• Publicitate

Schimbari privind examenul medical pentru emigrare !

Explicatii detaliate despre analizele medicale, medici, locatii, formulare, costuri
Răspunde

Mesajde iulicka205 » 12 Ian 2013, 15:50

feli. scrie:Din cate inteleg eu, vor fi mai multe formulare pe care trebuie sa le completeze dr, deci probabil examenul medical va dura mai mult. Mai multe intrebari (inclusiv pt evaluarea starii mentale), mai mult timp petrecut de dr sa completeze formularele.
In plus, se pare ca va fi examen un pic diferit pentru femeile insarcinate (pana acum, din cate stiu, trebuiau sa amane analizele, neavand voie sa faca radiografia).
Pe de alta parte, daca formularele se trimit direct electronic, ar trebui sa se scurteze timpul dintre analize si invitatia la viza... teoretic cel putin :)

Buna, as dori sa aflu mai multe despre schimbarea in cazul femeilor insarcinate, unde pot citi mai exact ce s-a schimbat?Ma poti ajuta ?Ms
DCS 23.11.2010
CSQ 13.03.2013
D2 02.04.2013-Sydney
iulicka205
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Rezultate medicale

Mesajde AndreeaG38 » 13 Ian 2013, 12:54

10Julie scrie:
limo scrie:
nicoleta81 scrie:Daca ati observat de pe la sf de august-inceput de septembrie nu s-au mai trimis FM-uri, drept este ca nici D2 nu sunt foarte multe in derulare.
Nu am studiat vechile cerinte pt medicale si nu prea pot sa-mi dau seama ce este nou. Cei care le-au efectuat deja pot sa ne zica mai multe detalii Formulare in plus sunt cu siguranta ..... http://bartlaw.ca/node/38

Daca va ajuta cu ceva vreau sa va spun ca eu am facut analizela la OIM Bucuresti in 29.11.2012 .Azi am verificat E-cas pe situl CIC si surpriza:Medical results have been recevied! Deci 4 saptamani.Referitor la ce formulare a completat dna doctor habar nu am pt ca nu am fost atent la asta. Succes tuturor!

Buna Limo,

deci ce vrei sa spui ca a durat 4 sapt de cand doctorul a trimis analizele la CIC? Asta in Bucuresti dar oare la Budapesta oare cat dureaza?

O zi buna!

Nu ai inteles!OIM a trimis analizele la Londra dupa o sapt sau doua si cei din Londra s-au miscat foarte repede si au dat OK-ul catre CIC.
Cand deja apare pe site-ul CIC-ului la statusul dosarului tau "medical results received", inseamna ca au trecut de Londra si sunt finalizate. deci mai astepti doar invitatia la viza.
Aterizare in Moncton 10 iulie 2013
Imi place aici,raman!!!:-P
AndreeaG38
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Re: Rezultate medicale

Mesajde 10Julie » 13 Ian 2013, 15:41

AndreeaG38 scrie:Nu ai inteles!OIM a trimis analizele la Londra dupa o sapt sau doua si cei din Londra s-au miscat foarte repede si au dat OK-ul catre CIC.
Cand deja apare pe site-ul CIC-ului la statusul dosarului tau "medical results received", inseamna ca au trecut de Londra si sunt finalizate. deci mai astepti doar invitatia la viza.

Multumesc mult Andreea pt lamurire!
Intr-adevar, chiar nu intelesesem... de aia am si intrebat... Nu prea eram eu lamurita cum e cu rezultatele la aceste analize!
Oricum, urmaresc cu sufletul la gura postarile voastre pt ca am ce invata din experientele voastre, ale viitorilor mei vecini!

Te pup si mult succes in continuare!
Interviu NB: 19.06.12
Dosar: 04.09.12;
Taxa CIC: 03.04.13
AM: 28.05.13
IV: ?
10Julie
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

Mesajde onofrei_1987 » 01 Aug 2013, 05:46

Scrie AICI pentru a raspunde imediat la topicSalut, daca poate sa ma lumineze cineva ca deja imi fac griji, sintem in asteptarea vizei dupa analizele medicale, azi am primit un email de la ambasada Canadei din Bucurest unde ma roaga sa confirm adresa nostra ca "medical team" ne-au trimis o scrisoare si a fost intoarsa, in fine am confirmat adresa, dar spuneti-mi cine stie asta e procedura fireasca, sau ei vor sa ne mai trimita la examen repetat??? a mai primit cineva scrisori de la echipa de medici din londra? va multumesc dib suflet, si va rog cine stie sami spuna ca asta e ceva normal, ca deja avem 4 ani de cind emigram si am ajuns la ultima etapa, si imi fac mari griji, ca nu mai avem liniste....
D1 aprilie 2010
interviu-martie 2011
csq-iunie 2012
D2 martie 2013
medicale mai 2013
onofrei_1987
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde shusha » 02 Aug 2013, 05:04

onofrei_1987 scrie:Scrie AICI pentru a raspunde imediat la topicSalut, daca poate sa ma lumineze cineva ca deja imi fac griji, sintem in asteptarea vizei dupa analizele medicale, azi am primit un email de la ambasada Canadei din Bucurest unde ma roaga sa confirm adresa nostra ca "medical team" ne-au trimis o scrisoare si a fost intoarsa, in fine am confirmat adresa, dar spuneti-mi cine stie asta e procedura fireasca, sau ei vor sa ne mai trimita la examen repetat??? a mai primit cineva scrisori de la echipa de medici din londra? va multumesc dib suflet, si va rog cine stie sami spuna ca asta e ceva normal, ca deja avem 4 ani de cind emigram si am ajuns la ultima etapa, si imi fac mari griji, ca nu mai avem liniste....

Salut!... Poti sa postezi aici textul scrisorii (evident fara datele personale), ca sa ne facem o inchipuire despre ce merge vorba? Multumesc!
shusha
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 4 ori

Mesajde onofrei_1987 » 02 Aug 2013, 13:42

Gata ne-am lamurit, ne-au scanat scrisoarea (care a fost trimisa cu 2 luni in urma din Londra in Chisinau si care nu a ajuns la destinatie) unde medicii ne indica ca trebuie sa ne adresam la OIM Chisinau, sa dea sotul testul de SPUTA CARE DUREAZA 8 SAPTAMINI!!!!!!!! ca cica nu stiu ce au vazut si sa excluda tuberculoza....eu care credeam ca sunt in asteptarea vizei, deci noi pina la anul nou nu vom fi in Mntrl...
D1 aprilie 2010
interviu-martie 2011
csq-iunie 2012
D2 martie 2013
medicale mai 2013
onofrei_1987
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Examenul medical pentru dosarul de emigrare