• Publicitate

Critici/comentarii neargumentate la adresa Canadei-ce facem?

Conditiile de utilizare a site-ului realizat.com si anunturi importante - citeste inainte de a posta!
Răspunde

Mesajde bertro » 27 Dec 2009, 12:00

desi au fost situatii in care am pierdut timp si energie pentru a combate minciuni sau generalizari nefondate postate pe forumul asta, nu cred totusi ca ar fi indicat sa eliminam persoanele care prezinta opinii negative, chiar daca le prezinta incorect. Ar dauna credibilitatii forumului in ochii celor care incearca sa decida daca e de emigrat incoace sau nu.

As propune sa se impuna regula ca orice parere sau experienta personala si subiectiva (atat pozitiva cat si negativa) sa fie clar identificata de cel care o expune ca fiind doar o parere/experienta personala, evitandu-se generalizarile nefondate si prezentarea unui noroc sau ghinion personal ca adevar general valabil. Iar daca un user vrea sa expuna o afirmatie generalizata (de genul celor scrise de crisc pe pag anterioara) ar trebui sa o dovedeasca cu linkuri spre surse credibile (de ex lui crisc i-as cere o statstica oficiala care sa arate ca peste 50% dintre imigrantii romani care au contractat un mortgage au intrat in foreclosure, asa cum sustine el fara sa spuna ca e doar parerea lui). Altfel, mesajele care dezinformeaza ar trebui sterse si userul avertizat, indiferent daca spune minciuni contra sau pro Canada.

Un alt lucru la care ar trebui sa ne gandim e faptul ca forumul asta e pentru oameni care vor sa vina in Canada, sau care sunt deja aici. Nu inteleg ce cauta pe forum unii care n-au fost niciodata aici si nici nu intentioneaza sa vina, dar posteaza atacuri nefondate la adresa unei tari cu care nu au nicio treaba. Poate aia ar trebui eliminati, pentru ca multi isi formuleaza minciunile ca si cum ar fi adevaruri binecunoscute, si astfel pot induce in eroare useri care nu verifica respectivele afirmatii.
bertro
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 2 ori

Publicitate

Mesajde Gator » 27 Dec 2009, 12:55

Ramin la ideea avertizarii numai pt insulte, limbaj obscen sau necivilizat. Restul e prea subiectiv.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 333 ori

Mesajde Alerim3131 » 28 Dec 2009, 01:28

Am o prietena ce este user pe acest forum si este in Canada de aproape doi ani. In general, este foarte nemultumita cam de tot ce misca pe aici si mereu sustine ca nu a fost suficient de informata inainte de a veni. Ceea ce nu recunoaste niciodata este ca de fiecare data cand cineva spunea ceva negativ la adresa Canadei, pe vremea cand inca ea era in Romania, il ataca cu postari acide si-l chema inapoi in Romania.

Concluzia: lasati pe fiecare sa-si spuna parerea! Cine vrea sa bage la cap sau sa verifice informatia citita o va face, cine nu, e treaba fiecaruia!

Pentru cei ce sar calul prea mult avem butonul albastru, ca si pana acum!
DCS: 11.09.06
Itv: 23.08.07
Dos II: 09.09.07
Med: 19.10.07
Viza: 19.12.07
Montreal: 30.03.08
Alerim3131
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 2 ori

Mesajde marusea21 » 28 Dec 2009, 08:57

Eu consider ca oricare ar fi părerea altora fie bună,fie rea,trebuie respectată;cei ce nu sint de acord n-au decit să-i contrazică şi să aducă altă informaţie sau argumente; parerile diferite nu fac altceva decit să confere forumului un colorit mai viu, pe unde mai pestriţat pe unde mai contrastat... asta e ...eu spre exemplu sint gata să aud orice tip de critică fie ea pozitivă,fie negativă, astfel imi formez o imagine completă despreCANADA . Cred că trebuie sanctionaţi persoanele care ofense ,injosiri...
DCS-11.05.09
INT. 28.10.09
DOS2-23.11.2009
FM-15.02.2010
inv.viza 30.03.10
marusea21
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde Menumorut » 28 Dec 2009, 14:26

Tavi, cred ca tonul civilizat ar trebui sa primeze, iar pentru el putem inaspri tonul avertizarilor. Cat despre denigrare, e greu de stabilit unde e frontiera intre denigrare si perceptie falsa, frustrare ... sau rautate gratuita. Fiind o zona extrem de subiectiva mi-e teama sa impun doar adevarul general, cel de bun simt, al primei impresii. Sa-l oblig pe nefericit sa simuleze bucuria. Sunt oameni care vor fi nefericiti oriunde i-ai duce, in orice mediu. Totul li se pare urat si prost pe lumea asta. Mai degraba, as zice, nu as penaliza ratacirile denigratoare. Ar trebui facut ceva, dar e prea delicat ca sa ne repezim cu cenzura. Comunitatea forumistica a devenit atat de numeroasa incat de fiecare data oaia ratacita a fost adusa "acasa" si obligata sa priveasca realitatea in fata. Parerea mea. Oricum, am sa mai reflectez, promit!
Menumorut
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Mesajde darbone » 28 Dec 2009, 22:36

Parerea mea este ca fiecare are dreptul sa-si exprime opinia (fie ea pro sau contra Canadei ori pro sau contra Romaniei) cu conditia ca aceasta opinie sa fie exprimata civilizat fara sa-l considere "d*bitoc" pe cel care gandeste altfel. Forumul ar trebui sa fie un loc unde ar trebui sa ne simtim cu totii bine. Fiecare am trait in Canada si momente placute dar si momente dificile. Da... am fost si discriminata pe fata de quebecoisi fara nici un ocolis,.. la nevoie alti quebecosi m-au ajutat cum n-au facut-o altii care-mi erau prieteni... si-atunci ce sa spun c-am fost cand oaia neagra cand oaia alba? Cel care traieste un moment dificil de ce nu l-am ajuta? eu cand am o situatie grea intreb un canadian :"as vrea sa -ti spun ceva intre patru ochi...tu in situatia mea ce-ai face?" ... de cele mai multe ori am vazut bucuria ca poate sa-mi ofere un sfat... De ce n-as apela la mica noastra comunitate? De cate ori m-am deschis in fata unui roman m-a stiut tot targul si m-am ales cu morala...
Pe mine personal nu ma deranjeaza cei care injura, ma deranjeaza cei care nu stiu sa-l respecte pe celalalt. Nu-s de acord nici cu cei care vad lucrurile numai in roz si-i ataca pe cei care incearca sa spuna si unele aspecte negative. Nu-s de acord nici cu cei care zugravesc totul in negru... Nu-s de acord cu aplaudacii (de ei am fugit cand am ales emigrarea). Nu-s de acord ca pe acest forum sa fim sufocati de politica.... se pierd subiecte utile.... Canada nu este raiul iar Romania nu este iadul. Fiecare avem sistemul nostru de valori. Nu suntem la fel....
Propuneri : 1) infiintatrea unei rubrici separate ptr. discutii legate de politica... 2) infiintarea unei rubrici necenzurate unde sa se injure fanii acestui stil cat le vrea sufletelul...dar sa fie aspru sanctionati daca o fac si in alte rubrici (stiti cum e cu fructul interzis...)...

Mi-as dori un forum realist, prietenos si unde sa ma simt respectata indiferent de opinia mea.

Profit de ocazie si urez tuturor un nou an mai bun ca cel care e pe punctul de plecare. Sa ne dea D-zeu sanatate, putere de munca si cat mai multe realizari.
" Aho, aho... frunza verde de stejar / Buna seara gospodari/ Gospodari si gospodine si voi tinere copile..... Hai! Hai! La anul si la multi ani! "

Cu drag,
Dorina
Speranta e ultima care moare.
darbone
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la realizat.com - Anunturi oficiale