavi scrie:
iulllian scrie:zilele astea ne avand ce face mi-am decarcat tot felul de aplicatii privind income tax Canada, mai mult mi-am prins urechile.

Merci anticipat.

Iulian: raspunsurile generice la intrebarile tale ar insuma mai multe tratate de fiscalitate. Raspunsuri competente privind situatii individuale constituie domeniul consultantilor fiscali, care niciunul nu lucreaza gratuit.

Sfatul meu, daca te intereseaza subiectul, e sa iti faci singur taxele. Pentru taxele personale si PFA (sole proprietorship) ai dreptul sa completezi singur. Atata timp cat nu minti cu buna-stiinta, daca gresesti ceva riscurile sunt minime, eventual plata unei dobanzi dupa ce primesti raspunsul Canada Revenue Agency (Notice of Assessment). Atentie: daca minti si mai ales daca o faci in mod repetat amenzile sunt mari si pot conduce inclusiv la inchisoare, iar pentru rezidenti permanenti - la intarzierea obtinerii cetateniei canadiene.

Citeste cu atentie "guides"-urile oficiale, completeaza un formular-ciorna, dupa care reciteste inca odata si verifica-te.

Intrebarea-cheie e: "merita sa folosesc serviciile unui profesionist? ma poate ajuta sa platesc taxe mai mici, astfel incat sa se amortizeze costurile de consultanta?"

Iar raspunsul meu, dupa mai mult de zece ani de completat taxe singur (atat personale, cat si pentru PFA, claims de moving expenses si multe altele) e urmatorul:

*un contabil care-ti completeaza formularele pentru anul fiscal precedent NU isi justifica costurile*-Pentru Inc. (SRL) trebuie insa folosite serviciile unui contabil autorizat.

In princiiu sant de acord cu majoritatea, si eu as sfatui pe cineva nou sa-si faca singur taxele pe hartie..
Am 2 obiectzii:
- mie taxele mi se par complicate by design, nu era necesar sa ai praguri diferite peste tot, se putea mult mai simplu. Mi-am facut taxele ca PFA din 2004.
- la SRL poti sa le faci si singur nu scrie nicaieri ca trebuie contabil, trebuie sa fii Director parca sa poti sa depui actele, da e mai recomandabil sa ai un contabil. Exista Ufile pt Biz dar necesita ID la o groaza de conturi, nu e simplu. Daca ai chart of accounts cu ID-urile de la CRA si iti tii bookeeping singur e posibil. Cred ca anul asta m-as incumeta.
-
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Rubrica economica - Economii, investitii, credite, afaceri