• Publicitate

Lista medicamente de luat in Canada

Explicatii detaliate despre analizele medicale, medici, locatii, formulare, costuri
Răspunde

Lista medicamente de luat in Canada

Mesajde greek27 » 07 Mar 2005, 23:13

Buna,
La rugamintea mai multor personae de la intalnirea de sambata am sa va postez lista cu medicamente pe care o voi lua cu mine in Quebec. Eu sunt farmacista, NU medic si am experienta destul de mare(7 ani)in farmacie Voi mentiona indicatiile pentru care le voi folosi EU si daca doriti poate chiar ar fi indicat inainte sa le cumparati sa va consultati medicii; va mai sfatuiesc pe cei care plecati anul acesta sa va cumparati de la librarie Agenda Medicala pe 2005 pt ca in Canada veti putea sa o mai consultati in diverse cazuri.Veti constata ca acolo denumirile comerciale ale medicamentelor difera dar majoritatea substantelor coincide cu cele de aici.Agenda va va ajuta ff mult sa va corelati tratamentul cu diagnosticul in cazul formelor usoare de boala atunci cand considerati ca nu doriti sa mergeti la medic.In principiu acest lucru nu este indicat (sa nu mergeti la medic) dar pt ca stiu ca romanii nu vor respecta acest lucru, sper ca lista mea sa va ajute sa va orientati.
ATENTIE , eu nu consider ca lista este obligatoriu de urmat in totalitate de toata lumea iar indicatiile pe care le mentionez sunt pentru mine si familia mea, iar prospectele trebuiesc citite cu mare atentie inainte de folosirea medicamentului.
Cand le cumparati de la farmacie este bines a va pastrati bonul fiscal pe care sa-l luati cu voi.
Pentru antibiotice este bine sa aveti o reteta de la un medic pt a nu fi luati la intrebari in vama (ceea ce nu cred).

Antibiotice:
-Doxiciclina (eu o prefer pe cea fabricata la Iasi) – pentru infectii orl, cai respiratorii superioare si inferioare, sinuzite;
- Ospen (este varianta austriaca a penicilinei V) – amigdalite, raceli usoare, profilaxie in cazul muscaturilor de caine si de insecte; are mai multe concentratii:pt copii de 500UI iar pt adulti de 1000 si 1500 UI(Unitati Internationale)
-Ospamox (amoxicilina austriaca)are spectrul de activitate mai mare decat cel al ospenului, cam cu aceleasi indicatii; concentratiile difera, va sfatuiti cu farmacistul la cumparare , functie de varsta pacientului; recomandat in cazul infectiilor dentare impreuna cu 3 tb de Metronidazol pe zi.
-Zinnat (sirop pt bebei, 250 mg pt copii si 500 de mg pt adulti – 1 tb la 12 h)
Este antibioticul preferat de mine in cazul afectiunilor severe in ORL, cai respiratorii inf. si superioare, infectii ale pielii(este unul din antibioticele care se concentreaza cel mai bine la nivelul pielii si mucoaselor), este indicat chiar in cazul bolilor venerice.Singura parte negativa ar fi ca este puternic activ pe stomac si luat pe stomacul gol poate produce gastrite.Studiati prospectul!!Si este f scump, dar va salveaza de la multe neplaceri.

Dezinfectanti ai cavitatii bucale, gatului (in cazuri de amigdalita, afte bucale , stomatite si alte rani ale mucoasei bucale si neplaceri ale laringelui)
-fenosept
-propolis C
-proposept,
-hexoraletten (preferatul meu)

Analgezice(antidureroase), antipiretice(febra), antiinflamatorii

-algocalmin—tablete, fiole, supozitoare(este ff bun si cazul copiilor mici – bebei- cu febre rebele f mari, supoz scad ff repede temperatura)
-antinevralgic- atentie-contine cofeina si e contraindicat hipertensivilor
-paracetamol- luat ani de zile poate cauza disfunctia rinichilor
-aspirina-eu o prefer pe cea tamponata fabricata la Armedica- Tg. Mures
-piafen tb, fiole, supozitoare
-scobutil – tb, sup, fiole
-No-spa tablete – simplu sau forte ca tablete si fiole injectabile(dureri de bila si alte organe interne, recomandat si in sarcina)
-solphadeine- pt adulti doua tb luate o data trateaza orice durere de la gat in sus(masele, cap, urechi etc)aveti grija ca acesta contine si codeina si cofeina dar spre stupoarea tuturor nu necesita reteta de nici un fel- este considerat OTC
-quarelin- atentie contine cofeina
-nurofen, durere sau raceala
-panadol(varianta englezeasca de paracetamol)
- fervex pt raceala cu varianta pt adulti si pt copii
-humex pt raceala si gripa – tb(favoritul meu in caz de raceli)
-coldrex pliculete

Pentru tuse- atentie ca exista doua feluri de tuse:uscata sau cu expectoratii si nu trebuie sa incurcati tratamentul sub nici o forma

1.Pt. tuse uscata- humex sirop
-pectolyn sirop
-codeina (ATENTIE ca e pe lista neagra cu substante puternic active; va trebuie reteta obligatoriu, creia sa-i faceti copie xerox pt a putea detine acest medicament in vama, pt ca reteta in original ramane la farmacie la cumparare- reteta trebuie sa aiba stampila rotunda a institutiei, parafa medicului, data eliberarii, numele pacientului, adresa, varsta , diagnosticul, toate scrise clar)
-tussin simplu sau forte - capsule
2.Pt tuse cu expectoratii- grindtus- un sirop pe care-l gasiti in farmaciile Help Net- ff bun- natural
-ambroxol (tablete sau sirop)
-stodal – tot un sirop natural f bun
-sirop de patlagina �?�
Antireumatice – antiinflamatorii(mancati nesarat in perioada tratamentului si nu le luati pe stomacul gol)
-Diclofenac Duo – capsule
-Aulin(tablete si pliculete de dizolvat in apa – pt baut)
-Ketonal- tablete, supozitoare si fiole injectabile
Sunt f bune si in cazul fracturilor care prezinta si dureri f mari-ceea ce nu va doresc

Pentru tractul digestiv:
Am amintit mai sus analgezicele – piafen, scobutil, No-spa,algocalmin
-eucarbon
-norit – ambele sunt pt flatulente(gaze)sunt variante straine de carbune
-carbune medicinal romanesc
-maalox comprimate masticabile, pliculete sau flacoane cu suspensie- pansament gastric
-smecta- pliculete- pt toate varstele – antidiareic
-Ercefuryl - antibiotic pt tractul digestiv extraordinar de bun-antidiareic in cazul infectiilor severe.
-rhamnolax –laxativ natural, din coaja de crusin- tablete
-dulcolax – laxativ de sinteza, dar bun

Eu personal imi voi lua cu mine niste produse naturale care nu se gasesc in farmacii(cine este interesat sa-mi scrie pe privat) dupa cum urmeaza:

-Aloe first – un spray care este f bun in tot felul de afectiuni ale pielii si mucoaselor(arsuri, taieturi, rani de tot felul, sinuzite si amigdalite- se aplica in nas si in gat -eu mi-am vindecat o rana pe col uterin, etc).Este un fel de prim ajutor in caz de accidente prin casa.
-Aloe Heat Lotion o crema care este f buna in cazul durerilor reumatice, a celor cauzate de lovituri, accidente, dar nu pe rani deschise, in cazul sinuzitelor si amigdalitelor se aplica pe pometii obrajilor , pe frunte, pe gat in zona dureroasa, in jurul urechilor in cazul otitelor.
-Garlic –Thyme capsule gelatinoase contra viermilor intestinali(pt ca noi avem copil), si ca antihipertensiv
-Bee propolis- comprimate cu propolis – care este un antibiotic natural si ne salveaza in multe cazuri de la antibioticele din farmacie
-Echinacea- este un extract de planta care confera imunitate organismului contra racelilor
-Aloe Vera Gelly- un gel care sa aplica pe picioare in zone cu probleme de circulatie venoasa, varice, senzatie de picioare grele, umflate si dureroase, bun antihemoroidal(am caz vindecat in familie).
greek27
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde shorys » 30 Mar 2005, 13:23

super util; multumim! ma intreb oare cat costa toate aceste medicamente :(

am si eu o intrebare; nu am vazut ranitidin pe niciunde pe lista; eu am ceva probleme cu stomacu :) si din cand in cand mai "bag" o ranitidina.

stii altceva mai bun si care nu costa milioane? :)
RAW
shorys
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Anne Marie » 30 Mar 2005, 13:36

Shorys, eu zic Omeran sau Maalox.
Sanatate !
:wink:
Shoot for the moon. Even if you miss, you'll land among the stars.
Anne Marie
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde shorys » 30 Mar 2005, 14:29

de Omeran stiam....hmm 10x! we'll see!
RAW
shorys
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde greek27 » 31 Mar 2005, 22:59

shorys scrie:
am si eu o intrebare; nu am vazut ranitidin pe niciunde pe lista; :)

nu am scris ranitidina pe lista ( omeran este tot ranitidina ca substanta activa) pentru ca este un anti acid care nu se prescrie decat de catre medic cu o schema precisa de tratament dupa ce bolnavul a facut in prealabil analizele necesare ale stomacului
nu va recomand sa luati ranitidina la intamplare sau alte inhibitoare ale aciditatii pentru caci conform zicalei " boala lunga moarte sigura " bolnavul nu se va trata niciodata de ulcer sau gastrita in acest fel ba din contra pot fi acoperite semnele clinice ale unui ulcer cu nisa si pacientul se poate trezi direct in operatie la spital dupa o criza mai serioasa

de aceea am recomandat maalox ca pansament gastric
greek27
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde crinap » 04 Aug 2005, 14:22

Nu trebuie sa-ti iei toate analgezicele listate acolo. Iti alegi.Si in general, de exemplu, daca stii ca ai avut probleme cu diareea sau constipatia, iti iei smecta sau ciocolax. Din antibiotice trebuie sa-ti iei pentru o cura de min. 5-7 zile cu orarul administrarii de rigoare ( daca iei mai putine apare acea obisnuinta organismului si devin ineficace )
crinap
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Următorul

Înapoi la Canada - Examenul medical pentru dosarul de emigrare