• Publicitate

Impresii vizita medicala IOM Bucuresti

Explicatii detaliate despre analizele medicale, medici, locatii, formulare, costuri
Răspunde

Cum evaluati experienta personala avuta la efectuarea medicalelor la OIM Bucuresti?

foarte pozitiva
48
38%
in principiu pozitiva
33
26%
neutra
15
12%
in principiu negativa
15
12%
sub orice critica
15
12%

Voturi totale : 126

Mesajde oanabunget » 12 Mai 2011, 08:48

Intrebare pentru Razwandrg.
Eu sunt din Brasov si doresc sa ma programez pentru analizele medicale la OIM Bucuresti.
Nu sufar de nimic, nu am fost niciodata operata si nici nu am cicatrici.
Si nici internata nu am fost pentru niciun fel de tratament.
Port ochelari pentru hipermetropie (adica pentru apropiere) si la ochiul drept am dioptria 0,25 iar la ochiul stang 3.
Am nevoie cumva si de ultima reteta de ochelari care demonstreaza acest lucru?
La Bucuresti ne pun sa citim cu fiecare ochi pe rand litere sau cifre de diferite marimi?
Multumesc pentru ajutor.
oanabunget
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde catalin_b » 18 Mai 2011, 07:39

Pt. razwandrg: Foarte bună relatarea ta pentru cine vrea sa facă analizele la București. Noi (deși eram în Bucuresti) le-am facut la Budapesta, pentru că erau multe relatări pe forum despre întarzieri datorate faptului că te pun să repeți analizele la plămâni. A, și în plus nu vizitasem Budapesta niciodata :) La Budapesta costul analizelor este mai mic, dar per total suma crește datorită costurilor legate de transport. În plus, cei de la Budapesta trimit analizele către Viena imadiat ce au confirmarea de la laborator (a doua zi, maxim a treia). Noi am primit invitația la viza foarte repede dupa analizele la Budapesta, nu mai stau să caut acum dar parcă dupa vreo 7-8 zile.
Sper să primiți cât mai repede invitația la viză!
Baftă multă!
Failure is not an option!
D1: 06.04
D2: 14.07
FM/AM: 14.08 / 08.09
Viza: 01.11
Canada: 18.03.11
catalin_b
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde johnny110577 » 18 Mai 2011, 15:56

ce analize se fac la sange?
DCS21.04.10
Int.01.12.10+CSQ
DII29.12.10/CB17.01.11
FM02.06/CM07.06
IV06.09/V30.09
MTL11.'11
johnny110577
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde razwandrg » 18 Mai 2011, 17:04

oanabunget scrie:Intrebare pentru Razwandrg.
Eu sunt din Brasov si doresc sa ma programez pentru analizele medicale la OIM Bucuresti.
Nu sufar de nimic, nu am fost niciodata operata si nici nu am cicatrici.
Si nici internata nu am fost pentru niciun fel de tratament.
Port ochelari pentru hipermetropie (adica pentru icapropiere) si la ochiul drept am dioptria 0,25 iar la ochiul stang 3.
Am nevoie cumva si de ultima reteta de ochelari care demonstreaza acest lucru?
La Bucuresti ne pun sa citim cu fiecare ochi pe rand litere sau cifre de diferite marimi?
Multumesc pentru ajutor.
nu ai neaparata nevoie de reteta pt ochelari, ar fi grozav s-o ai pe ultima. Sotia mea poarta ochelari, nu a avut reteta si nu a fost nici o problema. Se face controlul pe ambii ochi de la distanta de aproximativ 3-4 m, sa zic. Practic este un exercitiu pe care trebuie sa-l faci cu fiecare ochi, citind semnele pe care dr. le arata. Eu ce sa zic nu am avut probleme, nici nu port ochelar. Sper ca am fost de ajutor.
razwandrg
Imi place aici si raman...

A multumit: 3 ori
I s-a multumit: 10 ori

Mesajde razwandrg » 18 Mai 2011, 17:08

catalin_b scrie:Pt. razwandrg: Foarte bună relatarea ta pentru cine vrea sa facă analizele la București. Noi (deși eram în Bucuresti) le-am facut la Budapesta, pentru că erau multe relatări pe forum despre întarzieri datorate faptului că te pun să repeți analizele la plămâni. A, și în plus nu vizitasem Budapesta niciodata :) La Budapesta costul analizelor este mai mic, dar per total suma crește datorită costurilor legate de transport. În plus, cei de la Budapesta trimit analizele către Viena imadiat ce au confirmarea de la laborator (a doua zi, maxim a treia). Noi am primit invitația la viza foarte repede dupa analizele la Budapesta, nu mai stau să caut acum dar parcă dupa vreo 7-8 zile.
Sper să primiți cât mai repede invitația la viză!
Baftă multă!
Da si eu sper. Au trecut azi cele 2 saptamani, de cand am facut analizele. Nu am primit vreun al semn (telefon, mail, posta) prin care sa facem analize suplimentare. Sper sa fie totul OK. Eu sunt in general un tip optimist. In rest multumesc pt incurajare.
razwandrg

A multumit: 3 ori
I s-a multumit: 10 ori

Mesajde melania maria » 19 Mai 2011, 04:00

Am facut si noi analizele medicale la OIM Bucuresti. Nu regret nicio secunda ca am luat decizia asta, desi am mers cu inima stransa, mai ales dupa ce am citit zilele trecute topicul de medicale. Cine m-o fi pus?! :roll: :roll:
Surpriza! Acolo am gasit niste persoane calde, amabile si nicidecum, puse sa gaseasca boli imaginare.
Doamna dr. Cristina Dorojan s-a ocupat de noi si nu am ce sa ii reprosez.
Ne-a dezbracat la chiloti (nu m-a deranjat deloc), ne-a ascultat la inima, plamani, ne-a palpat la burta, gat si sani (valabil numai pentru femei :d), ne-a intrebat de spitalizari, boli cronice, etc. Va sugerez sa aveti copiii imbracati cat mai comod, pentru ca vor fi pusi sa se dezbrace si sa se imbrace singuri (evident, in functie de varsta). Fii-mea avea adidasi cu sireturi cu dublu nod :lol: Intrebarile pentru ei sunt firesti: numele, varsta, daca sunt la scoala sau gradi, daca le place, daca stiu vreo poezie (orice copil stie macar o poezie), etc. Pe fii-mea, care termina cls a-1-a, a intrebat-o de ex.: 1+3 si 3+5, de si-a dat copilul ochii peste cap, ca doar la scoala a facut adunari si scaderi pana la 100. Deci au fost intrebari simple, de bun simt, sa verifice numai daca copilul este normal.
Inainte de asta, am uitat sa va spun, asistenta ne-a luat proba de sange, iar urina am recoltat-o acolo, in recipiente date de ei. Tot asistenta ne-a masurat, cantarit, ne-a verificat acuitatea vizuala (un test extrem e simplu), ne-a intrebat de sanatate: operatii, boli cronice , etc.
Nu uitati reteta pentru ochelari!! Eu am avut si analize recente de sange si urina, pe care nu a vrut sa-si arunce nicio privire :), deci m-a crezut pe cuvant.
Totul a durat aprox. o ora, dupa care am plecat la Medsana, unde am fost preluati imediat pentru radiografie. Dupa circa o jum de ora, ni s-a spus ca radiografiile sunt ok, putem sa plecam.
Speram sa nu fim sunati in urmatoarele doua saptamani, timp in care dosarul este evaluat de OIM, iar apoi expediat catre Viena.
Bafta tuturor!
DCS 30.06.2010
CSQ/DII 13.12.2010
FM/AM 13/18.05.2011
viza 06.07.2011
Montreal 13.07.2011
melania maria
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

AnteriorUrmătorul