• Publicitate

Asigurarea ma fura, ce sa fac?

Discutii pe teme economice: conturi, banci, rate, dobanzi, pensii, asigurari, mediul de afaceri, declaratii de venit, taxe. Educatie si planificare financiara.
Răspunde

Re: Asigurarea ma fura, ce sa fac?

Mesajde picoca » 06 Feb 2017, 23:09

Pai tocmai aici e spilul, aia la care sunt imi trimit marit in fiecare an. Pierd timp o gramada sa le explic ca masinile nu au intinerit si nici materialele de constructie nu s-au scumpit, din contra sunt mai ieftine si mai proaste. Dupa ce, cu tehnica lor de fidelizare, ma trece prin tot dosarul de la cap la coada, de parca atunci ma vad prima oara, ma plictisesc si accept formal sa nu fie nici o crestere (dar nu e nici scadere). Cum fac treaba asta cu o luna inainte, ca tot romanul optimist, intreb pe la colegi si imi incerc si norocul si la altii. Asa am ajuns la cooperators, era o fata simpatica, dar la cifre a iesit fix dublu, de ne cruceam amandoi, hai ca asa i-a dat calculatorul. Mai incerc , in alta zi, ca nu merge asa de repede, la BN si iese si acolo cu vreo 5 lei mai mult in cea mai favorabila sumisie. Pan la urma imi bag picioarele si mai raman un an. Macar la BN, cand am avut, era asigurarea pe doi ani si te stresai mai rar.

Singura chestia plauzibila, pentru mine, este ca aia care au asigurari mai mici pentru case mai mari, din ce cunosc, nu povesti, stiu ce sa spuna, nu neaparat adevarul si merg pe burta. Chestia e ca daca se intampla ceva ramai descoperit. Asa ca cel mai bine e sa ai minimul strict necesar. Stiu pe cineva care s-a apucat sa-si amenajeze subsolul. Cand sa termine, a venit o ploaie mare de primavara, pana de curent, s-a umplut subsolul. Frecusuri cu asigurarea, pana la urma l-au despagubit si s-a apucat din nou de facut subsolul. Cand era aproape gata s-a spart piscina vecinului si s-a scurs la el in subsol. Curat ghinion, dar iar a luat asigurarea.
picoca
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 8 ori

Publicitate

Anterior

Înapoi la Canada - Rubrica economica - Economii, investitii, credite, afaceri