• Publicitate

Tigani in Canada

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Re: Tigani in Canada

Mesajde capsunar » 12 Noi 2015, 14:23

thief scrie:
tsunami scrie:Eu? De ce am plecat din Canada. AM terminat examenele, Am trecut la o etapa superioara.
..

Nu c-asi vrea sa fiu ne-constructiv in discutie dar recent spuneai ca te-ai intoarce imediat in Canada, chiar si pe jumate din salariul pe care-l ai in US... . Cine sa mai inteleaga ...

Probabil intre timp a aflat de `Diaspora Tax` practicata de Eritreea si SUA. :lol:
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 408 ori

Publicitate

Mesajde alch000l » 12 Noi 2015, 21:35

thief scrie:
tsunami scrie:
alch000l scrie: Pana una alta in America, un negru (chiar daca nu urmas al sclavilor) a ajuns presedinte. In orice tara unde traiesc tigani, de mai mult timp decat traiesc negrii prin America n-am auzit pana acuma ca vreun tigan sa fi ajuns presedinte (la iliescu inca se discuta daca e sau nu tigan, iar de nastase am scapat).

Ha ha ha ha ha, tu crezi ca daca erau negrii in Romania, ajungea vreunu presedinte ca-n State?
Ha ha ha, mi-ai facut seara!

Pai un neamt a ajuns presedinte si arabi au ajuns in functii de guvern. "daca erau negrii in Romania" o parte integranta a populatiei cum sint in america de 150 de ani, si cum sint nemtii, ungurii si altii (turci, aromani) in Romania tot de zeci si sute de ani, nu-si mai punea nimeni vreo problema.

N-are legatura cu omenosenia romanilor. Nu de asta n-au ajjuns tigani presedinti.

Cine isi foloseste capul si la altceva decat propteala pentru par a inteles ce am vrut sa zic.
Pentru restu: tiganii sunt pe teritoriul Romaniei in mare de vreo 700 de ani, desrobiti cam ca si negrii prin america de peste 150 de ani, fara nevoie sa duca o lupta contra segregatiei cum au facut-o negrii in anii '50-'70, fara sa trebuiasca sa dovedeasca ceva luptand prin razboaiele romanilor (asa cum au facut negrii inca din razboiul de secesiune) s.a.m.d. Si cu toate astea nu am auzit de ceva demn de mentionat si cu care sa putem iesi in lume fara rusine facut de vreun tigan din Romania. Pur si simplu cate unii nu se pot (mai degraba nu vor) sa se adapteze/integreze/orice cu "eze" in societatile in care din propria initiativa au aterizat, si asta nici dupa sute de ani.
alch000l
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 8 ori

Mesajde tsunami » 13 Noi 2015, 05:36

alch000l scrie:Cine isi foloseste capul si la altceva decat propteala pentru par a inteles ce am vrut sa zic.

Cand o sa ma intereseze ce spun rasistii, inseamna ca m-am prostit si io
Chop your own wood, it'll warm you twice
tsunami
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 162 ori
I s-a multumit: 199 ori

Mesajde alch000l » 15 Noi 2015, 12:57

[/quote]
Cand o sa ma intereseze ce spun rasistii, inseamna ca m-am prostit si io[/quote]

Asa, am impresia ca de fiecare data cand ai interactionat cu vreun tigan i-ai recomandat din suflet panseul din motto-ul tau. Sunt foarte curios ce reactie ai primit.

Si btw, nu exista alta rasa umana, ultimii reprezentanti ai altei rase de "homo" au disparut acu vreo 10-5000 de ani (hint: homo neanderthal), probabil exterminati de sapiensi...
alch000l
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 8 ori

Mesajde Cainozaur » 21 Noi 2015, 04:40

@Sly
Personal nu cred ca nationalitatea cuiva defineste ce fel de persoana este.
Cred ca e gresit sa judecam astfel,fiecare individ este unic.

Iata ceva aici care defineste: http://adevarul.ro/international/europa ... ml?ref=yfp
Studiul a fost publicat in The Independent si nu este facut de romani.
Cainozaur
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

I s-a multumit: 41 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE