• Publicitate

Baby Boomers exit

Discutii pe teme economice: conturi, banci, rate, dobanzi, pensii, asigurari, mediul de afaceri, declaratii de venit, taxe. Educatie si planificare financiara.
Răspunde

Re: Baby Boomers exit

Mesajde astalavistababy » 04 Apr 2017, 10:15

Isostar scrie:
P.S. "Baby boomers" sunt cei nascuti 1946-1964...
Oricum ei sunt cei care au distrus economia.... asa ca mai bine ies toti la pensie si lasa sange nou la conducere.

Cum au distrus economia ?
astalavistababy
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 9 ori
I s-a multumit: 21 ori

Publicitate

Mesajde astalavistababy » 04 Apr 2017, 10:30

Isostar scrie:Pai daca nu ies la pensie cand trebuie, o sa moara si mai repede ...

Pt unii e invers, iesitul la pensie omoara mai tare... depresie, alzaimer etc
astalavistababy
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 9 ori
I s-a multumit: 21 ori

Mesajde capsunar » 05 Apr 2017, 09:31

astalavistababy scrie:
Isostar scrie:Pai daca nu ies la pensie cand trebuie, o sa moara si mai repede ...

Pt unii e invers, iesitul la pensie omoara mai tare... depresie, alzaimer etc

Corect, cand vezi cat de mare e pensia si nu ai bani decat de chirie si mancare de la food bank te loveste depresia. :lol:
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 408 ori

Mesajde holger » 05 Apr 2017, 11:22

Isostar scrie:
Stelian scrie:Credeti ca disparitia celor nascuti in perioada 1945-50 o sa aiba o influenta masiva asupra economiei mondiale ?

Disparitia? Nu.
Iesirea la pensie? Da.

P.S. "Baby boomers" sunt cei nascuti 1946-1964...
Oricum ei sunt cei care au distrus economia.... asa ca mai bine ies toti la pensie si lasa sange nou la conducere.

Ce sa zic, aici ti dau dreptate, numai faptul ca nu inteleg de unde ii vine pensie (includ si parintii mei) este destul trist... raspunsul este tot timpul "eu am muncit toata viata" de parca eu nu...
DCS 14.02.2014
CSQp 29.09.2015
D2 20.01.2016
IUC 27.02.2016
AM 11.07.2016
IV 21.12.2016
V 24.01.2017
holger
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 35 ori

Mesajde Tavi » 05 Apr 2017, 11:44

Stelian scrie:Diferenta dintre BabyBoomers si urmatoarea generatie (X) e cca 3 milioane in Canada si 25 milioane in USA. Asta inseamna ca dupa ce BabyBoomers ies la pensie sau dispar, o serie de mari schimbari vor aduce o criza economica. BabyBoomer vor lasa in urma lor case goale pe care generatiile mai tinere (in numar mai mic si fara puterea de cumparare) nu le vor putea cumpara si pretul locuinteleor va cadea masiv.

In acelasi timp nu va mai fi nevoie de atata productie a multor bunuri (masini, case, appliances, etc) si numarul de slujbe va scadea. Am citit in multe preziceri ca ne indreptam catre o mare recesiune cu preturile la case si stocks in scadere.

Baby Boomers au fost folositori pentru cresterea economiilor in intrega lume - ei nu au distrus economia nicaeri - lipsa lor va distruge ce ramane dupa ei !

Baby boomers au fost 'boomers' tocmai fiindca pretul housing-ului era mult mai redus ca % din veniturile familiei decat ce avem acum. Astfel a ramas mai mult disposable income pentru generatiile respective, ceea ce a ridicat alte ramuri ale economiei. Acum insa avem aberatii in care de exemplu in 'best place on Earth' (BC) locatarii platesc si peste 80% din income pentru niste cutii de chibrituri pe care nici Ceausescu n-a indraznit sa le propuna.

'Affordable housing' ar trebui sa fie printre drepturile inalienabile in orice societate care se respecta.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 358 ori
I s-a multumit: 296 ori

Mesajde Isostar » 05 Apr 2017, 13:35

Tavi scrie:
'Affordable housing' ar trebui sa fie printre drepturile inalienabile in orice societate care se respecta.

Poti sa dai un exemplu de societate care se respecta? Exemplul meu, UAE este mai aproape de asta decat USa/Canada.
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 244 ori
I s-a multumit: 432 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Rubrica economica - Economii, investitii, credite, afaceri