• Publicitate

Impozitele in Canada cum se calculeaza? Singur sau contabil?

Discutii pe teme economice: conturi, banci, rate, dobanzi, pensii, asigurari, mediul de afaceri, declaratii de venit, taxe. Educatie si planificare financiara.
Răspunde

Re: Impozitele in Canada cum se calculeaza? Singur sau conta

Mesajde Tavi » 03 Noi 2016, 14:17

Inca una si ma duc: NU recomand noilor-veniti care sunt interesati sa inteleaga sistemul canadian de taxe sa foloseasca un soft din prima.

In primul an faceti totul pe hartie, de mana. Cititi cu atentie ghidul. Completati formularul. Re-cititi ghidul. Verificati formularul pe baza ghidului. Eventual gasiti un cunoscut care are idee cu ce se mananca treaba sa se uite si el/ea peste ciorna voastra.

La final, cand sunteti convinsi ca ati facut totul asa cum trebuie, bagati in plic si trimiteti la fisc.

DE CE? Fiindca doar consultand ghidul cu foarte multa atentie veti intelege bazele (nu totul) fiscalitatii personale canadiene. In anii urmatori recomand sa faceti paralel hartie/soft, astfel incat cand sunteti siguri ca stapaniti bine lucrurile puteti lucra doar cu softul (ceea ce e convenabil fiindca se pot pastra datele din anii anteriori, economiseste timp si reduce erorile).

Spor la tax avoidance (legal, dar trebuie stiuta materia bine), dar NU incercati tax evasion! (ilegal, aspru pedepsit)
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 358 ori
I s-a multumit: 296 ori

Publicitate

Mesajde iulllian » 03 Noi 2016, 21:09

merci de raspunsuri, o sa ma joc cu softurile si o sa citesc ghidul.
am intrebat deoarece deja aud tot mai des in jurul meu de oamenii minune care te scapa de cheltuieli.
Imagine
iulllian
Imi place aici si raman...

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 46 ori

Mesajde jean » 04 Noi 2016, 07:29

iulllian scrie:merci de raspunsuri, o sa ma joc cu softurile si o sa citesc ghidul.
am intrebat deoarece deja aud tot mai des in jurul meu de oamenii minune care te scapa de cheltuieli.

Ai zis bine, oameni minune. Daca esti simplu angajat este foarte simplu. Primesti T4 de la job/joburi, acolo sunt casute numerotate cu sumele ce trebuie puse in formularul de taxe (electronic sau manual), nici nu ai cum sa gresesti. Ca simplu angajat ai vreo 4 casute: venit brut, taxe, pensie, somaj.
Daca esti self-employed iti recomand sa cauti un contabil serios si care stie toate chichitele.
"Ce este este, ce nu este nu este."
jean

A multumit: 117 ori
I s-a multumit: 181 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Rubrica economica - Economii, investitii, credite, afaceri