• Publicitate

Probleme la medicale - analize suplimentare - test de sputa

Explicatii detaliate despre analizele medicale, medici, locatii, formulare, costuri
Răspunde

Mesajde AndreeaG38 » 31 Oct 2012, 11:13

Merci pt raspunsuri.Noi asteptam acum FM-urile, ca ne-au incasat banii cei de la CIC si avem deja de o saptamana si nr IUC.
Oricum, am fost la medicul de familie al sotului si am cerut o scrisoare medicala, in care sa mentioneze ca e complet refacut dupa accidentul de acum 4 ani si o sa merg cu ea la tradus.
Legat de mine, cu testul de sputa, astept sa merg la OIM, ca in alea 3 luni dupa care va trebui sa repet RX-ul pulmonar, am destul timp sa tot fac testele de sputa.
Important pt noi e ca suntem de-acum in linie dreapta spre Canada, nu mai conteaza o luna doua de asteptare, ca oricum nu vrem sa plecam in plina iarna! ;)
Aterizare in Moncton 10 iulie 2013
Imi place aici,raman!!!:-P
AndreeaG38
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde marinescu simona » 31 Oct 2012, 16:50

Asa e Andreea. Stai linistita ca se rezolva toate! De exemplu, am fost la TM si am refacut radiografia si dr. a zis ca e ok. Deci nici Budapesta nici TM nu au vazut nimic. Nu e prin urmare vina celor de la Budapesta ca ar fi prea indulgenti, asa cum au insinuat unii colegi. Supozitii. Nu se vede si gata, bine ca am trecut si de asta. Acum speram sa fie totul gata cat mai repede, dar nici noi nu plecam in miezul iernii. Cat despre actele ce le-am avut de dus, acestea au fost doar formularele primite de la ei si completate de laboratorul spitalului. Hartia roz cu rezultatul nu le trebuie lor. Asa ca nu trebuie tradusa. Se traduce doar consultatia pneumologului, daca e ceruta de ei (la mine nu a fost cazul). Cam atat ar fi de spus de testul de sputa. De acum sunt cu mana pe telefon si cu ochii pa mail sa vina ok de la Londra sa rezerv si eu odata biletele de avion ca nu prea mai avem rabdare in rezervor. Ce ne mai linisteste e doar venirea iernii, ca altfel eram pe jar.
DCS 8.10.10
CSQ 15. 12.11
31.05/8.06 FM/AM
IV - 19. 12. 12
Zbor 18.01.13
marinescu simona
Imi place aici si raman...

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 2 ori

Mesajde Adrian Bichis » 08 Noi 2012, 16:09

Cu mare placere.
Noi maine mergem la Bp, am ceva retineri dat fiind faptul ca inainte de amanare (am cerut amanare pana ni se naste puiul ca atunci cand mi se cerea repetarea rx-ului am constatat-spre marea noastra fericire- ca sunt insarcinata) eram "pacientii" dnei Zimmerman iar acum trebuie sa mergem la Borocz, asta o neliniste, a doua ca alaptez, sper sa fie ok cu rx-ul asta pt bebel.
Vorbisem cu Borocz la tel zilele trecute, parea f amabil si ok insa a promis ceva si nu s-a prea tinut de cuvant ceea ce pt mine e din start pct negru. :(
Va tin la curent.
Adrian Bichis
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Medicale

Mesajde umbella » 02 Dec 2013, 07:48

Testul de sputa care dureaza 8 sapt unde se face? la orice laborator sau la vreo clinica anume? Eu am o pata de la o raceala mai veche si netratata si ma gandesc ca ma vor trimite sa fac aceat test si repetarea radiografiei. voi ce spuneti?
umbella

Re: Medicale

Mesajde sorro » 02 Dec 2013, 08:13

umbella scrie:Testul de sputa care dureaza 8 sapt unde se face? la orice laborator sau la vreo clinica anume? Eu am o pata de la o raceala mai veche si netratata si ma gandesc ca ma vor trimite sa fac aceat test si repetarea radiografiei. voi ce spuneti?

Este posibil intr-adevar sa iti solicite acel test. Te poti interesa la spitalul/policlinica de pneumologie locala dar probabil ca iti vor spune si cei care iti fac restul de analize (OIM?). Daca esti in Bucuresti, se poate face testul acela la Spitalul de Pneumo-ftiziologie "Marius Nasta" de pe sos. Viilor. Ti se va da un formular pe care trebuie sa il aduci completat cu rezultatele + semnat/parafat. Uite formularul pe care l-am avut eu in 2010: http://www.realizat.com/album_pic.php?pic_id=3392
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 734 ori
I s-a multumit: 493 ori

Medicale

Mesajde umbella » 02 Dec 2013, 09:42

Multumesc mult pt raspuns. sputa ai recoltat-o tu 3zile consecutiv sau in fiecare zi al fost la clinica? rezultatul l-ai tradus?
umbella

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Examenul medical pentru dosarul de emigrare