• Publicitate

Impresii vizita medicala IOM Bucuresti

Explicatii detaliate despre analizele medicale, medici, locatii, formulare, costuri
Răspunde

Cum evaluati experienta personala avuta la efectuarea medicalelor la OIM Bucuresti?

foarte pozitiva
48
38%
in principiu pozitiva
33
26%
neutra
15
12%
in principiu negativa
15
12%
sub orice critica
15
12%

Voturi totale : 126

Mesajde oanabunget » 19 Mai 2011, 09:39

razwandrg, inseamna ca voi ati avut noroc sau aveti dioptrii foarte mici.
In cazul meu ieri, 18 mai, doamna doctor Dorojan a solicitat o reteta recenta pentru ochelari. Eu am +0.75 si + 2.00. Bineinteles ca nu am avut reteta recenta la mine.

Toata lumea are desigur legat de orice subiect o parere mai mult sau mai putin subiectiva, in functie de cat de usor sau greu li se intampla lucrurile.
Opinia mea este ca nu trebuie sa fie decat normal.
Daca nu ai probleme, atunci nici sa nu fie, iar daca ai probleme atunci trebuie explicate si probate, pentru a nu avea mai tarziu probleme.
Eu am facut astazi un control oftalmologic si am si tradus in engleza, am trimis prin curierat rapid si maine la 10 dimineata ajunge la OIM.
Deci am sa sun la pranz sa- mi confirme ca totul este in regula.
Mentin parerea ca daca nu sunt probleme majore, nu sunt motive de a evita OIM Bucuresti.
Referitor la rapiditatea desfasurarii procesului de emigrare dupa efectuarea analizelor in functie de Budapesta sau Bucuresti, parerea mea, si este doar o parere, ca logic nu poate sa fie o difrenta mai mare de 2 saptamani in primirea raspunsului.
Razwandrg, relatarea ta mi- a fost de folos si foarte obiectiva.
Multumesc
oanabunget
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde razwandrg » 20 Mai 2011, 18:33

oanabunget scrie:razwandrg, inseamna ca voi ati avut noroc sau aveti dioptrii foarte mici.
In cazul meu ieri, 18 mai, doamna doctor Dorojan a solicitat o reteta recenta pentru ochelari. Eu am +0.75 si + 2.00. Bineinteles ca nu am avut reteta recenta la mine.

Toata lumea are desigur legat de orice subiect o parere mai mult sau mai putin subiectiva, in functie de cat de usor sau greu li se intampla lucrurile.
Opinia mea este ca nu trebuie sa fie decat normal.
Daca nu ai probleme, atunci nici sa nu fie, iar daca ai probleme atunci trebuie explicate si probate, pentru a nu avea mai tarziu probleme.
Eu am facut astazi un control oftalmologic si am si tradus in engleza, am trimis prin curierat rapid si maine la 10 dimineata ajunge la OIM.
Deci am sa sun la pranz sa- mi confirme ca totul este in regula.
Mentin parerea ca daca nu sunt probleme majore, nu sunt motive de a evita OIM Bucuresti.
Referitor la rapiditatea desfasurarii procesului de emigrare dupa efectuarea analizelor in functie de Budapesta sau Bucuresti, parerea mea, si este doar o parere, ca logic nu poate sa fie o difrenta mai mare de 2 saptamani in primirea raspunsului.
Razwandrg, relatarea ta mi- a fost de folos si foarte obiectiva.
Multumesc
bafta multa. relatarea inseamna ca si-a atins scopul. Fireste pot fi si persoane nemultumite de cei de la OIM, Bucuresti - mie mi-au demonstrat ca sunt profesionisti. Repet poate chiar este, asa cum ai scris tu - „am avut noroc”.
razwandrg
Imi place aici si raman...

A multumit: 3 ori
I s-a multumit: 10 ori

Mesajde alina023 » 25 Mai 2011, 10:14

Multumesc pentru incurajarile de ieri... Am terminat si noi azi cu medicalele.
Nu pot spune ca sunt in culmea fericirii, dar stiu sigur ca se putea si mai rau.

Asadar, din punct de vedere al comportamentului si profesionalismului celor de la OIM Bucuresti si de la Medsana...10 cu toate plusurile si felicitarile de rigoare. Nu pot intelege ce poate astepta cineva mai mult decat atat. Si culmea, se pare ca am nimerit la dna doctor Ioana Mateescu, cea care era considerata de catre unii de pe forum, citez "acritura". Nici pe departe! Copiii mei au fost amandoi foarte dezinvolti in prezenta ei (desi fetita este f reticenta in fata medicilor), dna doctor a stiut cum sa vorbeasca in asa fel incat ei sa colaboreze absolut minunat. La sfarsit le-a dat si cate o "bulina" rosie (de fapt era un triunghi) pentru ca au fost cuminti. Smile Foarte placuta doamna doctor!

Acum sa va descriu putin cum a decurs totul. Am ajuns la OIM si am fost preluati de catre o domnisoara receptionera (f amabila) care ne-a completat cateva formulare si ne-a pus sa le semnam si care ne-a explicat toata procedura in amanunt. Apoi am asteptat putin in sala pana a iesit dna asistenta care ne-a luat pe rand, fete si baietii (din familia noastra, evident) si ne-a recoltat adultilor sange si urina, masurat si cantarit, examen ocular, copiilor doar masurat si cantarit si baiatului (pentru ca are peste 5 ani) i-au luat si urina.
Apoi am iesit iar in sala si am asteptat pana ne-a chemat dna doctor. Mai intai eu cu cate un copil, apoi eu si apoi sotul. Pe copii i-a pus sa se dezbrace si imbrace singuri pt consult, i-a ascultat pulmonar si la inima, le-a mai palpat abdomenul, le-a miscat picioarele intr-un anumit fel si...cam atat. M-a intrebat daca am avut probleme de sanatate speciale cu ei, internari sau operatii.
Pentru toti a fost mine, cu exceptia mea. Eu am o tiroida nodulara, care insa functioneaza bine (si ca sa demonstrez asta am adus si analizele pe care le facusem recent). Insa dna doctor mi-a spus ca exista posibilitatea sa mi se ceara analize suplimentare. Din punctul ei de vedere (conform protocolului medical pe care il are dansa...exact asa s-a exprimat) nu sunt necesare analize suplimentare...insa nu se stie cine verifica dosarul mai departe si ce va dori sa mai vada..daca va mai dori sa mai vada. Mi-a spus ca asta nu este motiv de respingere la viza, dar poate fi motiv de intarziere. Exact ce aveam nevoie!

Asadar...cum o sa vrea Doamne Doamne! Smile Sa nu uit..mi s-a spus ca dosarele nu se mai trimit la Viena (pentru ca biroul de la Viena s-a desfiintat) si ca se trimit la Londra. Probabil ca si din acest motiv nu putea doctora sa-mi spuna ce sanse am sa nu primesc analize suplimentare.

Nu-mi ramane altceva de facut decat sa astept 3 saptamani de acum inainte (doua pt OIM Bucuresti si inca una pentru Londra) si sa sper ca nu voi fi sunata in acest interval. Doamne ajuta!
Montreal 12 Aug 2011
alina023

Mesajde razwandrg » 25 Mai 2011, 10:38

asta chiar nu o stiam. faza ca s-a desfiintat biroul de la viena si se trimit la Londra. eu am facut pe 4 mai. n-am primit nimic pt analize suplimentare. sper sa iasa bine si revin cu precizari la o adica.
razwandrg

A multumit: 3 ori
I s-a multumit: 10 ori

Mesajde acino » 26 Mai 2011, 10:23

alina023 m-ai ajutat mult sa iau o decizie si-ti multumesc. inca n-am primit formularele pt medicale insa le asteptam dar nu eram hotarati daca mergem la budapesta sau la bucuresti. auzisem numai de rau despre oim. avem si noi o strangere in spate din cauza unor operatii avute de sot in trecut si ma gandeam ca la budapesta nu s-ar crampona de asta dar daca mai vor investigatii suplimentare, analize, reveniri la control mi-ar fi mai aproape bucurestiul si daca nici nu sunt absurzi e si mai bine.
D - 20.12.2010
AM - 04.07: Re - 02.11.
Toronto - 25.02.2012
acino

Mesajde dany77d » 27 Mai 2011, 14:07

Noi tocmai am ajuns acasa de la analize. Totul a decurs foarte bine, si asistenta si doctorita au fost super dragute. Recoltare sange, urina si examenul medical general au decurs foarte repede si fara nici o piedica, dimpotriva doamnele erau gata sa ajute cu orice. Apoi am mers la Medsana pentru radiografie si dupa o jumatate de ora doamna doctor a venit si ne-a zis - liber! Deci ok! Toti sunt foarte amabili si nu incearca sa-ti faca probleme sau sa caute nod in papura. Dimpotriva.
In momentul de fata nu regretam deloc decizia de a merge la Bucuresti cu toate ca si noi eram foarte hotarati sa mergem la Budapeste. Daca am fi mers, nu contest ca serviciile ar fi fost poate foarte bune, dar clar ar fi fost o investitie inutila de timp si mai ales de bani. Probabil ca de la Budapesta vin vizele mai repede cu o saptamana - doua, dar cred ca nu mai conteaza. Eu sper ca pana in septembrie vom fi oricum plecati. Doamne ajuta si bafta tuturor ce vor da examenul medical si apoi vor trece prin stresanta asteptare la invitatia la viza.
Din ce ni s-a zis am inteles ca de la 1 iunie rezultatele la examenul medical vor fi trimise la Londra si nu la Viena. Ramane de vazut daca este o schimbare favorabila - noi suntem primii cobai.
Bafta tuturor si sa plecam cat mai repede!
DCS-04.06.2010
CSQ+D2-17.12.10
Viza 18.07.2011
Montreal 17.08.2011
dany77d
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Examenul medical pentru dosarul de emigrare