• Publicitate

AM - Budapesta - dr. Borocz Zoltan

Explicatii detaliate despre analizele medicale, medici, locatii, formulare, costuri
Răspunde

AM - Budapesta - dr. Borocz Zoltan

Mesajde marzeioana » 29 Iul 2015, 06:18

In 28.07.2015, ora 13, am fost si noi si la analizele medicale pentru viza la Budapesta. Programarea a fost la dr. Borocz Zoltan pe care vi-l recomandam cu incredere, a fost extrem de profesionist si vorbeste foarte bine limba engleza. Programarea a fost pentru 2 persoane (eu si sotul meu) dar doamna cu care am vorbit la telefon a notat din nefericire o singura persoana. Domnul doctor a fost foarte amabil si a spus ca nu e nici o problema, ne descurcam si asa si ne-a procesat pe amandoi fara alte comentarii neplacute. Cabinetul dansului este in cladirea mare a Clinicii Universitare, la etajul 3 (adresa este aici : http://www.cic.gc.ca/pp-md/pp-list.aspx )

A fost nevoie sa ducem fisele medicale (formularul IMM 1017 E), pasapoartele si sampling din prima urina din acea dimineata in recipient steril (pe care l-am cumparat din Romania de la farmacie). Fotografiile le face dl doctor pe loc. Am asteptat pe coridor pana ne-a procesat in sistemul canadian eMedical, apoi am intrat in consult. Prima data mi-a citit un chestionar general, daca urmez un tratament medicamentos de lunga durata, am avut sau am intrat in contact cu cineva cu tuberculoza sau hepatita, intrebari despre operatiile avute, teste sida, sifilis etc. Intrebarile sunt adresate cu cuvantul “recent”, deci probabil daca urmati un tratament medicamentos de lunga durata sau ati avut interventii chirurgicale mari, e bine sa aveti hartiile medicale traduse in engleza.

Toate formularele sunt completate de sistemul electronic, deci a fost nevoie doar sa semnez pe ele. Ca si femeie, avand in vedere ca este un medic barbat, mi s-a comunicat ca pot cere sa fie prezent si un alt cadru medical femeie.

Apoi a urmat : greutate, inaltime, citirea panoului oftalmologic (daca aveti ochelari nu nici o problema, dar sa ii aveti cu voi la consult), tensiune, palpari la diferite organe. Domnul doctor face si analiza de sange. Pentru aceasta e bine sa nu fi mancat foarte gras, prajit sau dulce in acea dimineata. Oricum ei cauta doar bolile grave in analizele de sange. Dupa ce a fost examinat si sotul meu, am primit fiecare cate o fisa pentru radiologie, care este in aceeasi cladire.

La radiologie, asteptati afara, dupa ce vi s-a facut radiografia, pana va confirma doamna ca totul e in regula. Medicul va spune acest lucru la iesirea de la consultatie, si bine face. Caci venind de la asa mare distanta ar fi aiurea sa va puna sa repetati radiografia ulterior, doar pentru ca v-ati miscat sau cine stie ce nu se vede bine. Eu de exemplu, mi-am ridicat inconstient umerii in timpul radiografiei si a trebuit sa o repet.

Acestea fiind spuse, va dorim multa rabdare pe mai departe :wink:
marzeioana
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 3 ori

Publicitate

Re: AM - Budapesta - dr. Borocz Zoltan

Mesajde marzeioana » 29 Iul 2015, 06:26

Am uitat sa precizez ca analizele pentru 2 adulti ne-au costat 300 euro.
marzeioana
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 3 ori

Mesajde pitic211 » 03 Sep 2015, 16:20

Salut,

Deoarece astazi (03.09.2015) am facut si noi analizele la dr. Borocz Zoltan. Procesul este identic cu ce a trecut marzeioana doar cateva precizari pentru cine va merge la analize in viitor:
- la telefon pentru programare, dna ne-a comunicat ca e in cladirea mare la etajul 3, dar a uitat sa precizeze ca sunt 2 cladiri mari una langa alta, cu intrari separate; in prima cladire dr Borocz are program doar in zilele de vineri, iar in a doua in zilele de marti si joi (din ce am inteles dupa ca ne-am plimbat dintr-o cladire in alta si inapoi).
- cladirea unde a avut loc consultatia este cea cu scari la intrare; cealalata are intrarea pe sub etaj (daca ajungeti acolo o sa va dati seama despre ce vorbesc) si are punct de informatii cu numere de ordine (de aici am aflat de programul de consultatii si ca trebuie sa mergem inapoi in cealalta cladire)
- la intrebarea despre interventii chirurgicale, sotia a raspuns ca nu a avut uitand de cezariana facuta :) dupa consultul fizic dr Zoltan ca vazut ca a facut cezariana dar a spus ca nu este nicio problema ca nu e necesar sa treaca lucrul asta pe fisa
- in afara dr Zoltan si a persoanei care a raspuns la telefon si ne-a facut programarea nu am gasit pe nimeni sa vb alta limba in afara de maghiara (noi am avut noroc cu o prietena de familie care locuieste la Budapesta si a venit cu noi)
- daca cumva va rataciti cand mergeti de la consult la radiografii si nu cunoasteti limba sa intrebati (dr Zoltan va explica cum ajungeti oricum): coborati pe scari la etajul 2, mergeti in stanga pana ajungeti la o intrare care are rampa de targa in ambele directii, urcati rampa in stanga si mergeti pe culoar pana in capat (exista si semne cu Roetgen), apoi la dreapta si o sa vedeti un ghiseu pe coridor unde dati actele pentru radiografii
- pentru copii sub 5 ani nu se cere proba de urina si nici nu se recolteaza sange
- noi am platit 390 de euro pentru 2 adulti si 1 copil sub 5 ani (copil: 60, 1 adult: 150, 1 adult: 180 - am tatuaj si e 30 in plus)
- ar fi bine sa aveti suma fixa (care vi se comunica telefonic in momentul in care faceti programarea) deoarece se plateste direct dr. Zoltan
- traficul in Budapesta este infernal (am facut aproape 2 ore cu masina pt 18 km)

Bafta.
DCS - 10.2011
CSQ - 01.2014
D2 - 06.2014
FM - 08.2015
AM - 09.2015
IV - 09.2015
VIZA - 10.2015
pitic211
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 3 ori
I s-a multumit: 8 ori

Mesajde RobbFlynn » 06 Ian 2016, 04:15

Salut,

Urmeaza intr-un viitor sa ma programez si eu iar informatiile expuse imi prind f bine.
O intrebare legata de tatuaje - vad ca pretul creste cu 30 de euro daca ai 1 tatuaj(personal mi se pare aberant, dar in fine). Stie cineva daca se percepe 30eu per tatuaj? Respectiv, daca am mai multe platesc tot 30 sau 10x30? :D
Daca un tatuaj nu se afla intr-o zona vizibila(de ex pe ceafa, acoperit de par acum) - exista vreo politica vis-a-vis de nedeclararea unui desen?
Merci, apreciez orice feedback.
RobbFlynn
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 0 data

Mesajde pitic211 » 06 Ian 2016, 10:56

Salut. Eu zic ca si acum se percepe taxa. Si nu e aberanta. Taxa e pt ca cei cu tatuaje fac si analize pentru hepatita sau ceva de genu. Oricum iti zice de ce. Nu cred ca se percepe per tatuaj, dar al meu l-a masurat. Vreo 10 cm diametru. Bafta
DCS - 10.2011
CSQ - 01.2014
D2 - 06.2014
FM - 08.2015
AM - 09.2015
IV - 09.2015
VIZA - 10.2015
pitic211
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 3 ori
I s-a multumit: 8 ori