• Publicitate

Rezident sau nu?

Discutii pe teme economice: conturi, banci, rate, dobanzi, pensii, asigurari, mediul de afaceri, declaratii de venit, taxe. Educatie si planificare financiara.
Răspunde

Re: Rezident sau nu?

Mesajde alina georgescu » 25 Apr 2017, 07:26

Gator scrie:
astalavistababy scrie:O bunicuta care are viza de resident permanent si a stat in 2016 sub 183 de zile ce e considerate pt scop de taxe: resident sau non-resident ?

CRA explica toate astea pe situl lor. Rezidenta dpdv a taxelor e complet diferita de rezidenta dpdv al imigratiei.

Nu este este exact la fel!

si la RAMQ Regia pentru Asssurance spune exact ce si cum,
si la fel: pentru taxe, normal ca platesti taxe atat timp cat ai un domiciliu aici!

indiferent ca esti sau nu esti, daca ai lucrat normal ca platesti taxe:
pentru ce ai lucrat..

simplu..
Alina Georgescu, 27 aprilie 1980
alina georgescu
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 17 ori

Publicitate

Re: Rezident sau nu?

Mesajde capsunar » 25 Apr 2017, 12:46

astalavistababy scrie:O bunicuta care are viza de resident permanent si a stat in 2016 sub 183 de zile ce e considerate pt scop de taxe: resident sau non-resident ?

Pai trebuie sa te uiti la CRA pe website ce insemna `deem (non) resident` si sa vezi care situatie se aplica mai bine in cazul bunicii.
http://www.cra-arc.gc.ca/tx/nnrsdnts/cm ... y-eng.html
Acum trebuie sa ai in vedere urmatorul aspect si anume faptul ca CRA o poate intoarce cum ii convine ca tu sa ai bani de dat la ei ( si nu de luat). Prin urmare trebuie sa stii bine ce spui ca sa iasa cum vrei tu in masura in care se poate pt ca ce scrie la CRA lasa mult loc de interpretari cand e vorba de canadian ties. (legaturi cu Canada ex intentia :lol: )
A fost si a Tv despre unu care tragea niste tepe bit time si in final cei de la CRA au zis ca interpreteaza on case by case basis (a se citi cum le convine lor).

In cazul unei bunici cu venit din pensie (declarat worldwide) venitul din Ro e probabil prea mic ca sa ai bani de dat la CRA si e posibil sa ia niste bani inapoi din credite daca e resident. Depinde si de provincie, nu stiu exact, pune datele ei intr-un program de taxe dar parerea mea e ca e f posibil sa iesi mai bine sa compleezi taxe normale ca deemed resident. Ca sa fii sigur ar trebui sa suni la CRA inainte si sa ceri sa decida ei daca e demed resident sau nu for tax purpose. Vezi ca treaba asta dureaza daca ceri o hartie oficiala.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Rubrica economica - Economii, investitii, credite, afaceri