• Publicitate

Asigurarea ma fura, ce sa fac?

Discutii pe teme economice: conturi, banci, rate, dobanzi, pensii, asigurari, mediul de afaceri, declaratii de venit, taxe. Educatie si planificare financiara.
Răspunde

Asigurarea ma fura, ce sa fac?

Mesajde picoca » 13 Ian 2017, 22:20

Nu stiu daca e cel mai potrivit titlul, asa ca incerc sa detaliez.
Ca tot romanul cumperi casa, ca sa fii realizat. Zici ca ai confort si platesti ca boierul cu ochii inchisi taxe peste taxe si asigurare la casa pentru nimic.
Cum asigurarea creste in fiecare an, fara sa faci vreo reclamatie, incepi sa deschizi ochii.

Iar veni vremea sa magazinez pentru asigurare. Firma cu care sunt mi-a propus 503$ de la 442$. N-am casa mare, nu-s bogat decat sufleteste, totusi mi s-a parut o crestere cam mare. Sun sa ma informez si constat ca sumele au devenit aberante. Cheltuielile de reconstructie depasesc cu mult pretul platit la cumparare acum 7 ani, nu mai demult. In cazul unui sinistru ramane terenul amenajat, ramane betonul si fundatia, de ce sa fiu obligat sa asigur cheltuieli de reconstructie de 3 ori mai mari decat realitatea ?
Pe urma vine partea a doua , ca ce ai in casa trebuie asigurat la aceeasi valoare. Adica le-au iesit cheltuielile de reconstructie la 300k, trebuie asigurat cu totul la 600k (2x sau mai mult de dublu am constatat la cooperators). Total aberant si nu ai cu cine sa discuti. Nu contest, poate sunt destui care au bunuri de 300k$ in casa, eu unul nu am, am bunuri de 30k$ si nu inteleg de ce sunt obligat de acest sistem tampit sa le asigur la de 10x valoarea lor.

Toate discutiile astea la telefon, iti mananca cel putin o ora cu niste cretinoide care se fac ca nu inteleg ca platesti prea mult, nu le pasa ca o sa pleci de la ei, doar incearca sa-ti mai vanda niste produse noi, gen chestii pt cutremure, chit ca era deja o chestie consecinta a cutremurelor pe care o platesti deja. Le spun ca nu sunt cutremure ele imi spun ca sigur vor veni la un moment dat.

Ce firme de asigurari mai stiti ? Cred ca mari diferente nu sunt intre ele, doar se bazeaza pe aceleasi principii, furam ca nu e lege contra noastra. Cu Intact si Cooperators m-am lamurit.
picoca
Imi place aici si raman...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 8 ori

Publicitate

Re: Asigurarea ma fura, ce sa fac?

Mesajde astalavistababy » 04 Feb 2017, 17:30

Bate clicassure, iti vin 3 cotatii, alegi pe cea mai avantajoasa. Si da stai cu ochii pe ei si la anu daca e nevoie reiei procesu. Asta e jocul, nu prea ai ce sa faci, dar mutindu-te continuu poti sa-i fentezi.
astalavistababy
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 5 ori
I s-a multumit: 18 ori

Mesajde crsv » 04 Feb 2017, 21:10

cauta un curtier de asigurari , ei lucreaza cu mai multe companii/banci ; din pacate cum spunea astalavistababy companiile incearca sa te impinga cat mai sus chiar daca esti clientul lor de ani buni dar dau discount pt noi clienti - e un pic ca un caine care se invarte in jurul cozii dar asta e 'gandirea " pe aici
crsv

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 41 ori

Mesajde canin » 04 Feb 2017, 23:20

In RO asiguratorii te fura la fel! Noroc ca sunt la inceput de drum in multe privinte (ma refer aici la asigurarea locuintelor)!

La noi in lege (cea care obliga sa asiguri casa) exista reglementat un plafon minim obligatoriu la care trebuie sa asiguri casa (20,000 Euro/30.000CAD)

O asemenea asigurare minima obligatorie costa 20euro/30CAD/100lei (e cea pentru calamitati de baza alunecari teren, cutremur, inundatii etc....si daca mai vrei altele in plus gen tevi, inundatii de la vecin, bunuri din casa etc....platesti in plus) ....eu mi-am facut-o anual la vreo 40CAD (cu ceva extensii fata de baza)

Inchipuie-ti ca acesti 100 lei nu e mult si multi nu o platesc....sanctiunea e o amenda de 500 lei/an!?

La voi exista o asemenea reglementare? (poateai putea sa te limitezi la minimul reglementat)...si cat este sanctiunea daca nu ti-ai face asigurarea (asta asa .... pentru mine cu titlu informativ)?
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 47 ori
I s-a multumit: 90 ori

Mesajde Sly » 05 Feb 2017, 23:26

Wow,in Canada...fura...?!!!
Cum poti sa spui asa ceva?
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Mesajde canin » 06 Feb 2017, 01:20

Sly scrie:Wow,in Canada...fura...?!!!
Cum poti sa spui asa ceva?

Sly...din cate m-am interesat in QC nu exista reglementare (adica lege sa te oblige sa-ti asiguri locuinta), asa ca ....omul...daca simte ca este furat ar trebui sa-si inchida portofelul in seiful antiincendiu :), sa-si verifice robinetele cand pleaca de acasa .... si poate trai si fara asigurare (pe barba lui cum spuneau unii pe aici)

Daca vrea neaparat asigurare tre sa intre in hora si sa joace dupa muzica care e pusa de DJ, nu?

...in Ontario exista o obligatie izvorata din lege in acest sens?
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 47 ori