• Publicitate

Critici/comentarii neargumentate la adresa Canadei-ce facem?

Conditiile de utilizare a site-ului realizat.com si anunturi importante - citeste inainte de a posta!
Răspunde

Critici/comentarii neargumentate la adresa Canadei-ce facem?

Mesajde Administrator » 23 Dec 2009, 22:12

Dragi membri ai forumului,

La aproape 4 luni de la implementarea noilor conditii de utilizare a forumului se constata ca aplicarea acestora a fost un succes - tonul discutiilor de pe forum este unul civilizat si demnitatea membrilor comunitatii noastre este respectata in acelasi fel cum ar fi protejata in societatea reala canadiana - iar utilizatorii-problema fie respecta noile norme fie s-au mutat pe alte site-uri din afara retelei Emigrare.CA unde comportamentul lor este tolerat in continuare.

Se observa insa un nou fenomen: utilizatori care nu publica decat critici si/sau comentarii nejustificate/neargumentate/neverificate la adresa Canadei si a locuitorilor ei, generalizand niste exceptii la rangul de adevaruri absolute. Misiunea acestui site este de a oferi celor interesati o imagine reala, obiectiva despre Canada si viata imigrantilor romani de aici, si nu extrapolarea unor impresii subiective menite sa genereze confuzie si sa dilueze calitatea informatiei si munca membrilor nostri care isi dedica din timpul lor pentru a publica informatia respectiva. Conform conditiilor de utilizare a forumului, "Acest site este dedicat romanilor din Canada si celor care doresc sa migreze catre Canada si urmareste usurarea procesului de emigrare si accelerarea integrarii noilor veniti in societatea canadiana si comunitatea romaneasca locala." - orientarea site-ului nostru fiind asadar pro-Canada si pro-emigrare.

Ce parere aveti? Se impune o actualizare a conditiilor de utilizare a forumului, interzicand raspandirea de informatii false referitoare la Canada si viata in aceasta tara? Discutia este deschisa tuturor, insa doar opiniile (clar exprimate) membrilor cu peste un an vechime si peste 100 de posturi vor cantari ca 'voturi' in luarea unei decizii in acest sens. Topicul va fi deschis pana la sfarsitul anului 2009 iar implementarea noii reguli (daca membrii nostri vor vota in favoarea ei) va avea loc in prima saptamana din ianuarie 2010.

Multumesc pentru colaborare si Sarbatori Fericite!
Administrator Emigrare.CA
Pentru a contacta direct realizat.com vizitati linkul "Contacteaza-ne".
Administrator
Administrator realizat.com
Administrator realizat.com

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde comisaru » 24 Dec 2009, 02:00

Cred ca interzicerea prezentarii unor aspecte negative nu este de folos si nici democratic . Sunt situati si aspecte , mai putin roze .NU le putem baga sub pres . Si cum am mai spus ....cine nu e in stare sa vada lucrurile asa cum sunt in realitate nu are ce cauta intr-un proces de emigrare .
Cine e determinat sa faca pasul asta nu se va speria ca cineva critica un anumit segment al sistemului .
Nu am emigrat in RAI . Este clar ca pot fi situati in care spunem:"Asta nu ne place !"
comisaru
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 1 data

Re: Critici/comentarii neargumentate la adresa Canadei-ce fa

Mesajde redyking » 24 Dec 2009, 08:43

Administrator scrie:Se observa insa un nou fenomen: utilizatori care nu publica decat critici si/sau comentarii nejustificate/neargumentate/neverificate la adresa Canadei si a locuitorilor ei, generalizand niste exceptii la rangul de adevaruri absolute.

Eu zic ca ar trebui implementata si aceasta metoda. Ridicarea la rangul de adevar absolut a unor exceptii ar trebui sanctionata. Nu ar trebui sanctionate daca sint definite pe post de cazuri particulare. O sa fie mult mai dificil de implementat pentru ca ramine la judecata moderatorului in ce categorie se incadreaza. Au fost abuzuri din partea administratiei/moderatorilor si la implementarea noilor reguli dar "nu poti face omleta fara sa spargi oua".

Eu propun o noua solutie: suspendarea user-ului pentru o anumita perioada in loc de excludere definitiva. Prin implementarea noilor reguli au disparut useri care au avut contributii serioase si care au fost prinsi pe picior gresit, de exemplu: au facut o mica greseala, au fost avertizati, s-au mirat un pic, eventual s-au mai mirat o data, si au disparut; este pacat cunostintele lor ar folosi celor care vor sa emigreze.

Oricum, eu votez pentru moderare cu conditia ca moderatorii sa utilizeze "good judgement".
redyking
Imi place aici si raman...

Mesajde Urziceanu Zina » 24 Dec 2009, 09:20

Bun. Un alt criteriu de eliminare a userilor de pe forum. Daca ii eliminam pe cei vizati de catre acest topic de ce sa nu-i eliminam si pe cei care ridica osanale la fel de nejustificate/neargumentate/s.a.m.d? pentru ca sunt destui si din astia. Ei ofera de asemenea o imagine falsa.
NU SUNT DELOC DE ACORD.
Vaut mieux ne rien dire et passer pour un abruti, que de parler et ne laisser aucun doute...
Urziceanu Zina

I s-a multumit: 1 data

Mesajde paloalto » 24 Dec 2009, 10:21

Pana la urma faceti ce vreti, asa este in democratie, oamenii voteaza pe cineva si iese cine trebuie. Am si eu niste intrebari, opinii si sugestii:
1. Sunteti finantati intr-o forma sau alta de la Guvernul Canadian sau Provincial?
2. Nu sunt de acord cu suspendarea user-ilor. Cunosc cativa de pe forum (hence, Farnesse) care au facut hepatita mecanica din cauza ca si-au pierdut identitatea virtuala care de fapt este in mintea lor cea reala.
3.Eu nu sunt de acord de exemplu sa se vorbeasca de rau si sa se injure Romania pe acest forum. Problemele si greutatile user-ilor sunt pure experiente personale atat in Canada cat si in Romania.
4.Propun in addition la acest forum constituirea unui cenaclu, grup etc LIVE, adica sa ne vedem si sa ne cunoastem face to face.....
paloalto
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde valceanu » 24 Dec 2009, 12:21

De acord cu Zina, dar mai putin cu ultima parte ...de exemplu userii de genul casamede&co si cei sunt fani notcanada.com&co n-au ce cauta pe site-ul asta.

Eu sunt unul descris in primul post ca problema si m-am conformat noilor reguli si spun ca si cei care cad in cealalta extrema sa fie sanctionati. Parerea mea( sa traiesti nea Nicu) este ca nu avem specimene adulatoare de Canada, ci doar realiste. Suntem constienti ca nu am descoperit nirvana, ci doar o lume normala, am gasit normalitatea...
valceanu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Următorul

Înapoi la realizat.com - Anunturi oficiale