• Publicitate

Probleme la medicale - analize suplimentare - test de sputa

Explicatii detaliate despre analizele medicale, medici, locatii, formulare, costuri
Răspunde

Mesajde banu » 04 Mai 2012, 10:29

rgogoasa scrie:Si voua la fel ....si integrare usoara acolo unde mergeti!

Cit timp va luat cu totul pt medicale si cit timp a trecut de la examenul de sputa pina v-a venit instiintarea pt. visa?
banu
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde marinescu simona » 31 Aug 2012, 02:05

Am primit si noi o cerere de repetare a radiografiei si un test sputa in urma mailurilor trimise la ambasada. Cererea de suplimentare era plecata de la Londra cu o luna si ceva inainte dar ambasada ne-a trimis-o doar in urma solicitarii noastre. Ce e drept, ca au sunat si la telefon si au fost amabili. Le acord circumstante atenuante ca a fost perioada concediilor si chiar au fost prompti la raspunsurile la mailuri. Acum am primul rezultat negativ si mai stau pana la finele lui octombrie pentru celalalt. Mai am apoi de repetat radiografia si am trecut si prin asta.
Vreau sa va spun si voua, celorlalti care poate veti mai pati la fel:
1. Scrieti mail dupa o luna de la analize daca nu se schimba nimic in status si aflati daca rezultatele sunt in regula. De obicei, daca sunt probleme va raspund la o saptamana, daca nu, inseamna de regula ca nu sunt probleme. Puteti sa mai repetati mailul la intervale rezonabile de timp pana la schimbarea statusului sau pana va raspund.
2. Daca ati facut cumva primele analize la un centru OIM mai indepartat de casa (cum am facut si noi la Budapesta ca sa mearga mai repede, dar acum nu mai e nicio diferenta de timpi fiindca totul merge prin mail la Londra) puteti vorbi cu ambasada sa faceti repetarea analizelor la cel mai apropiat centru OIM. Se rezolva, sunt foarte de treaba.
DCS 8.10.10
CSQ 15. 12.11
31.05/8.06 FM/AM
IV - 19. 12. 12
Zbor 18.01.13
marinescu simona
Imi place aici si raman...

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 2 ori

Mesajde AndreeaG38 » 12 Sep 2012, 12:15

Nu am mai scris pe acest topic, dar l-am citit cap-coada, deoarece urmeaza sa ne vina si noua FM-urile.Noi emigram in New Brunswick prin programul pilot de Provincial Nominee.
Eu am avut TBC in 2006, nu am mai avut nimic de atunci, dar mai mult ca sigur se va vedea asta la radiografie.Ce nu am inteles eu...in final....este: sa fac deja testele de sputa la Spitalul de Pneumologie din Brasov?am inteles ca oricum voi repeta radiogarfia dupa exact 3 luni, dar ma gandesc sa am deja sputa recoltata si cand am rezultatele sa pot sa le prezint.
Deci: a facut pana la urma cineva asa?sa aiba deja sputa facuta cand a mers la OIM?a contat?
A doua intrebare: sotul a avut un accident de munca acum 4 ani si se vede operatia vizibila la mana, deci clar ne va intreba de ea.Noi avem iesirile din spital si copii dupa certificatele medicale.Acestea trebuie traduse?Deasemenea credeti ca mai trebuie sa cer vreo scrisoare medicala de la medicul de familie, cum ca e refacut complet in urma operatiilor?
Multumesc celor care ma pot ajuta cu raspunsuri :)
Aterizare in Moncton 10 iulie 2013
Imi place aici,raman!!!:-P
AndreeaG38
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde AndreeaG38 » 12 Sep 2012, 12:18

Inca ceva :D : avem si hartia de la ITM de acum 4 ani, in care se mentioneaza faptul ca acel accident a fost incadrat ca si accident de munca. Sa o traducem si pe aceea si sa o luam cu noi la OIM?
Aterizare in Moncton 10 iulie 2013
Imi place aici,raman!!!:-P
AndreeaG38
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde marinescu simona » 13 Sep 2012, 15:24

Scrisoarea medical trebuie tradusa. Testul de sputa ti-l va cere sigur. Mergi la analize si te lamureste dr. cand e cel mai bine sa il faci. Oricum, asa cum ai zis, ai timp suficient in cele 3 luni sa il faci.
DCS 8.10.10
CSQ 15. 12.11
31.05/8.06 FM/AM
IV - 19. 12. 12
Zbor 18.01.13
marinescu simona

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 2 ori

Mesajde Adrian Bichis » 31 Oct 2012, 09:46

Si eu eram mai mult ca sigura ca mi se va cere testul de sputa, am intrebat si eu daca ar fi ok sa-l fac inainte de a mi-l solicita ei dar dr m-a sfatuit sa nu-l fac in avans. oricum va trebui sa repet radiografia peste 3 luni deci timpul va fi mai mutl decat de ajuns pt un test sputa, le place sa te incadrezi in termenele cerute de ei.
Cat despre operatie, ideea e ca ei cauta sa vada daca esti apt de munca, cer date (traduse si confirmate de scrisori medicale) despre interventii serioase care ti-ar putea periclita incadrarea in muca. Adica sa nu cumva te duci si sa stai pe "spinarea" statului.
Si sotul meu are o cicatrice destul de urata pe spate de la un semn de mama operat (scos), a intrebat dr de ea dar nimic altceva. oricum, cand suni pt programare il intrebi.
Toate actele doveditoare de operatii/interventii trebuie traduse iar cele suplimentare cerute de ei si legalizate la notar.
Bafta!
Adrian Bichis
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Examenul medical pentru dosarul de emigrare