• Publicitate

Impresii vizita medicala IOM Bucuresti

Explicatii detaliate despre analizele medicale, medici, locatii, formulare, costuri
Răspunde

Cum evaluati experienta personala avuta la efectuarea medicalelor la OIM Bucuresti?

foarte pozitiva
48
38%
in principiu pozitiva
33
26%
neutra
15
12%
in principiu negativa
15
12%
sub orice critica
15
12%

Voturi totale : 126

Mesajde Miruna7 » 07 Noi 2010, 04:07

vulpita_a scrie:Eu am avut experiente triste cu OIM. Sunt pusi acolo ca sa incurce lucrurile, nicidecum sa faca treaba pentru care sunt platiti.Chiar daca locuiti in Bucuresti nu faceti greseala sa va faceti analizele la OIM, o sa regretati profund.

Vulpita_a, ce probleme ai avut ?
Viza: 30 Mar
Vancouver: 14 Sep 2011
Miruna7
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde Miruna7 » 07 Noi 2010, 04:10

Am sa dau copy/paste la impresiile noastre despre medicale, postate pe alt topic:

Buna dimineata la toata lumea!

Nu am mai ajuns sa intru asera pt ca am fost rupti de oboseala si un pic stresati si numai patul l-am vazut.

Deci, medicalele le-am facut ieri. Am ajuns fara probleme de la aeroport, multumesc tuturor pt indicatii.

Am fost extrem de impresionata de doamnele de la OIM, sunt minunate. Am citit destul de mult feedback negativ la adresa OIM-ului dar in cazul meu nu se aplica.Taxa a fost de 190 USD / persoana plus niste teste aditionale. AM platit direct in USD. S-a inceput cu testul de urina, de sange iar apoi controlul general. Personal eu subestimasem controlul general si am avut cateva surprize. De exemplu eu a trebuit sa mai platesc 2 teste pt hepatita pt ca am 2 tatuaje si doama dr a vrut sa se asigure ca nu am contactat hepatita prin acul cu care s-a facut tatuajul. In schimb sotului i s-a descoperit glanda tiroida marita si a trebuid sa mai facem ceva ecografii si teste apropo de asta. Doamnele de la OIM au fost foarte dragute si au dat telefoane pt a ne ajuta sa le facem in aceeasi zi deoarece noi azi ne intoarcem in Dubai. Problema sotului nu s-a rezolvot complet pt ca se pare ca e un pic mai complicat si va trebui sa mai facem niste proceduri in Dubai, dar speram ca va fi bine, atat doar ca vom fi un pic intarzati in tot procesul cu viza...

In mare cam asta e! Sfatul meu este daca aveti cicatrici de orice fel, nu omiteti sa le mentionati cand sunteti intrebati pt ca dupa partea cu intrebari urmeaza controlul fizic propriu zis unde sunteti dezbracati aproape de tot si trebe sa explicati fiecare semn de pe corp. De ex sotului i-a gasit o cicatrice de jumate de cm la incheietura mainii, sub cureaua de la ceas. Nici nu mai stia exact de unde o are.

Daca aveti intrebari, nu ezitati...!!!
Viza: 30 Mar
Vancouver: 14 Sep 2011
Miruna7
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde vmarquiz » 09 Noi 2010, 09:02

buna! sotia este diagnosticata cu diabet zaharat insulino dependent, ma intreb daca acest fapt poate fi o piedica in obtinerea vizei.
vmarquiz
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde bogdan314 » 27 Ian 2011, 01:08

In ce consta examenul medical general? Ce cauta in urina? Incercati sa va amintiti toate detaliile examenului general. Daca exista cineva cu studii medicale care poate sa spuna in ce fel a decurs anamneza.
bogdan314
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Re: Copil handicap grav

Mesajde alinabicoi » 25 Apr 2011, 01:35

gytimea scrie:Buna ziua,

Suntem o familie cu doi copii, iar copilul cel mare in varsta de 5 ani jumate are un handicap clasificat grav - gr. 1.

Nu vorbeste, doar cuvinte si leaga 1-2 cuvinte, insa merge la un centru de recuperare in jud Covasna. Noi suntem din Brasov.

Copilul a fost diagnosticat gresit timp de 2 ani cu autism, insa dupa investigatiile suplimenatare, acel second opinion pe care am insistat noi parintii, s-a ajuns la concluzia ca nu este vorba de autism ci de un retard psihomotor. Varsta psihica a copilului nu corespunde cu varsta fizica, psihic fiind la nivelul unui copil de 2 ani. Progrese sunt, se fac an de an, dar are nevoie de asistenta permanenta pentru indeplinirea activitatilor zilnice.

Intrebarea noastra merge catre cei care s-au confruntat cu astfel de probleme? Este un motiv de respingere din partea statului canadian?
Cum sa procedam, sa intrebam la Viena inainte de a preda dosarul - in octombrie intentionam sa-l predam.
Suntem o familie care are un baiat(13 ani) cu probleme similare.Am facut analizele la OIM Bucuresti pe 24 martie si la o saptamana ne-au cerut o evaluare psihologica. De acolo am primit incurajari ca nu o sa avem probleme. Asteptam viza.Putem tine legatura. Curaj!

Am citit si pe site-ul emigrarii canadiene - unde scrie doar de partea de a declara boala - dar am vrea detalii de la cei care au trecut prin asta.

Multumesc
alinutza
alinabicoi
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 4 ori

Mesajde razwandrg » 11 Mai 2011, 04:11

Fac aceasta relatare in primul rand pentru cei carora le e frica de vizita medicala la O.I.M. din Bucuresti. Am trecut prin aceasta experienta si pot cu aceasta ocazie sa-mi exprim o parere ferma. Am primit invitatia la analizele medicale in data de 20 aprilie 2011.In plic au fost doua fise medicale cu pozele noastre (e vorba despre doua persoane - sot/sotie) si un indrumar succint in ceea ce priveste desfasurarea analizelor. Aveam de ales din trei locatii. Bucuresti, Timisoara si Bulgaria. Aceste locatii cred ca sunt prezentate in functie de zona in care locuiesti. Poate daca eram mai aproape de Ungaria, era trecuta Budapesta si nu mai aparea locatia din Bulgaria. Oricum puteam face analizele fara probleme si in Budapesta. Pentru noi, locatia din Bucuresti de pe BD. Dacia nr. 89 a fost ideala – costuri mai mici, stres mai putin, timp redus considerabil . Sa revin la subiect. Am primit acele hartii de care va vorbeam, am facut rapid o traducere cat de cat sa vad despre ce este vorba am pus mana pe telefon si am facut o programare la O.I.M din Bucuresti pentru data de 4 mai ora 10:00. La analize m-am prezentat cu urmatoarele acte: C.I. (buletin) sau pasaport - valabil, fisele primite de la ambasada din Bucuresti, pe fise erau atasate inca 2 poze care din cate am vazut au fost lipite de catre o secretara pe alte fise medicale, suma de bani (taxa) - tin sa precizez ca am platit 190 usd/adult - mai precis 1064 lei pt doua persoane (se poate plati fie in lei, fie in dolari americani). Am intrebat in mod expres daca pot plati in euro, aveam si vroiam sa scap de ei - raspunsul a fost NU. In cazul in care pe fisele primite de la ambasada nu aveti cele 2 poze suplimentare – faceti repede doua, o sa aveti nevoie. Examenul consta in: prelevarea unei monstre de sange de catre o asistenta, unei monstre de urina (va da incipientul si va duceti frumusel la toaleta), control oftalmologic, inaltime, greutate, un control general care se face de catre un doctor (dr. Ioana Mateescu a fost cea care ne-a consultat pe noi). Ne-a pus sa ne dezbracam pana la chiloti, a facut o vizionare in ansamblu: semne distictive, operatii, particularitati, palparea abdomenului, tensiunea. Totul a cred ca a durat cam 40 minute acolo. S-au comportat profesionist, nu am ce sa le reprosez, au fost amabili, daca le-am pus intrebari legat de analize si tot ce deriva din ele, au raspuns la obiect, chiar am fost suprins placut de modul in care decurs. Dupa ce am terminat acolo, am fost trimisi in Cotroceni la clinica MEDSANA, undeva in zona Eroilor, Spitalul Municipal, pentru examenul pulmonar. Acolo eram asteptati (se face automat o programare de catre de cei la O.I.M.), sa zic ca am luat loc 5 minute, dupa care am intrat pentru examenul pulmonar la sectia de Radiologie. Fiind o clinica privata – nu am avut emotii. Am reusit sa terminam cu bine intreaga poveste in doua ore, punand la socoteala timpul pierdut pe drum. NOTA: ni s-a spus de catre cei de la O.I.M. „daca in doua saptamani nu primim nici o veste care sa ne aduca la exemene suplimentare, inseamna ca totul a fost OK si vor suna direct cei de la ambasada”. Una peste alta, exemenul s-a desfasurat in mod profesionist, fara batai de cap, nu am avut parte de un tratament inadecvat, nu am nici un motiv sa-mi para rau ca am ales Bucurestiul ca locatie. Tin totusi sa precizez ca nu am avut boli cronice, nu am suferit operatii, poate din din acest motiv, noi (eu si sotia) nu am intampinat probleme. Cert este ca daca nu ai probleme de sanatate nu vad cum cei de la Bucuresti, de la O.I.M. v-ar putea impiedica in demersurile voastre. Sper ca relatarea mea, sa fie una folositoare si rlevanta in procesul vostru de emigrare. Multa bafta si SANATATE. Cineva de pe forum vorbea care este rolul analizei urinei. Nu sunt medic, insa din ce stiu si eu, in urina se poate constata daca de pilda o persoana se drogheaza. E un banal exemplu, pot fi si alte indici pentru care se face analiza urinei. In control sangelui banuiesc ca stiti - HIV, hepatita, apropo de acest lucru – cei care au tatuaje.
razwandrg
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 3 ori
I s-a multumit: 10 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Examenul medical pentru dosarul de emigrare