• Publicitate

Baby Boomers exit

Discutii pe teme economice: conturi, banci, rate, dobanzi, pensii, asigurari, mediul de afaceri, declaratii de venit, taxe. Educatie si planificare financiara.
Răspunde

Re: Baby Boomers exit

Mesajde astalavistababy » 05 Apr 2017, 20:30

capsunar scrie:
Corect, cand vezi cat de mare e pensia si nu ai bani decat de chirie si mancare de la food bank te loveste depresia. :lol:

Nu este absolut deloc ce vad in jurul meu. Din contra, vad case platite integral, nici vorba de chirie, ba chiar si 1-2 proprietati inchiriate pt venit, condouri de vacanta in florida, dominicana, sederi mai lungi sau mai scurte in sud, in europa, sau chiar middle east... Lumea nu sta in pensia de la guvern, ci s-au ingrijit pe parcurs... Toti nu-si doresc decit sa fie sanatosi cit mai multa vreme, iar unii, cum spuneam, proaspat pensionati, ar lucra miine daca ar gasi ceva.
astalavistababy
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 5 ori
I s-a multumit: 19 ori

Publicitate

Mesajde capsunar » 05 Apr 2017, 23:01

astalavistababy scrie:Nu este absolut deloc ce vad in jurul meu. Din contra, vad case platite integral, nici vorba de chirie, ba chiar si 1-2 proprietati inchiriate pt venit, condouri de vacanta in florida, dominicana, sederi mai lungi sau mai scurte in sud, in europa, sau chiar middle east... Lumea nu sta in pensia de la guvern, ci s-au ingrijit pe parcurs... Toti nu-si doresc decit sa fie sanatosi cit mai multa vreme, iar unii, cum spuneam, proaspat pensionati, ar lucra miine daca ar gasi ceva.

Probabil te invarti in cercuri selecte si generalizezi. Ce descrii tu intra la primii 15% -20% din populatie. Situatia e mult mai sumbra, basca noi ca emigranti nu ne calificam la toata pensia (si aia mica)
Uite niste cifre de la govern:
http://www.cbc.ca/news/business/taxes/r ... -1.1303371
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde Tavi » 06 Apr 2017, 11:34

astalavistababy scrie:
capsunar scrie:
Corect, cand vezi cat de mare e pensia si nu ai bani decat de chirie si mancare de la food bank te loveste depresia. :lol:

Nu este absolut deloc ce vad in jurul meu. Din contra, vad case platite integral, nici vorba de chirie, ba chiar si 1-2 proprietati inchiriate pt venit, condouri de vacanta in florida, dominicana, sederi mai lungi sau mai scurte in sud, in europa, sau chiar middle east... Lumea nu sta in pensia de la guvern, ci s-au ingrijit pe parcurs... Toti nu-si doresc decit sa fie sanatosi cit mai multa vreme, iar unii, cum spuneam, proaspat pensionati, ar lucra miine daca ar gasi ceva.

Interesant. Deci:

- case platite integral, multi avand si 1-2 proprietati inchiriate pentru venit
Cine le inchiriaza, daca toti au deja case achitate?

- sederi mai lungi sau mai scurte in sud, in europa, sau chiar middle east
Angajati sau pensionari?

- lumea nu sta in pensia de la guvern, ci s-au ingrijit pe parcurs
Cum au facut asta, cand conform statisticilor oficiale majoritatea n-au nimic economisit? Sau e vorba de fosti angajati in sectorul public?

- toti nu-si doresc decit sa fie sanatosi cit mai multa vreme
For real?

- unii, cum spuneam, proaspat pensionati, ar lucra miine daca ar gasi ceva
Asta chiar e o afirmatie adanca, in special considerand restul mesajului. Asadar, proaspatii pensionari, care nu se uita la pensia de stat pentru ca s-au aranjat financiar deja, care au niste condouri la soare, care nu-si doresc decat sa traiasca cat mai mult si sa fie cat mai sanatori, de fapt cauta joburi la care ar lucra 'si maine', dar nu le gasesc - si deci sunt condamnati la o viata de dolce far niente, care insa nu ii satisface pe plan emotional, in pofida indestularii materiale?

P.S. Nu ne mai frige atata, spune-ne...despre ce tara este vorba?
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Mesajde astalavistababy » 06 Apr 2017, 15:11

- case platite integral, multi avand si 1-2 proprietati inchiriate pentru venit
Cine le inchiriaza, daca toti au deja case achitate?
Tineri singuri sau cupluri, pina isi cumpara casa lor pina se hotarasc ce fac, studenti din alte orase sau tari veniti la studii, mastere si doctorate la Montreal, persoane divortate care pina isi pun din nou vietile la punct inchiriaza, tineri profesionali care se muta frecvent cu jobul, in general oameni care din varii motive nu sint hotariti inca sa se ancoreze undeva anume cu o casa proprietate. E si logic. O casa odata platita este mai ieftina decit o chirie.

- sederi mai lungi sau mai scurte in sud, in europa, sau chiar middle east
Angajati sau pensionari?
Aici vorbesc de pensionari. Nu uita citi se duc in Florida pt perioade de luni de zile (<183 zile sa nu piarda asig de sanatate), cunosc o groaza de cazuri.

- lumea nu sta in pensia de la guvern, ci s-au ingrijit pe parcurs
Cum au facut asta, cand conform statisticilor oficiale majoritatea n-au nimic economisit? Sau e vorba de fosti angajati in sectorul public?
Ah de cei care au lucrat la guvern nici nu vorbesc, ca aia sint boieri, nici nu au nevoie sa stringa pe parcurs ca au pensie de la guvern.
Nu stiu cum sint facute statisticile astea, eu ma uit la ce vad in jur de cind sint pe aici. Majoritatea companiilor cit de cit decente ofera RRSP 3% daca si tu pui 3%, deja aici ai ceva. Sau pui in TFSA ca sa poti sa ai acces la bani oricind. Vorbim de sume oricit de mici, in timp se aduna.
Sau unii au cumparat un apartament de investitie. Trebuie avut de down payment si joburi oarecum cit de cit sigure, ulterior sa platesc din chirie. Dar asta e valabil pt Montreal unde casele au fost tot timpul mult mai ieftine ca ROC. De fapt daca ma gindesc bine nici unii din amicii mei din Toronto nu au asa ceva. E drept ca se mindresc cu casele lor care valoreaza milionul deja. Ieri zicea la TV ca la To intr-un an pretul caselor a crescut cu 33%. Deci daca ai o casa la To sau si mai bine la Vanc. la pensie o vinzi si te muti la Mtl. iei ceva cu 2-3 sute de mii si de rest te distrezi.

- toti nu-si doresc decit sa fie sanatosi cit mai multa vreme
For real?
Really???

- unii, cum spuneam, proaspat pensionati, ar lucra miine daca ar gasi ceva
Asta chiar e o afirmatie adanca, in special considerand restul mesajului. Asadar, proaspatii pensionari, care nu se uita la pensia de stat pentru ca s-au aranjat financiar deja, care au niste condouri la soare, care nu-si doresc decat sa traiasca cat mai mult si sa fie cat mai sanatori, de fapt cauta joburi la care ar lucra 'si maine', dar nu le gasesc - si deci sunt condamnati la o viata de dolce far niente, care insa nu ii satisface pe plan emotional, in pofida indestularii materiale?

Da, cunosc cazuri, s-au pensionat de curind si ar vrea sa mai lucreze daca ar putea. Recunosc ca e vorba despre barbati. Femeile se iau cu casa, cu cresterea nepotilor, dar multi barbati nu-si regasesc locul dupa ce sint obligati sa iasa la pensie. Aici trebuie sa clarific ca iesitul la pensie in tara asta este ceva mai nebulos. Adica nu este ca in Romania, unde esti tinut intr-un job pina faci fix virsta, care o fi ea acum si atunci cu surle si fanfare pleci, cel putin asa a fost cazul parintilor nostri. Aici de f multe esti fara job intre 60 si 65 de ani. Ce faci ? Esti pensionar sau nu? Depinde. Daca iti iei pensia, redusa, te numesti pensionar, daca nu iti cauti de lucru si te numesti somer.
Repet, este vorba despre Montreal, despre persoane cu o oarece educatie si care au muncit joburi decente platite cel putin mediu. Pensia de baza de la stat conteaza pt cheltuielile minime de baza. Pt restul daca vrei sa ai te ingrijesti singur pe parcursul vietii.

P.S. Nu ne mai frige atata, spune-ne...despre ce tara este vorba?
Dupa comentariile pe care le faci, nu are rost sa-ti spun. Si daca ti-as zice tot nu ai sti ce sa faci cu informatia.
astalavistababy
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Isostar » 06 Apr 2017, 15:28

astalavistababy scrie:
capsunar scrie:

Nu este absolut deloc ce vad in jurul meu.

Si daca nu vezi in jurul tau, nu se intampla?!? Aia din Newfoundland au zapada de 2 metri si in Toronto au inflorit panselutele.... Este iarna sau primavara?!?
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 223 ori
I s-a multumit: 418 ori

Mesajde astalavistababy » 06 Apr 2017, 21:57

capsunar scrie:
Probabil te invarti in cercuri selecte si generalizezi. Ce descrii tu intra la primii 15% -20% din populatie. Situatia e mult mai sumbra, basca noi ca emigranti nu ne calificam la toata pensia (si aia mica)
Uite niste cifre de la govern:
http://www.cbc.ca/news/business/taxes/r ... -1.1303371

Ma invirt in clasa medie, oameni obisnuiti, ingineri, tehnicieni, contabili, profesori, ceva doctori razleti (care nu profeseaza ca doctori), coafeze, educatoare (casnice care au acasa gradinita), it-isti. Noi romanii, ca emigranti, facem f bine pt ca am fost selectionati pe baza de diplome, pe care marea majoritate am stiut sa ni le folosim. Comunitatea romana o duce f bine si chiar daca nu vom avea pensia maxima pt ca nu facem toti anii de pensie, compensam prin faptul ca majoritatea lucram in profesii destul de bine platite. Ce descriu eu o fi 15-20% din populatie, dar cred ca este 90% din emigrantii romani. Eu vad situatia mai putin sumbru.
astalavistababy
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Rubrica economica - Economii, investitii, credite, afaceri