• Publicitate

Baby Boomers exit

Discutii pe teme economice: conturi, banci, rate, dobanzi, pensii, asigurari, mediul de afaceri, declaratii de venit, taxe. Educatie si planificare financiara.
Răspunde

Re: Baby Boomers exit

Mesajde Stelian » 12 Apr 2017, 09:57

E amuzant cum unii aluneca pe tangenta si discuta ceva foarte putin legat de subiect Ce are s... cu prefectura :roll:
Sunt convins ca exit-ul BabyB va declansa o "recesion"in economia mondiala pentru un numar de ani.

rux13 scrie:
Stelian scrie:Diferenta dintre BabyBoomers si urmatoarea generatie (X) e cca 3 milioane in Canada si 25 milioane in USA. Asta inseamna ca dupa ce BabyBoomers ies la pensie sau dispar, o serie de mari schimbari vor aduce o criza economica. BabyBoomer vor lasa in urma lor case goale pe care generatiile mai tinere (in numar mai mic si fara puterea de cumparare) nu le vor putea cumpara si pretul locuinteleor va cadea masiv.

Casele sunt o investitie in Nord America. Babyboomershii astia or sa-si manance caselele cu mult timp inainte sa moara.

Stelian scrie:In acelasi timp nu va mai fi nevoie de atata productie a multor bunuri (masini, case, appliances, etc) si numarul de slujbe va scadea. Am citit in multe preziceri ca ne indreptam catre o mare recesiune cu preturile la case si stocks in scadere.

Asta nu are nici o legatura cu babyb.. ci cu modelul de crestere infinita care e aberant. Imigratia poate compensa intr-o anumita masura.

Stelian scrie:
Baby Boomers au fost folositori pentru cresterea economiilor in intrega lume - ei nu au distrus economia nicaeri - lipsa lor va distruge ce ramane dupa ei !

Au lucrat mult mai putin pe bani mult mai buni decat generatiile actuale care le vor plati pensia.
A little knowledge is a dangerous thing
Stelian
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde Tavi » 12 Apr 2017, 11:07

Stelian scrie:Sunt convins ca exit-ul BabyB va declansa o "recesion"in economia mondiala pentru un numar de ani.

Totul e ciclic, nu-i asa?
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 358 ori
I s-a multumit: 296 ori

Mesajde capsunar » 12 Apr 2017, 11:46

Stelian scrie:E amuzant cum unii aluneca pe tangenta si discuta ceva foarte putin legat de subiect Ce are s... cu prefectura :roll:
Sunt convins ca exit-ul BabyB va declansa o "recesion"in economia mondiala pentru un numar de ani.

Nu prea sant de acord cu treaba asta. In primul rand baby boomers nu sant mondiali, ei reprezinta SUA + Ca si mai mica masura EU si China. India (economie mai mare ca GB) nu are nici o treaba, iar ceauseii nostrii sant Gen X care reprezinta max in Eu de E + Ru.
In al doilea rand nu cred ca o sa fie o recesiune doar o stagnare adica o sa ne invartim cu o crestere economica de +/- 1% asta in timp ce inflatia o sa fie 3-7%.
Sant multi factori si cu tot egoismul lor baby boomers nu pot fi invinuti pt toate relele ( doar Putin e de vina :lol: )

UIte o disertatie pe tema asta a unui profesor universitar in economics care mi s-a parut f interesanta. Sant insa vreo 20 pagini...

http://www.nber.org/papers/w18315.pdf
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 408 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Rubrica economica - Economii, investitii, credite, afaceri