• Publicitate

Boli care pot duce la respingerea procesului de emigrare?

Explicatii detaliate despre analizele medicale, medici, locatii, formulare, costuri
Răspunde

Mesajde cristal8888 » 18 Feb 2013, 15:52

Ambliopia este ochiul lenes ca si mana stanga, nu are nici o boala si nu se poate remedia...parerea mea este sa luati la voi ultima reteta oftalmologica si s-o traduce-ti in care sa se specifice acuitatea vizuala pentru fiecare ochi si diagnosticul.
sunt mii de oameni ce au aceasta problema si marea majoritate afla de aceasta cand dau de carnetul de conducere....nu este un impediment pentru a emigra ca nu este o boala.
daca mai ai intrebari adresa mea de mail este [email protected]
D2 14.01.2013
AM 14.03.2013
cristal8888
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde ramada » 19 Mar 2013, 03:33

Buna tuturor,
Sunt in curs de depunere D2. Sunt aplicant secundar cu o problema de sanatate (luxatie de sold bilateral operata de cateva ori). In afara de un mers schiopatat (piciorul stang fiind mai scurt cu cativa cm) nu as avea alte probleme. Nu necesita medicamentatie, doar o protezare a soldului in urmatorii ani. De muncit muncesc de 10 ani (munca de birou). In plus, am nascut si un copil. Credeti ca pot avea probleme la medicale din aceasta cauza?
ramada
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde mony 2010 » 19 Mar 2013, 15:47

ramada scrie:Buna tuturor,
Sunt in curs de depunere D2. Sunt aplicant secundar cu o problema de sanatate (luxatie de sold bilateral operata de cateva ori). In afara de un mers schiopatat (piciorul stang fiind mai scurt cu cativa cm) nu as avea alte probleme. Nu necesita medicamentatie, doar o protezare a soldului in urmatorii ani. De muncit muncesc de 10 ani (munca de birou). In plus, am nascut si un copil. Credeti ca pot avea probleme la medicale din aceasta cauza?

Buna, tocmai am facut analizele- la Budapesta. Nu stiu ce sa zic in legatura cu problema ta, conversand, cu d-nul dr., mi-a zis: Guvernul canadian urmareste sa nu investeasca mult in urmatorii 10 ani in sanatatea emigrantilor: operatii&tratamente scumpe. Asta apropo de faptul ca in urina cauta urme de sange& proteine si zahar. Am intrebat ce zic primele doua. A zis o functionare proasta a rinichiului. Dupa care a zis ce ti-am scris mai sus.
DCS: long time ago
mony 2010
Moderator 'Romani in Germania'
Moderator 'Romani in Germania'

A multumit: 13 ori
I s-a multumit: 6 ori

Mesajde ramada » 20 Mar 2013, 02:06

Oricum ar fi, trebuie sa cred in sansa mea si sa merg cu ea pana la capat. Pe de alta parte, eu sunt in campul muncii de atatia ani, am cotizat atata timp, deci nu am stat pe spatele statului roman....In alta ordine de idei, stiti cazuri respinse la medicale si daca da, pe ce boli.
ramada
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde alinabicoi » 11 Apr 2013, 01:39

mirela.cojocaru scrie:Salutari tuturor.
Iata ca am ajuns si la etapa in care am facut analizele medicale.In cateva cuvinte as vrea sa va spun ce s-a intamplat la OIM.
Am fost programati la ora 10 si un sfert : 2 adulti si 3 copii de 4 luni,4 ani jumate si 8 ani.Primul pas a fost plata -755$ si fotografiile;apoi proba de urina- adultii si baiatul de 8 ani. Asistenta a chemat fiecare membru al familiei in parte l-a masurat,cantarit , [proba de sange si tensiunea arteriala la adulti ] si a completat formularele inclusiv cu antecedentele medicale.Am stat in sala de asteptare pana dr Cristina Dorojan ne-a chemat pe rand si ne-a examinat.
Pentru baietelul cu probleme am avut documentele medicale traduse in limba franceza si dr. nu a fost prea incantata deoarece a spus ca trebuiau traduse in engleza,fiind trimise la Londra,insa le-a oprit si asa.In plus am avut un ultim control oftalmologic de la medicul lui si un RMN [ facute la sfarsitul lui ianuarie 2013],dar in romana pe care vroiam sa le las la ei stiind ca le pot traduce contra cost cei de la OIM.Insa nu mi le-au oprit deoarece ''erau ffff aglomerati ''cei care se ocupau de traduceri,urmand a le traduce eu in engleza si sa le trimit ulterior prin mail celor de la OIM.
Mi s-a spus ca nu trebuie sa le traduca cineva autorizat.
Din experienta lor ni s-a spus ca aceata poblema a baiatului nu ar fi o piedica in procesul de emigrare.
La ora 14 am plecat in Primaverii unde am facut radiografiile pulmonare eu si sotul , urmand a fi ''recuperate'' de catre cei de la OIM,noi continuindu-ne drumul inapoi spre casa.
Va voi da de veste cu vizele.
Succes tuturor si multa sanatate!

Cred ca nu aveti de ce va teme.Noi am emigrat cu baiatul nostru cu tetrapareza spastica forma grava>Cand o sa ajungeti aici veti fi pe maini bune.Daca doriti in fo suplimentare scriet la [email protected]>Curaj totul o sa fir bine!
alinutza
alinabicoi
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 4 ori

Mesajde frantuzu70 » 29 Mai 2013, 08:34

sifilisul tratat poate fi o respingere din procesul de emigrare?
frantuzu70
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Examenul medical pentru dosarul de emigrare