• Publicitate

Tigani in Canada

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Re: Tigani in Canada

Mesajde tsunami » 11 Noi 2015, 23:33

alch000l scrie: Pana una alta in America, un negru (chiar daca nu urmas al sclavilor) a ajuns presedinte. In orice tara unde traiesc tigani, de mai mult timp decat traiesc negrii prin America n-am auzit pana acuma ca vreun tigan sa fi ajuns presedinte (la iliescu inca se discuta daca e sau nu tigan, iar de nastase am scapat).

Ha ha ha ha ha, tu crezi ca daca erau negrii in Romania, ajungea vreunu presedinte ca-n State?
Ha ha ha, mi-ai facut seara!

La cat sunt de "omenosi" romanii ii cazau la zoo pe toti presedintii de culoare, :lol:

Ce tare-a fost asta
Chop your own wood, it'll warm you twice
tsunami
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 162 ori
I s-a multumit: 199 ori

Publicitate

Mesajde Cainozaur » 12 Noi 2015, 05:57

Am trait, m-am distrat si cu paki si cu indieni, filipinezi, chinezi, sarbi, iraqieni, iranieni, chiar si cu un tigan roman cu care n-am vorbit niciodata in romaneste, m-am dat cu skiurile, cu motocicletele...

Voi aia de acolo pierdeti din vedere un lucru, si-l pierdeti pentru ca sunteti nevoiti si pentru ca nu aveti alte optiuni. Tara aia se numeste Canada, si trebuia sa fie plina de canadieni, dar hilar, este plina de indieni si pakistanezi.
Acolo m-am simtit ca-n India.
Chiar in enumerarea ta de mai sus, culmea, lipsesc canadienii. Cu cati canadieni te-ai distrat tu? Se pare ca nu a fost nici unul...nu-i asa ca este amuzant?!
Ca sa le scoti tigania din cap alora trebuie sa treaca generatii multe. In blocul in care am locuit erau o multime de indieni care faceau niste incantatii la usa, pictau usile in niste culori maro stupide, ei se afla inca in Evul Mediu.
Nu aveai unde sa locuiesti ca sa nu fii vecin cu ei sa le suporti mirosurile pestilentiale. Totul miroase a rahat si curry.
Nu pot sa fiu permeabil, cum zici tu, la astfel de barbarii. Aia si acum mananca cu mainile, n-au auzit de furculite,se murdaresc pe maini apoi se ling...cica se spala, ca pisicile si cainii...
Sunt o multime de chestii pe care nu le pot explica aici pentru ca adminul o sa le taie...
Cand am zburat prima data catre Canada, am facut escala la Skipol in Olanda, apoi acolo a trebuit sa iau avionul spre Canada. Inainte de imbarcare am inceput sa vad ca se adunau aproape exclusiv oameni din Orient, indieni si foarte putini albi cu mutre de canadieni. DE ATUNCI AM AVUT UN SENTIMENT CA CEVA NU ERA BINE. Au lasat in urma lor o mizerie de nedescris, parca zburasera vandali nu oameni in acel avion.
Deci nu pot fi permeabil la barbarii din astea...nu pot si gata.
Indienii sunt niste caractere puternice, isi impun vointa imediat acolo unde locuiesc iar canadienii sunt timorati de niste legi tampite ale guvernului sa raspunda pozitiv la emigrare, asa ca au ales sa fuga departe de marile orase.
Tiganii in Canada sunt cea mai mica problema, dar din aceeasi cultura au venit indienii si pakistamezii cu mai multe neveste.
Tiganii au venit dintre India si Pakistan si au invadat EU pe la secolul 11-12 cand imperiul Bizantin( Turcia de astazi) s-a destramat si n-a mai fost o stavila in calea lor.
Ai aici link, este wiki, poate este destul pentru tine : https://en.wikipedia.org/wiki/Romani_people
Dupa cum vezi tiganii nu s-au civilizat in 1000 de ani, cum crezi ca se vor civiliza indienii in 20 de ani?
Eu nu inteleg cum este posibil sa te deranjeze tiganii din RO dar indienii si pakistanezii nu, pentru ca este aceeasi cultura si limba.
Eu unul i-am preferat pe tiganii din Romania( 10%) decat pe indienii si paki din Toronto cu 90%.
In Toronto indienii si pakii au scazut masiv nivelul salariilor cu 40%, in conditiilein care totul se scumpeste an de an. NU gaseti job sau daca-l gasesti este la 60% din ceea ce trebuie sa fie, adica o viata foarte naspa printre indieni, chinezi si arabi.
Tiganii din Eu nu exista in Canada. Nu stiu daca in aproapee trei ani am vazut 30 de tigani..deci ei nu exista in raport cu indienii si pakii cu cate trei neveste.
Din relatarea ta lasi sa se inteleaga ca tu in Canada TE DISTREZI, TE DAI CU SCHIURILE SI MOTOCICLETELE...nimic mai fals, muncesti 10 ore pe zi iar 90% dintre colegii tai de serviciu si vecinii tai sunt indieni, paki, filipinezi care muncesc ca niste roboti, iar tu trebuie sa faci la fel...
Cainozaur
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 41 ori

Mesajde thief » 12 Noi 2015, 09:15

tsunami scrie:
alch000l scrie: Pana una alta in America, un negru (chiar daca nu urmas al sclavilor) a ajuns presedinte. In orice tara unde traiesc tigani, de mai mult timp decat traiesc negrii prin America n-am auzit pana acuma ca vreun tigan sa fi ajuns presedinte (la iliescu inca se discuta daca e sau nu tigan, iar de nastase am scapat).

Ha ha ha ha ha, tu crezi ca daca erau negrii in Romania, ajungea vreunu presedinte ca-n State?
Ha ha ha, mi-ai facut seara!

Pai un neamt a ajuns presedinte si arabi au ajuns in functii de guvern. "daca erau negrii in Romania" o parte integranta a populatiei cum sint in america de 150 de ani, si cum sint nemtii, ungurii si altii (turci, aromani) in Romania tot de zeci si sute de ani, nu-si mai punea nimeni vreo problema.

N-are legatura cu omenosenia romanilor. Nu de asta n-au ajjuns tigani presedinti.
thief
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 74 ori

Mesajde thief » 12 Noi 2015, 09:40

tsunami scrie:Unii romani degeaba au trait in Canada o perioada de timp.
Sunt impermeabili la schimbarea mentalitatii

&
tsunami scrie:Ai grijanie ca mentalitatea pe care ar trebui s-o formezi in Canada e folositoare si-n Iurop...

Nu sint sigur ca inteleg, pt ce pledezi aici? Pt schimbarea mentalitatii in sensul de a zice ca tziganii sint ok? Pai nu sint ok. Nici pe departe, si nu vor fi niciodata. Sint tzigani, si de aia li se spune tzigani. Si cu cit ii vezi mai putin, cu atit mai bine.

tsunami scrie: Am trait, m-am distrat si cu paki si cu indieni, filipinezi, chinezi, sarbi, iraqieni, iranieni, chiar si cu un tigan roman cu care n-am vorbit niciodata in romaneste, ...

Ok, si ce arata asta? "te-ai distrat" adica ce-seamna, ca-s fratii tai de acum incolo? Cam fiecare a fost undeva, cindva pe la vreun chef, potol, betie sau orgie la care erau si hindi si paki sau mai stiu de care, nu esti tu singurul. Probabil chiar si Cainozaur, si probabil ca si el "s-a distrat" la momentul ala. Ceea ce nu schimba faptul ca unele natii sint cum sint, adica nashpa; si nici nu inseamna ca mentalitatea lui cainozaur ar fi deficitara, sau a ta superioara.
thief
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde thief » 12 Noi 2015, 09:47

tsunami scrie:Eu? De ce am plecat din Canada. AM terminat examenele, Am trecut la o etapa superioara.
..

Nu c-asi vrea sa fiu ne-constructiv in discutie dar recent spuneai ca te-ai intoarce imediat in Canada, chiar si pe jumate din salariul pe care-l ai in US... . Cine sa mai inteleaga ...
thief
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde Sly » 12 Noi 2015, 11:31

Personal nu cred ca nationalitatea cuiva defineste ce fel de persoana este.
Cred ca e gresit sa judecam astfel,fiecare individ este unic.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE