• Publicitate

Tigani in Canada

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Tigani in Canada

Mesajde buildingmanager » 30 Aug 2009, 16:23

Cum ajung tiganii in Canada?
Este o intrebare care ma macina acuma si in acelasi timp ma inspaimanta !
Astazi la intersectia w broadway cu granville st cersea o tiganca ,mi-am zis ca e imposibil asa ceva am zis ca este o pachistaneza ceva si am intrebat daca are sa-mi dea rest de la 20 cad ca nu-i pot da pe toti ,bineinteles ca am intrebat in romaneste sa-mi alung nedumerirea la care sec mi-a raspuns, nu nu am ,si a inceput sa rada .
Ce sa zic am ramas stupefiat !
Stau si ma intreb cum dumnezeu a ajuns tiganca in Canada? , banuiesc ca nu a jauns printr-o forma legala asa cum am ajuns marea noastra majoritate aplicand pe partea engleza sau pe Quebec !
Ma ingrozeste gandul ca toti mai multi tigani ar putea ajunge in Canada si ar face aceeasi faima romanilor cum au facut si in europa !
Este trist si ingrijorator acest fenomen !
Voi ce parare aveti ?da stiu probabil a ajuns cu vaporul ,insa care sunt sansele lor sa ramana aici si sa faca haos,banuiesc ca daca cer statut de refugiat nu li se ofera de catre autoritatle canadeze caci roamnia este un stat democrat .
Ce sanse au sa supravetuiasca aici si sa faca faima proasta romaniei in conditiile in care nu au numar de asigurare sociala nu au carte de identitate nu au nimic!
buildingmanager
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde sebastianmarian » 30 Aug 2009, 17:21

Deocamdata sunt intr-un numar mic, sunt unii veniti imediat dupa revolutie, au fost acceptati ca si refugiati si probabil isi aduc rudele in vizita la furat , cersit etc. Am mai zis-o pe forum asta: acu 3 ani parca la iesirea de pe circuitul de F1 in Montreal , operau de zor la buzunare 3 tzigani. Mie m-au atras atentia doar cand i-am auzit vorbind. Aveau ten f inchis ( am crazut ca sunt mexicani initial) si erau echipati in camasi Toyota si pantaloni negrii de doc de ziceai ca sunt oficiali la echipa respectiva. Aveau o metoda geniala. Doar 2 furau din buzanare si ii pasau celui de-al 3-lea marfa furta din buzunare. Asta avea la el un rucsac unde le indesa.

Asta e o treba reala traita de mine. Am mai auzit horror story despre un roman care lucreaza la o banca, ofiter de credite. Intr-o buna zi l-au napadit cateva familii de tigani si au incercat sa ii forteze mana pt a le d acredit. Nu stiu cum s-a terminat povestea,insa romanul nostru din banca a fost amenintat ca in cazul in care anunta politia, familia lui va avea de suferit ( i-au comunicat ca ii stiu adresa de acasa).

In cazuri din astea chiar nu prea ai ce sa faci, ca doar nu o sa iti dea politia garda de corp 24/7 tie si familiei tale.
sebastianmarian
Imi place aici si raman...

Mesajde ToGTA » 30 Aug 2009, 18:11

sebastianmarian scrie:Deocamdata sunt intr-un numar mic, sunt unii veniti imediat dupa revolutie, au fost acceptati ca si refugiati si probabil isi aduc rudele in vizita la furat , cersit etc. Am mai zis-o pe forum asta: acu 3 ani parca la iesirea de pe circuitul de F1 in Montreal , operau de zor la buzunare 3 tzigani. Mie m-au atras atentia doar cand i-am auzit vorbind. Aveau ten f inchis ( am crazut ca sunt mexicani initial) si erau echipati in camasi Toyota si pantaloni negrii de doc de ziceai ca sunt oficiali la echipa respectiva. Aveau o metoda geniala. Doar 2 furau din buzanare si ii pasau celui de-al 3-lea marfa furta din buzunare. Asta avea la el un rucsac unde le indesa.

Asta e o treba reala traita de mine. Am mai auzit horror story despre un roman care lucreaza la o banca, ofiter de credite. Intr-o buna zi l-au napadit cateva familii de tigani si au incercat sa ii forteze mana pt a le d acredit. Nu stiu cum s-a terminat povestea,insa romanul nostru din banca a fost amenintat ca in cazul in care anunta politia, familia lui va avea de suferit ( i-au comunicat ca ii stiu adresa de acasa).

In cazuri din astea chiar nu prea ai ce sa faci, ca doar nu o sa iti dea politia garda de corp 24/7 tie si familiei tale.

Am vazut si eu tigani in Fairview Mall si am auzit ca in Montreal sunt mult mai multi si organizati si fura din magazine haine.Le vand la romani care desigur ca sunt fericiti ca fac afacere si cumpara haine la jumatate de pret.
Personal sper sa-i bage la bulau fara discriminare si pe tiganii care fura si pe romanii care cumpara de la ei.

Bunicutza Madona ar trebui sa se informaeze mai bine inainte sa arunce cu pietre si sa de-a lectii de civism si toleranta.Mai ales cand batjocoreste insemnele crestine.

Romanii nu au nimic cu tiganii care isi vad de saracia lor.Toti sunt impotriva tiganilor hoti , criminali, organizati in bande.
Daca este prins un tigan sau roman la furat din buzunare este batut fara discriminare.

Oricum tiganii cehi au reusit sa fdetermine guvernul nostru sa reintroduca vizele pentru cetatenii cehi.Asa ca nu imi fac probleme ca in momentul cand cetatenii romani de origine tiganeasca carae vor face bele pe aici nu vor fi extradati. :lol:
ToGTA
ToGTA

Mesajde rdking » 30 Aug 2009, 19:13

Terminati cu subiectul asta, ca va da betivul ala de gigiradu697777 pe mana RCMP-ului, sa va sature odata, de rasisti ce sunteti!
rdking

I s-a multumit: 10 ori

Mesajde P57 » 31 Aug 2009, 00:11

Raspuns:
PE USA DIN DOS.

Eu aici in Ontario sint innecat de mareea tiganeasca, asa ca nu ma mai mira nimic.

Pot spune fara nici o trasarire ca Ontario a fost terminat de astia.

Toata nesimtirea si reavointa de pe toate planurile vine si de aici.
Oricum e o discutie lunga si inutila.

Indienii,tiganii si altii vin pe chestia cu discriminarea ca nu stiu ce asupriti sint ei pe acolo.
Romanii sint printre singurii care sint filtrati la singe cu puncte si alte vrajeli din astea, care in final se dovedesc a fi pe dos, adica un handicap.

Pe de o parte e totusi bine ca se filtreaza, pe de alta nu.
Adica daca se face un filtru sa fie pentru toata lumea.
P57

I s-a multumit: 1 data

Mesajde rdking » 31 Aug 2009, 06:57

P57 scrie:Raspuns:
[color=blue]
Romanii sint printre singurii care sint filtrati la singe cu puncte si alte vrajeli din astea, care in final se dovedesc a fi pe dos, adica un handicap.

Nu chiar printre singurii, dar oricum, printre fraierii. Si eu am constatat acest lucru.
Pana si quebecosii, in momentele lor de sinceritate profunda (ca astora saracii li s-au spalat creierele, sunt indoctrinati la maxim cu rahaturi de-astea gen "atentie la ce spui, cxa s-ar putea sa se interpreteze drept ..."), mi-au spus: "Pai da, voi veniti aici in urma unei selectii, dar sunt unii care vin la gramada, pe criterii gen discriminare, asuprire, rasism etc. Si dupa ce se vad aici, in loc sa se apuce de munca cinstita, ori stau pe social, ori se apuca de cersetorie, vandut droguri si alte infractiuni."
rdking

I s-a multumit: 10 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE