• Publicitate

De repetat a...patra oara !!!!!!

Explicatii detaliate despre analizele medicale, medici, locatii, formulare, costuri
Răspunde

De repetat a...patra oara !!!!!!

Mesajde jadee_n » 15 Sep 2014, 05:41

Oare pot spune ca detin recordul suprem ?!

La analizele facute in 2013, sotul meu a fost nevoie sa repete Rx+teste sputa (fara sa fi avut vreodata TBC). In august 2014 le-am repetat pentru ca...au expirat !!! Acum am primit mail ca trebuie sa repete din nou pasii din 2013, desi TOTI medicii au confirmat ca nu are nicio problema pulmonara si toate testele au iesit negative. Mesana si OIM nu tin arhive !?! Asta inseamna alte 3 luni (minim) de intarziere. In urma sesizarii sper sa se poata accesa dosarul de la Londra...pt compararea radiografiilor. Daca nu...renuntam . si uite asa am pierdut 4 ani din viata.

De la entuziasm, blazare, frustrare, plafonare am ajuns la ...dezgust !!!
AM-11 apr/11 iul 2013; expirate...din nou 28 aug/2014...IV...who knows..
jadee_n
Imi place aici si raman...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: De repetat a...patra oara !!!!!!

Mesajde simona moisii » 15 Sep 2014, 12:50

Da asa este cum spui....o dezamagire totala
D1- 15.03.2011
D2- 21.11.2013
IUC-16.01.2014
FM-14.04.2014
AM-28.04.2014
V- 04.02.2015
Z-25.02.2015
simona moisii

A multumit: 24 ori
I s-a multumit: 37 ori

Mesajde crsv » 16 Sep 2014, 09:31

Din pacate sunt foarte speriati de bolile pulmonare , asa ca te fac sa pierzi timpul si sa repeti analizele si radiografiile Din cauza unor semne pe plamani ca urmare a unei bronsite probabil am piedut si eu un an si a trebuit sa repetam toti analizele medicale iar in Can un an am luat o pilula pe zi si radiografii periodice pana s-au saturat .... ce pot sa-ti spun decat ca e decizia ta daca continui sau renunti . Multa bafta in continuare .
crsv

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 41 ori

Mesajde jadee_n » 16 Sep 2014, 10:11

Pot sa inteleg si asta, ..DAR atat timp cat au adaugat pe ECAS in 2013 "medical results have been received" inseamna ca au fost OK.
Dupa 17 luni !!! vin si spun ca trebuie din nou refacute...mi se pare ori incompetenta celor de la OIM - ca nu au pus la dosar rezultatele, si ca nu au mentionat ca e vb de refacere pe motiv de expirare, ori a celor de la Londra ca nu s-au deranjat sa compare cu dosarul din 2013..ori sincer nu mai stiu ce sa cred. Oricum am facut o scrisoare pe care o voi trimite peste tot daca nu se rezolva pb.
Cinic este ca suntem singurul caz aflat in situatia asta fara precedent...deci D-zeu cu mila maine.
jadee_n

Mesajde lorelay_33 » 23 Sep 2014, 07:25

poti sa incerci si varianta asta dar pana ajunge scrisoarea, pana primesti raspuns (daca primesti unul) trec cele 3 luni in care iti vin rezultatele la testele de sputa. Stiu ca e greu si incorect dar nu avem ce face. Sunt regulile lor si trebuie sa le urmam. Ei spun ca in 17 luni ai fi putut sa faci TBC desi testele precedente au fost negative. Si daca tot ai pierdut 4 ani acum ar fi pacat sa renuntati pentru niste teste nenorocite. Mult a fost, putin a mai ramas!
D1 26.08.10
D2 23.11.11
Viza 28.09.12
Montreal 27.10.12
lorelay_33
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 6 ori

Mesajde jadee_n » 23 Sep 2014, 13:56

Mult a fost, intr-adevar dar...n-am nicio garantie ca mai e doar putin.
So, dupa ce OIM n-a fost in stare sa rezolve nimic din 17 sept, ghici ce ? Am trimis ieri mail (recunosc, destul de dur) la Londra si la Ambasada cu tot istoricul parcursului medical . In 4 ore am primit raspuns (evident doar de la Londra) ca nu au primit/sau au primit de putin timp dosarul si nu l-au evaluat inca. Dilema mea existentiala a fost: daca e asa, atunci in ce baza mi-a trimis mie Ambasada mail pe 15 sept ca sotul meu trebuie sa repete testele de sputa/radiografia daca pe 22 sept dosarul inca NU fusese inca primit/evaluat ?!
OIM-ul siderat mi-a raspuns ca nu ma pot ajuta si ca nu stiu ce sa creada..Si ca sa vezi minune, astazi am primit mail din nou de la OIM ca au primit mail de la Londra ca au accesat dosarul de anul trecut si ca sunt gata sa ia o decizie si ca onor OIM nu mai are nimic de facut !!!. Citind printre randuri nu mai trebuie repetate analizele, DAR...nu cred ca voi primi vreun mail rectificativ de la Ambasada/OIM/Londra...asa ca, preventiv mergem mai departe cu analizele in speranta ca poate, pana pe 28 nov cand ar trebui repetata si radiografia...vin naibii invitatiile alea !!!!!
jadee_n

Următorul

Înapoi la Canada - Examenul medical pentru dosarul de emigrare