• Publicitate

Impresii vizita medicala IOM Bucuresti

Explicatii detaliate despre analizele medicale, medici, locatii, formulare, costuri
Răspunde

Cum evaluati experienta personala avuta la efectuarea medicalelor la OIM Bucuresti?

foarte pozitiva
48
38%
in principiu pozitiva
33
26%
neutra
15
12%
in principiu negativa
15
12%
sub orice critica
15
12%

Voturi totale : 126

Impresii vizita medicala IOM Bucuresti

Mesajde sorro » 26 Aug 2010, 09:29

Salut, tuturor. Pentru ca sunt deja postate variate relatari ale examenelor medicale pe variate topic-uri si pentru ca multa lume a scris ca experientele de la IOM Bucuresti nu au fost din cele mai placute, m-am gandit sa va impartasesc si eu impresia mea in urma examenului medical pe care l-am facut azi, 26.08.2010, cu speranta ca va ajuta pe cineva...

Asadar, FM sosite pe 19.08, programarea am facut-o telefonic (intre orele 13 si 15) a doua zi, pe 20.08 (ziua mea :D). Pentru ca eram familie cu doi copii, prima zi libera pentru 4 persoane a fost azi, joi, 26.08. Not bad...

Am ajuns la IOM (bd. Dacia 89) la 9:30am, cu programare pentru 9:40. Formularele primite de la ambasada ni s-au luat cam in 15 minute, am achitat taxele ($190/adult si $125 pentru copii sub 11 ani, $150 pentru copii peste 11 ani). Se poate plati doar in lei sau dolari SUA si doar cash, nu primesc card-uri. Pe la ora 10:20 eram deja inauntru, vorbind cu asistenta. Foarte politicoasa si cu o profesionala, explicand calma tot ce era de stiut.

Au urmat probele de urina pentru noi si fiica noastra (caci baietelul are doar 3 ani). Sotia mea si cu mine am dat probe de sange. I-a luat ceva asistentei pana i-a gasit vena sotiei (ca are vene f. subtiri), dar a fost foarte zambitoare si, pana la urma, a nimerit din prima. Testele de sange sunt, se pare, doar pentru HIV si sifilis. Nu stiu exact ce testeaza la probele de urina.

Ne-a facut control pentru ochi la optotip, care este plasat pe usa de la intrare in cabinet, astfel incat il poti vedea si inainte de a trebui sa privesti la el. Pe optotip sunt semne ca o litera "E", in 4 pozitii diferite: orientat normal (spre dreapta), orientat spre stanga, orientat in sus si orientat in jos. Randul cel mai de jos si cel mai mic inseamna vedere 20/20, adica vedere normala. Daca porti ochelari, ii vei purta si la consult. Ti se va cere sa acoperi pe rand unul dintre ochi cu mana.

Tot aici se ia si tensiunea si se masoara inaltimea si greutatea. Pentru copii pana la 11 ani (cred), doar inaltimea si greutatea, plus urina pentru cei peste 5 ani.

Consultul general l-am facut cu dna. dr. Ioana Mateescu, care a fost si ea foarte simpatica si profesionala. Se pare ca ea este la OIM martea si joia. Consultul a fost simplu: ascultat la plamani si inima, luat pulsul, a intrebat daca avem varice si daca am avut vreo interventie chirurgicala.

A notat totul pe calculator. Nu a dat nici o importanta ca am avut amandoi apendicita, nici ca eu am avut anul trecut o operatie de hernie de disc lombara.

Ni s-au dat doua hartii (cate una pentru sotie si pentru mine) ca sa mergem la Medsana Primaverii (bdul. Primaverii nr. 9) unde eram deja programati si unde nu mai platesti nimic. Acolo se fac radiografiile pulmonare pentru adulti si orice copil peste 11 ani.

Eu (AP) am avut TBC cu 7 ani in urma, dar am adus o sumedenie de acte medicale si asta a fost foarte bine. Si dr. Mateescu de la OIM si doctorita de la Medsana au vrut sa se uite pe actele mele medicale si pe radiografiile vechi (pe care le am).

Din ce mi s-a explicat, sistemul lor este urmatorul:
    1. Medicul de la Medsana face prima interpretare a radiografiilor si trimite rezultatele la OIM -- aprox. 1 sapt.
    2. Medicul de la OIM verifica radiografiile si incadreaza ceea ce vede intr-un sistem de punctaj.
    3. Rezultatele la celelalte analize, radiografiile si incadrarea facuta de OIM pleaca la Viena, cam in 2-3 sapt. (spun ei) de la efectuarea vizitei medicale.
    4. Viena primeste toata documentatia si medicul de acolo reverifica rezultatele. Daca totul este ok, de la Viena pleaca recomandarea favorabila catre Ambasada Canadei din Bucuresti. Daca sunt probleme oriunde pe traseu, se pot cere analize suplimentare sau repetarea analizelor. Daca sunt probleme si mai mari (de ex: boli grave active) care raspund la tratament, atunci va trebui sa urmati tratamentul si sa refaceti acea parte din medicale. Evident, daca problemele nu vor raspunde la tratament (de ex; SIDA), atunci se va da un refuz.
    5. Se pare ca, fara complicatii, tot procesul medicalelor ar dura cam 6-8 saptamani.

In ceea ce ne priveste, noi asteptam sa vedem exact rezultatul, saptamna viitoare. Este posibil sa mi se ceara mie (AP) sa fac un test de sputa, pentru ca am avut TBC. Daca da, procesul se amana cu aprox. 3 luni. Daca nu (sa dea Dumnezeu!), atunci mergem inainte.

Cam atat. Sper ca informatiile astea sa fie utile cuiva. Asa cum am spus, m-a surprins foarte placut amabilitatea si profesionalismul tuturor. Evident, trebuie reciprocat, caci altfel ma indoiesc ca va exista...

As fi incantat sa aud si parerile voastre despre relatare si impresiile voastre personale despre analizele la OIM Bucuresti.

Mult succes tuturor!
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 663 ori
I s-a multumit: 449 ori

Publicitate

Mesajde alinabicoi » 26 Aug 2010, 10:03

Felicitari pentru felul cum va-ti descurcat.Si noi ne dorim sa trecem de aceste teste medicale,dar avem probleme cu baietulul cel mare(13 ani) pentru ca are un handicap neuro-locomotor si mi-e teama ca vom fi respinsi din aceasta cauza si costa totul atat de mult incat nu stim ce sa facem.Ati putea cumva sa ne dati un sfat,pentu ca tocmai ati trecut pe acolo?
alinutza
alinabicoi
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 4 ori

Mesajde sorro » 26 Aug 2010, 11:05

Sincer, nu stiu ce sa spun. S-ar putea, in functie de cat de important si accentuat este handicapul, sa nici nu aveti vreo problema cu baiatul. Ceea ce ii intereseaza este daca handicapul va fi o greutate prea mare asupra sistemului de sanatate canadian.

Aruncati o privire si la adresa http://www.cic.gc.ca/english/pdf/pub/dmp-handbook2009.pdf, unde este postat ghidul pentru medicii acreditati de CIC sa faca aceste analize. La pagina ii-28 apar la Field 11 si 12 capitolele referitoare la sistemul nervos si la probleme fizice si mentale.

Oricum, medicul unde veti efectua analizele va trebui sa va poata spune mai multe, in functie de ce va vedea... Puteti incerca, inainte de a incepe si de a plati taxele aferente, sa va sfatuiti si cu un alt medic, eventual cel care il are pe baiatul vostru in observatie. Sau poate altcineva de pe forumuri s-a confruntat cu o situatie similara si va poate ajuta mai mult.

Multa sanatate si succes.
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro

A multumit: 663 ori
I s-a multumit: 449 ori

Mesajde alinabicoi » 01 Sep 2010, 01:05

multumesc pentru adresa,am descarcat ghidul si o sa mergem cu el la medicul nostru de familie sa vedem ce ne poate spune.
alinutza
alinabicoi
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 4 ori

Copil handicap grav

Mesajde gytimea » 01 Sep 2010, 05:26

Buna ziua,

Suntem o familie cu doi copii, iar copilul cel mare in varsta de 5 ani jumate are un handicap clasificat grav - gr. 1.

Nu vorbeste, doar cuvinte si leaga 1-2 cuvinte, insa merge la un centru de recuperare in jud Covasna. Noi suntem din Brasov.

Copilul a fost diagnosticat gresit timp de 2 ani cu autism, insa dupa investigatiile suplimenatare, acel second opinion pe care am insistat noi parintii, s-a ajuns la concluzia ca nu este vorba de autism ci de un retard psihomotor. Varsta psihica a copilului nu corespunde cu varsta fizica, psihic fiind la nivelul unui copil de 2 ani. Progrese sunt, se fac an de an, dar are nevoie de asistenta permanenta pentru indeplinirea activitatilor zilnice.

Intrebarea noastra merge catre cei care s-au confruntat cu astfel de probleme? Este un motiv de respingere din partea statului canadian?
Cum sa procedam, sa intrebam la Viena inainte de a preda dosarul - in octombrie intentionam sa-l predam.

Am citit si pe site-ul emigrarii canadiene - unde scrie doar de partea de a declara boala - dar am vrea detalii de la cei care au trecut prin asta.

Multumesc
gytimea
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde vulpita_a » 06 Noi 2010, 12:48

Eu am avut experiente triste cu OIM. Sunt pusi acolo ca sa incurce lucrurile, nicidecum sa faca treaba pentru care sunt platiti.Chiar daca locuiti in Bucuresti nu faceti greseala sa va faceti analizele la OIM, o sa regretati profund.
vulpita_a
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 1 data

Următorul

Înapoi la Canada - Examenul medical pentru dosarul de emigrare