• Publicitate

Lista medicamente de luat in Canada

Explicatii detaliate despre analizele medicale, medici, locatii, formulare, costuri
Răspunde

Mesajde rux13 » 09 Aug 2011, 18:30

bertro scrie:Pai singurele doua calitati pe care tre' sa le aiba un spirt bun in opinia mea e: sa fie destul de concentrat incat sa dezinfecteze, dar sa nu fie toxic pt om (pt uz extern).
Spirtul de aici e acelasi alcool ca si in Romania (alcool etilic), doar ca nu are colorantul ala albastru si e intr-o concentratie mai mare (vreo 95% comparat cu vreo 80% in Ro). Deci e la fel de safe pt uz extern si dezinfecteaza mai tare. In plus, exista si o gramada de alte creme, geluri si lichide dezinfectante. La fel cum exista si o gramada de creme pe baza de mentol care cred ca-s mai bune pt frectii decat spirtul. Eu am o sticla de rubbing alcohol de vreo 3 ani pe care am folosit-o foarte rar. In general pun Polysporin pe zgarieturi, ca e mult mai eficient si sta si mai mult pe rana, fiind crema.

Salut Bertro, cum stii, te contrazic rar, dar in cazul de fata nu ai dreptate.
Ce sa gaseste aici e alcool izopropilic (ala folosit sa cureti calculatorul in Romania). E adevarat ca sunt geluri dezinfectante pentru maini care au alcool etilic.
Pentru pasionatii de spirit medicinal albastru eu recoman aducerea unei sticlute - macar pana se obisnuiesc cu optiunile de aici.
O alta chestie care nu se gaseste aici e Rivanolul. Pentru unii poate ca nu e o mare pierdere. Pentru mine, ca persoana impiedicata si plina de julituri, e foarte important.
Daca stau sa ma gandesc ce imi aduc din Romania cand trec pe acolo:
- spirt medicinal (rar, ca deja mi-am facut o rezerva prea mare pe care de fapt nu o folosesc niciodata). Apropo, pentru dezinfectarea ranilor apa oxigenata (se gaseste aici) e mult mai buna. Problema e ca ma ramas cu o obsesie din copilarie cu spirtul medicinal bun la toate. :lol:
- Rivanol
- antibiotice ... foarte rar - nu am luat antibiotice de vreo 6 ani.
- tinctura de propolis - pentru motivul ca era mai ieftina in Romania, dar cum e destul de scumpa si acolo - se gaseste si aici.
- ceai de anghinare - ala de la plafar era mai concentrat decat ce gasesc aici.
- detralex (pentru cunoscatori) - nu exista corespondent aici.

...
daca mai imi vin idei mai scriu.
rux13
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 78 ori

Publicitate

Mesajde bertro » 09 Aug 2011, 21:21

@rux: corect, cel mai adesea rubbing alcohol e izopropil (asa zisul "alcool tehnic"). E la fel de bun dezinfectant ca si spirtul doar ca nu pute la fel de nasol :) Dar se gaseste si ethyl, al meu parca asa e. Oricum se gasesc o gramada de solutii mai bune de dezinfectare decat sticla de spirt/izopropil. Polysporinul sa traiasca. "I put that sh*t on everything", vorba reclamei :)

LE: tocmai am verificat sticla mea de spirt ("rubbing alcohol compound" marca Life de la Pharmaprix) si e 95% alcool etilic plus alte chimicale, probabil ca sa-l faca otravitor sa nu fie tentati retarzii sa-l bea. Deci puteti cauta din asta ca sa nu mai aduceti spirt din Ro daca nu va place izopropilul. :-)
bertro
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 2 ori

Mesajde rux13 » 11 Aug 2011, 07:22

bertro scrie:@rux: corect, cel mai adesea rubbing alcohol e izopropil (asa zisul "alcool tehnic"). E la fel de bun dezinfectant ca si spirtul doar ca nu pute la fel de nasol :) Dar se gaseste si ethyl, al meu parca asa e. Oricum se gasesc o gramada de solutii mai bune de dezinfectare decat sticla de spirt/izopropil. Polysporinul sa traiasca. "I put that sh*t on everything", vorba reclamei :)

LE: tocmai am verificat sticla mea de spirt ("rubbing alcohol compound" marca Life de la Pharmaprix) si e 95% alcool etilic plus alte chimicale, probabil ca sa-l faca otravitor sa nu fie tentati retarzii sa-l bea. Deci puteti cauta din asta ca sa nu mai aduceti spirt din Ro daca nu va place izopropilul. :-)

Eu am capatat prostul obicei (din copilarie) sa dezinfectez julituri, rani, etc cu spirt medicinal. De-aia nu ma uitam la "rubbing alcohol". Ai dreptate, am vazut recent alcoolul ala etilic cu "otrava" la farmacie. Totusi nu as pune asca ceva pe o rana. Alcoolul medicinal din Romania are doar alcool etilic si albastru de metil. De-aia il beau cu atata placere lipovenii :lol:

Apropo de polisporin, mie mi se pare destul de slabut. Componentul de baza, batracina, se gaseste in Baneocin (adus din Romania) in cantitate dubla. In principiu evit sa pun antibiotic, chiar si in concentratie mica, in toate cazurile. Dar cand e ceva mai serios polisporinul nu mi se pare suficient. Parerea mea :wink:
rux13
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 78 ori

Mesajde bertro » 11 Aug 2011, 08:04

rux13 scrie:Eu am capatat prostul obicei (din copilarie) sa dezinfectez julituri, rani, etc cu spirt medicinal. De-aia nu ma uitam la "rubbing alcohol". Ai dreptate, am vazut recent alcoolul ala etilic cu "otrava" la farmacie. Totusi nu as pune asca ceva pe o rana.

Pai "otravurile" puse in rubbing alcohol sunt periculoase doar daca le inghiti. Cele cateva picaturi puse pe o rana nu iti fac nimic. Eu de multe ori folosesc gel dezinfectant ca prim tratament pt rani, ca am peste tot prin masina si prin jurul casei si mi-e mai usor sa ajung la el decat la polysporin sau sticla de spirt.
bertro
Mereu prezent...
Mereu prezent...

I s-a multumit: 2 ori

Re: Lista medicamente de luat in Canada

Mesajde skiuri » 11 Aug 2011, 11:40

Buna!
De unde ai luat Aloe First Spray si Aloe Heat Lotion? M-ar interesa si pe mine, mai ales pentru rana pe col.
Multumesc anticipat pentru raspuns![/quote]

produsele de la '' foreverliving'' le poti lua doar daca esti inscris la ei ,dar te poti duce la depozitul central care se afla langa statuia aviatorilor (in bucuresti, ca vad ca esti din bucuresti) si rogi pe cineva care cumpara sa-ti ia si tie ce ai nevoie . sau mai intrebi printre prieteni ca sigur e vreunul care face cariera la flp si va fi foarte bucuros sa te ajute . produsele sunt foarte bune ,preturi cam mari dar merita .
skiuri
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

I s-a multumit: 3 ori

Mesajde Mimi_Obreja » 17 Aug 2011, 05:42

eutirox se poate lua sunt pastile pentru glanda tiroida?
DIN 22.01.2008 Vancouver
Mimi_Obreja
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Examenul medical pentru dosarul de emigrare