• Publicitate

Caut Job viitor imigrant

Cereri si oferte de locuri de munca in provincia Alberta (Calgary, Edmonton, Red Deer, Fort McMurray)
Răspunde

Caut Job viitor imigrant

Mesajde mihaicretu1984 » 04 Feb 2013, 05:34

Hello,

Sunt din Iasi, incep procesul de emigrare si caut job/sponsorizare (disponibil in scurt timp) pe una din urmatoarele functii:

1. PLC programmer / SCADA Software Designer (Mid Level)
2. Industrial Maintenance Engineer (CNC, PLCs, etc) (Mid Level)
3. C++ programmer (Automotive industry) (Entry level)
4. Software Test Engineer, Automation Testing (SW Integration Test, SW Validation Test) (Mid Level)
5. Security Systems Design/Installation (Entry Level)
6. Industrial Robots Programming / CIM Design (Entry Level)
7. Civil electrical wiring design/installation (Entry Level) - No experience

Experienta personala: peste 5 ani ca Automation Engineer/Software Test Engineer in Romania (Iasi, Calarasi, Bucuresti), engleza la nivel avansat & business, franceza incepator, permis auto cat. A+B.

Astept cu interes raspunsurile voastre. Toate cele bune!
mihaicretu1984
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde Stewart » 05 Apr 2013, 11:32

Buna Mihai,

Nu stiu ce intelegi tu prin "sponsorizare" dar aici cautarea de job este clara. Nu poti sa-ti cauti job in Canada din Romania, pentru ca nici o companie nu suna pentru a chema la interviu un individ din alta tara. Daca vorbesti de agentiile care ofera contracte de munca, o buna parte din ele sunt scams.

Daca ceea ce zici ca stii sa faci e adevarat ai sanse mari sa gasesti un job bun. Dar pentru asta trebuie sa fii aici, sa-ti faci un resume (CV) cum se cere aici, sa ai o adresa aici, un numar de telefon unde sa poti fii gasit, sa ai o lista de referinte (cu nume, numar de telefon, preferabil din Canada, la care sa raspunda cineva ca sa zica despre tine ca esti un tip de valoare etc.). De obicei se cere experienta canadiana de munca, ceea ce dejavantajeaza emigrantul la primul job si atunci norocul este important.

Scenariul este cam asa: gasesti companiile care au postate joburi care se potrivesc cu calificarea ta, trimiti resumeuri (electronic, prin posta, le duci tu in persoana etc.), daca vreo companie crede ca tu esti cel bun te vor suna sa mergi la unul sau mai multe interviuri. Daca ai succes primesti oferta de lucru. Acest proces dureaza de la cateva saptamani pana la 6 - 8 luni.
Stewart
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde mihaicretu1984 » 06 Apr 2013, 08:13

Stewart scrie:Buna Mihai,

Nu stiu ce intelegi tu prin "sponsorizare" dar aici cautarea de job este clara. Nu poti sa-ti cauti job in Canada din Romania, pentru ca nici o companie nu suna pentru a chema la interviu un individ din alta tara. Daca vorbesti de agentiile care ofera contracte de munca, o buna parte din ele sunt scams.

Daca ceea ce zici ca stii sa faci e adevarat ai sanse mari sa gasesti un job bun. Dar pentru asta trebuie sa fii aici, sa-ti faci un resume (CV) cum se cere aici, sa ai o adresa aici, un numar de telefon unde sa poti fii gasit, sa ai o lista de referinte (cu nume, numar de telefon, preferabil din Canada, la care sa raspunda cineva ca sa zica despre tine ca esti un tip de valoare etc.). De obicei se cere experienta canadiana de munca, ceea ce dejavantajeaza emigrantul la primul job si atunci norocul este important.

Scenariul este cam asa: gasesti companiile care au postate joburi care se potrivesc cu calificarea ta, trimiti resumeuri (electronic, prin posta, le duci tu in persoana etc.), daca vreo companie crede ca tu esti cel bun te vor suna sa mergi la unul sau mai multe interviuri. Daca ai succes primesti oferta de lucru. Acest proces dureaza de la cateva saptamani pana la 6 - 8 luni.

Prin "sponsorizare" inteleg o companie care vrea sa ma angajeze, imi da o hartie (pre-contract) cu care sa pot obtine viza de lucru la ambasada, iar pe cheltuiala proprie ma deplasez in Canada si incep lucrul. Interviurile se pot da prin Skipe, telefonic, se pot trimite referinte de aici din Romania (compania la care lucrez e WorldWide si are peste 100.000 de angajati), iar daca ei considera ca sunt un candidat viabil ma pot chema la interviu + perioada de proba pe cheltuiala lor (2000 de dolari pentru o compania mare nu conteaza) :). Compania la care lucrez in RO a dat la un momentad pe un bussiness trip in China 10.000 Euro pentru un angajat de-al nostru :))). Daca se vrea se poate, in plus romanii sunt priceputi, muncitori si mult mai ieftini decat forta de munca locala de acolo.

De depus CV-uri (Resume) am depus destule pe Monster, Indeed, etc....Dar nimic :). Am auzit tot felul de cazuri (pe forum-uri, ziare sau chiar de la prieteni) care au plecat cu contract de munca in Australia, Canada, USA. Chiar de la mine din fima au plecat doi colegi (un sef de departament si un inginer/team leader) in SUA la o companie mare fabricanta de masini electrice/hibride (nu dau nume :) ). Deci se poate! Bine, ei erau nemtzi :))) dar au plecat din RO in SUA cu contract, catzel, purcel, nevasta.
mihaicretu1984
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde romeoc28 » 07 Apr 2013, 12:09

mihaicretu1984 scrie:
Stewart scrie:

Daca se vrea se poate, in plus romanii sunt priceputi, muncitori si mult mai ieftini decat forta de munca locala de acolo.

Ce te face sa crezi asta?
Sunt probabil zeci de natii deja in Canada care sunt multi mai priceputi si ieftini ca si noi.
romeoc28
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

Mesajde mihaicretu1984 » 07 Apr 2013, 12:36

romeoc28 scrie:
mihaicretu1984 scrie:
Stewart scrie:

Daca se vrea se poate, in plus romanii sunt priceputi, muncitori si mult mai ieftini decat forta de munca locala de acolo.

Ce te face sa crezi asta?
Sunt probabil zeci de natii deja in Canada care sunt multi mai priceputi si ieftini ca si noi.

Or fi! :) nu neg asta! La fel de bine sunt foarte multi romani jegosi, puturosi si hoti!
mihaicretu1984
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde geoneg » 24 Feb 2014, 16:34

Cum e situatia joburilor din domeniul constructiilor?
geoneg
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Înapoi la Canada - Alberta - Bursa locurilor de munca