• Publicitate

Despre unele din realitatile Canadei - ce parere aveti?

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Re: Despre unele din realitatile Canadei - ce parere aveti?

Mesajde Sly » 29 Iun 2017, 07:07

Una din realitatile Canadei care ar trebui sa-i preocupe in special pe cei care vin in Canada "pentru copii"
Articolul detaliat il gasiti aici
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 423 ori

Publicitate

Mesajde Isostar » 29 Iun 2017, 07:37

Crezi ca asta se intampla doar in Canada? Sau in SUA? Dream-on... In Romania, am avut o gasca intrega care consumau la greu, 2 dintre ei au si murit din cauza de overdose. Dar macar asa restul au scapat, pentru ca au fost fortati in dezintoxicare.
Si inca unul care stea cu mine pe scara, de-o seama cu mine, super baiat de treaba. La un moment dat a disparut complet. Dupa care am vazut un articol unde se discuta despre capturarea celui mai mare intermediar de droguri de pe piata si era o poza cu el...
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 223 ori
I s-a multumit: 418 ori

Mesajde Sly » 29 Iun 2017, 10:22

Isostar scrie:Crezi ca asta se intampla doar in Canada? Sau in SUA? Dream-on... In Romania, am avut o gasca intrega care consumau la greu, 2 dintre ei au si murit din cauza de overdose. Dar macar asa restul au scapat, pentru ca au fost fortati in dezintoxicare.
Si inca unul care stea cu mine pe scara, de-o seama cu mine, super baiat de treaba. La un moment dat a disparut complet. Dupa care am vazut un articol unde se discuta despre capturarea celui mai mare intermediar de droguri de pe piata si era o poza cu el...

Sincer eu in Romania am cunoscut decat o gagica care fuma iarba si atat dar nu despre asta era vorba,era vorba ca aici ca parinte daca vrei sa faci ceva (sa-i interzici sa mai aiba contact cu tentatiile in cazul descries) esti in afara legii.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 423 ori

Mesajde Gator » 29 Iun 2017, 12:56

Sly scrie:...era vorba ca aici ca parinte daca vrei sa faci ceva (sa-i interzici sa mai aiba contact cu tentatiile in cazul descries) esti in afara legii.

... "parintele" sly ... Iaca nu stiam de ce nu faci copii da te legi de aia care au. Ca sa nu te trezesti in afara legii.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Mesajde capsunar » 29 Iun 2017, 16:46

Isostar scrie:Crezi ca asta se intampla doar in Canada? Sau in SUA? Dream-on... In Romania, am avut o gasca intrega care consumau la greu, 2 dintre ei au si murit din cauza de overdose. Dar macar asa restul au scapat, pentru ca au fost fortati in dezintoxicare.

Am vazut ce e si in Ro si in Ca, in Ca e cel putin un ordin de marime peste ce e in Ro.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde vele » 30 Iun 2017, 15:46

Sly scrie:

Sincer eu in Romania am cunoscut decat o gagica care fuma iarba si atat dar nu despre asta era vorba,era vorba ca aici ca parinte daca vrei sa faci ceva (sa-i interzici sa mai aiba contact cu tentatiile in cazul descries) esti in afara legii.

N-am cunoscut pe nimeni in Ro care sa fi consumat droguri, ''pacatele'' vremurilor si tineretelor mele erau beutura si tigara (tutun, nu altele) hihihi... Ca parinte, oriunde in lume, logic, nu poti sa faci nimic altceva decat sa-ti educi copilul cat poti mai bine - si asta de la o varsta frageda (de cand se naste, adica) si pana va fi capabil sa-si ia propriile decizii. DACA educatia primita are carente, DACA in ciuda bunei educatii copilul totusi decide s-o ia razna, asta-i viata, n-ai ce face. Si in Ro si in Ca exista exemple de toate culorile, fiti siguri.

Cata vreme copilul este sub autoritatea ta tutelara, tu decizi pentru el. In momentul cand ii intra gargauni in cap si nu vrea sa asculte, in Ro era educat cu ciomagul, aici cu trimiterea la FA, echivalentul caselor de copii din Ro - nu stiu care varianta este mai naspa, sincer... Sisteme educationale si legislatie diferita, cine nu le cunoaste, plateste pretul!
vele
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 12 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE