• Publicitate

Iată în ce constă examenul medical actual la Chişinău !

Explicatii detaliate despre analizele medicale, medici, locatii, formulare, costuri
Răspunde

Iată în ce constă examenul medical actual la Chişinău !

Mesajde NataliaHustiuc » 21 Apr 2011, 05:33

Simplu şi plăcut !
Am mers la OIM la ora programată, am aşteptat puţin într-un hol şi am intrat într-un birou unde am prezentat formularele şi paşapoartele. Aici ne-au dattoate formularele necesare pentru examene. După asta am intrat la medic (tot la OIM), care ne-a examinat(palpat pe burtă, ascultat inima, respiraţia, ochii), greutatea, înalţimea şi un şir de întrebări despre ce boli, intervenţii aţi suferit, ce medicamente folosiţi regulat, invaliditate.... Copilul a fost numai ascultat la piept peste hăinuţe şi a întrebat masa, înălţimea şi dacă i s-au făcut toate vaccinurile cuvenite. După asta ne-au trimis (fără copil pînă la 5 ani) la Centrul de Diagnostic German (nu departe de OIM, pe Negruzzi 4/2) unde ne-au colectat sînge, urina şi fleurografia, foarte repede şi foarte comod. După asta am mers la BCR să achităm taxele (cîte 125$ de matur şi 75$ copil) cu foiţa luată de la OIM, apoi copia la documentul de plată l-am dus în cutia poştală de la poarta OIM (originalul rămîne la mînă). Şi atît ! Nouă ne-a plăcut !
Baftă şi vouă !!!
NataliaHustiuc
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde Hominschi » 23 Apr 2011, 09:05

Spunemi te rog,medicul de la OIM,retine mult.Te intreaba de semne pe corp.control okii ,consta in controlul vederii sau ce?
DCS-8.10.2010
CSQ-26.11.2010
Dosar2-08.12.2010
CB-13.12.2010
FM-20.04.2011
CMRepetat-11.08.2011
Hominschi
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde NataliaHustiuc » 27 Apr 2011, 13:54

Controlul la medicul de la OIM durează vreo 20-30 min. Întreabă dacă aveţi tatuaje sau pirsing, dacă aveţi cicatrici vizibile - întreabă despre ele. Doar întrebă dacă purtaţi okelari şi cînd ne-a controlat s-a uitat în oki, spunîndune să privim în sus. Atît.
NataliaHustiuc
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Re: Iată în ce constă examenul medical actual la Chişin

Mesajde lessya76 » 10 Mai 2011, 10:19

NataliaHustiuc scrie:Simplu şi plăcut !
Am mers la OIM la ora programată, am aşteptat puţin într-un hol şi am intrat într-un birou unde am prezentat formularele şi paşapoartele. Aici ne-au dattoate formularele necesare pentru examene. După asta am intrat la medic (tot la OIM), care ne-a examinat(palpat pe burtă, ascultat inima, respiraţia, ochii), greutatea, înalţimea şi un şir de întrebări despre ce boli, intervenţii aţi suferit, ce medicamente folosiţi regulat, invaliditate.... Copilul a fost numai ascultat la piept peste hăinuţe şi a întrebat masa, înălţimea şi dacă i s-au făcut toate vaccinurile cuvenite. După asta ne-au trimis (fără copil pînă la 5 ani) la Centrul de Diagnostic German (nu departe de OIM, pe Negruzzi 4/2) unde ne-au colectat sînge, urina şi fleurografia, foarte repede şi foarte comod. După asta am mers la BCR să achităm taxele (cîte 125$ de matur şi 75$ copil) cu foiţa luată de la OIM, apoi copia la documentul de plată l-am dus în cutia poştală de la poarta OIM (originalul rămîne la mînă). Şi atît ! Nouă ne-a plăcut !
Baftă şi vouă !!!

Rezultatele analizelor vi le-au dat pe loc?sau cum?
lessya76
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde NataliaHustiuc » 11 Mai 2011, 01:39

Nu, rezultatele nu se anunţă. Am înţeles că ele se verifică la noi, apoi la Kiev şi apoi la Viena, şi dacă apar ceva probleme sau neclarităţi, doar atunci te anunţă prin email, dar dacă totul e ok se trece direct la etapa următoare cu vizele.
NataliaHustiuc
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde litexnt » 17 Iun 2011, 08:00

Noi tot abia azi (17.06.2011) am trecut controlul medical fix asa cum este descris in primul post. Asteptam urmatoare etapa...
<a href="http://canyoudo.ca">http://canyoudo.ca</a>
litexnt
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Următorul

Înapoi la Canada - Examenul medical pentru dosarul de emigrare