• Publicitate

Tigani in Canada

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Re: Tigani in Canada

Mesajde alch000l » 10 Noi 2015, 23:45

@Sly: mai incearca. Tiganii au migrat in Europa incepand cu secolul 12 si n-au prea fost primiti cu bratele deschise de catre nimeni. Cetatile elvetiene si germane s-au prins in cativa ani de la aparitia lor pe acolo ce poame sunt si i-au izgonit din incinte (se dadeau drept egipteni crestini care fug de arabi, deci inca de pe atunci erau cameleoni sociali). Pe teritoriile romanesti au ajuns cel mai probabil prin ricoseu din restul Europei cand au fost respinsi, si in mare parte veniti cu hoardele tatare; dupa asta, incet, incet, avand in vedere dragostea lor netarmurita pt munca organizata si-au pierdut libertatea vanzandu-se sau cautand aparare pe mosiile boieresti sau manastiresti care ii primeau. Asa au fost innrobiti de romani, nu i-au adus romanii ca sa ii sclavageasca. Si ma indoiesc ca mosiile care i-au primit au obtinut prea multe de pe urma innrobirii lor (de aia, manastirile nici nu au fost despagubite de statul roman cand i-au eliberat din robie, pentru ca nu erau considerati bunuri de productie). Mai e de precizat ca robia nu este tot una cu sclavia, da, nu e libertate totala, dar erau cu cel putin un ordin de marime mai liberi decat sclavii (negrii de exemplu): nimeni nu avea drept de moarte asupra lor. Iar uneori, robia lor era muuuuult mai usoara decat iobagia romanilor (cazuri crunte prin Transilvania).

Google si Wiki is your friend, my friend, daca vrei confirmari. Dar te rog, pe viitor informeaza-te inainte sa publici niste chestiuni din burta.
alch000l
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 8 ori

Publicitate

Mesajde tsunami » 11 Noi 2015, 05:57

Unii romani degeaba au trait in Canada o perioada de timp.
Sunt impermeabili la schimbarea mentalitatii
Chop your own wood, it'll warm you twice
tsunami
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 162 ori
I s-a multumit: 199 ori

Mesajde Sly » 11 Noi 2015, 12:45

alch000l scrie:@Sly: mai incearca. Tiganii au migrat in Europa incepand cu secolul 12 si n-au prea fost primiti cu bratele deschise de catre nimeni. Cetatile elvetiene si germane s-au prins in cativa ani de la aparitia lor pe acolo ce poame sunt si i-au izgonit din incinte (se dadeau drept egipteni crestini care fug de arabi, deci inca de pe atunci erau cameleoni sociali). Pe teritoriile romanesti au ajuns cel mai probabil prin ricoseu din restul Europei cand au fost respinsi, si in mare parte veniti cu hoardele tatare; dupa asta, incet, incet, avand in vedere dragostea lor netarmurita pt munca organizata si-au pierdut libertatea vanzandu-se sau cautand aparare pe mosiile boieresti sau manastiresti care ii primeau. Asa au fost innrobiti de romani, nu i-au adus romanii ca sa ii sclavageasca. Si ma indoiesc ca mosiile care i-au primit au obtinut prea multe de pe urma innrobirii lor (de aia, manastirile nici nu au fost despagubite de statul roman cand i-au eliberat din robie, pentru ca nu erau considerati bunuri de productie). Mai e de precizat ca robia nu este tot una cu sclavia, da, nu e libertate totala, dar erau cu cel putin un ordin de marime mai liberi decat sclavii (negrii de exemplu): nimeni nu avea drept de moarte asupra lor. Iar uneori, robia lor era muuuuult mai usoara decat iobagia romanilor (cazuri crunte prin Transilvania).

Google si Wiki is your friend, my friend, daca vrei confirmari. Dar te rog, pe viitor informeaza-te inainte sa publici niste chestiuni din burta.

Din ce spui tu aici as zice ca o duceau ca in sanul lui Avram robii aia tigani.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Mesajde Cainozaur » 11 Noi 2015, 17:07

Unii romani degeaba au trait in Canada o perioada de timp.
Sunt impermeabili la schimbarea mentalitatii

Pai eu am trait in Toronto care era plin la refuz de indieni si chinezi si alte uratanii care mancau cu mainile ca in Evul Mediu.Eu unul am refuzat sa ma las influentat de mentalitatile lor primitive, asa ca am plecat de acolo cu viteza maxima legala(100km/h)
Tu de ce ai intins-o din Canada? De bine ce era? Canadienii sunt spalati pe creier, ei nu realizeaza ca in curand nu vor mai avea job-uri din cauza indienilor.
Canadienii sunt niste oameni simpli, creduli, care au incredere in bullshit-ul de "Canada action plan".
Te rog sa explici ce-ai vrut sa spui cu schimbarea mentalitatii! In alt post ai scris ca te vezi in "Iurop".
Cainozaur
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

I s-a multumit: 41 ori

Mesajde alch000l » 11 Noi 2015, 23:25

Sly scrie:
alch000l scrie:@Sly: mai incearca. Tiganii au migrat in Europa incepand cu secolul 12 si n-au prea fost primiti cu bratele deschise de catre nimeni. Cetatile elvetiene si germane s-au prins in cativa ani de la aparitia lor pe acolo ce poame sunt si i-au izgonit din incinte (se dadeau drept egipteni crestini care fug de arabi, deci inca de pe atunci erau cameleoni sociali). Pe teritoriile romanesti au ajuns cel mai probabil prin ricoseu din restul Europei cand au fost respinsi, si in mare parte veniti cu hoardele tatare; dupa asta, incet, incet, avand in vedere dragostea lor netarmurita pt munca organizata si-au pierdut libertatea vanzandu-se sau cautand aparare pe mosiile boieresti sau manastiresti care ii primeau. Asa au fost innrobiti de romani, nu i-au adus romanii ca sa ii sclavageasca. Si ma indoiesc ca mosiile care i-au primit au obtinut prea multe de pe urma innrobirii lor (de aia, manastirile nici nu au fost despagubite de statul roman cand i-au eliberat din robie, pentru ca nu erau considerati bunuri de productie). Mai e de precizat ca robia nu este tot una cu sclavia, da, nu e libertate totala, dar erau cu cel putin un ordin de marime mai liberi decat sclavii (negrii de exemplu): nimeni nu avea drept de moarte asupra lor. Iar uneori, robia lor era muuuuult mai usoara decat iobagia romanilor (cazuri crunte prin Transilvania).

Din ce spui tu aici as zice ca o duceau ca in sanul lui Avram robii aia tigani.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Intelegi ce vrei, e o tara libera.
Nimeni nu i-a adus pe tigani cu corabia in Romania sa ii puna la intors bumbac pe campuri oricat incerci tu sa le faci apologia.
Au venit singuri si prin harnicia lor au ajuns unde ii plaseaza acum nu doar societatea romaneasca ci toate societatiile europene care au avut de a face cu ei de-a lungul timpului. Pana una alta in America, un negru (chiar daca nu urmas al sclavilor) a ajuns presedinte. In orice tara unde traiesc tigani, de mai mult timp decat traiesc negrii prin America n-am auzit pana acuma ca vreun tigan sa fi ajuns presedinte (la iliescu inca se discuta daca e sau nu tigan, iar de nastase am scapat).
alch000l
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 8 ori

Mesajde tsunami » 11 Noi 2015, 23:28

Cainozaur scrie:Pai eu am trait in Toronto care era plin la refuz de indieni si chinezi si alte uratanii care mancau cu mainile ca in Evul Mediu.Eu unul am refuzat sa ma las influentat de mentalitatile lor primitive, asa ca am plecat de acolo cu viteza maxima legala(100km/h)
Tu de ce ai intins-o din Canada? De bine ce era? Canadienii sunt spalati pe creier, ei nu realizeaza ca in curand nu vor mai avea job-uri din cauza indienilor.
Canadienii sunt niste oameni simpli, creduli, care au incredere in bullshit-ul de "Canada action plan".
Te rog sa explici ce-ai vrut sa spui cu schimbarea mentalitatii! In alt post ai scris ca te vezi in "Iurop".

Ai grijanie ca mentalitatea pe care ar trebui s-o formezi in Canada e folositoare si-n Iurop.
Asa ca in locul tau as veni inapoi in Canada pentru restante/re-examinare/re-formare. Schimba si scoala..

Eu? De ce am plecat din Canada. AM terminat examenele, Am trecut la o etapa superioara.
Am trait, m-am distrat si cu paki si cu indieni, filipinezi, chinezi, sarbi, iraqieni, iranieni, chiar si cu un tigan roman cu care n-am vorbit niciodata in romaneste, m-am dat cu skiurile, cu motocicletele...
Ma duce gandul la varianta cainozareasca a unui indian la ski...

"Pai eu am trait in Toronto care era plin la refuz de primitivi de europeni si alte uratanii care mergeau pe frigul ala la ski ca in Evul Mediu.Eu unul am refuzat sa ma las influentat de mentalitatile lor primitive, asa ca am plecat de acolo cu viteza maxima legala(100km/h) si acum mananc cu mainile la caldura"

Tu ai impresia ca-Canada se duce de rapa ca nu poti tu trece un prag social?
EU stiu din start cine pierde, sunt clarvazator..
Chop your own wood, it'll warm you twice
tsunami
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 162 ori
I s-a multumit: 199 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE