• Publicitate

Pareri despre cum este viata reala in Canada

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Re: Pareri despre cum este viata reala in Canada

Mesajde paca06 » 11 Iun 2016, 01:07

La o ora de mine probabil ca exista -30°C (pe partie), dar eu acolo ma duc de placere si seara cobor mintenas, ca parca tot la +20°C (afara) e mai bine :D

Imagine
Imagine
paca06
Moderator 'Romani in Franta'
Moderator 'Romani in Franta'

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 32 ori

Publicitate

Mesajde Sly » 13 Iun 2016, 11:21

Multi spun ca aleg Canada pentru ca aici sunt mai in siguranta decat in Europa unde teroristii isi fac de cap.
Dupa evenimentele din ultimele zile de la Orlando si de aici din Toronto poate e timpul sa re-evalueze situatia.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Mesajde geomaticianu » 20 Noi 2016, 21:26

capsunar scrie:
geomaticianu scrie:Eu platesc 60$/luna electricitatea la un app de 110 mp,care inseamna defapt toata intretinerea:curent,apa calda,incalzire.In Franta oamenii fac mai mult frigul decat in Québec unde arata altii cu degetul ,eu stau in maiou in casa chiar daca afara sunt minus 30.

:lol: Sant convins ca aia de la Nisa fac frigu al dreacu de tare. :lol:
Mda.. iar e gogonata. Vrei sa spui ca atat dai sa te incalzesti vara. :lol:
Sigur ai uitat ceva, poate ai fireplace cu gaz si il folosesti din greu sau centrala cu gaze. La un pret al curentului asemanator la un townhouse de suprafata simlara (1300 sqf) , eu in BC dau ceva mai mult, cca 100-120 pe luna si basca la mine e temperatura medie pe pozitive iarna, e drept am un perete de 6m numai geam da chiar si asa, am vorbit cu prieteni din Qc si mi-au dat cu totul alte scoruri.
Hai sa zic ca e posibil in cazul cand esti la un etaj de mijloc si nu stai pe acasa. La cum te exagerezi pe aici sant convins ca apartamentul ala de 110m are de fapt 1100 sqf care sant si aia construiti si nu utili si mai cuprind si o terasa de cca 250 sqf. Asta face ca suprafata de incalzit sa fie doar de freo 75-80m2.
Aviz romanilor care citesc, suprafetele in AdN sant suprafete construite mai precis amprenta la sol, in timp ce in Ro se vorbeste in general de suprafata utila. Diferenta e cam de 20%, un apartament canadez de 100m2 echivaleaza cu unul romanesc cam de 80m2.

Imi cer scuze,am gresit,platesc 53$/luna iarna-vara electricitatea fara niciun fireplace or alta sursa de incalzire.Si nu fac niciun fel de economie la caldura,folosesc masina de spalat vase,de spalat,de uscat in mod curent.Asa e la noi la Québec,nici nu castigam dar nici nu cheltuim.
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 105 ori
I s-a multumit: 119 ori

Mesajde alina georgescu » 26 Apr 2017, 03:20

Da stai in maiou pentru ca trebuie sa stai la MAXIM cu caldura..pentru ca in Quebec ferestrele sunt puse ca dracu!!!
Am pus eu ferestre in Romania cu minutzele astea doua, si le-am facut mai bien ca tampenile astea..

Cum inchizi caldura la -24 maxim au fost -27 in iarna asta (de unde - 30) si chiar sub -20 au fos tin total cred ca maxim adunate 3 saptamini toata iarna
cel mai comun e -18. Dar mai vine cate o BOAREEEE asa de la Polul Nord..si atunci gata!

Deci cum inchizi caldura..trage pe la prostiile de ferestre ca nu sunt in stare, sa o izoleze ca lumea, spun eu ca parca spuma aia ori nu situ cum sa o puna ori nu situ cum sa o puna..ca sunt prosti! pentru ca sincer e cam ca la blocurile din Bucuresti pe vremea lui NICU..cand se puneau ZIARE ca umplutura..ee..cam asa de cretine sunt ferestrele..

Adica cam la Chisinau..tot asa DUDUIAU caloriferele..si TREBUIAU sa dudie ca niic o ferestra nu se inchidea ca lumea!

Adica risipa si prosti!

Asa ca fratilor lucrati n contructii in Quebec ca daca prostii astia cu atatea diplome, si para-atestate si permise de constructie..
nu sunt in stare sa..puna ferestre dar si faianta!!

La mine in baie au pus, marginea in jurul chiuvetele, de gresie..si au UITAT sa spunem..sa puna si chitul intre..si stau asa lipite..

Adica in GRABA! Amatori..

Eu cred ca e de la VREME 1 zi cu soare si apoi 3 cu ploie dupa care una inorata fara ploie dar cu vant..si inca 1 cu soare.

Asa o vreme!! si nu ma mir ca toti Quebecoisii sunt cu nervii pe asflat si pe troatuar unii fumand Marijuana pentru ca fumeza multi..si in curand LEGAL!
ca cica anul asta se voteaza ca va fi legal peste tot!

Atunci sa vezi fratilor!!! o sa contruiasca casele fara acoperis! ca sunt dusi..
Alina Georgescu, 27 aprilie 1980
alina georgescu
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 17 ori

Mesajde Gator » 26 Apr 2017, 07:50

alina georgescu scrie:....Asa ca fratilor lucrati n contructii in Quebec ca daca prostii astia cu atatea diplome, si para-atestate si permise de constructie..
nu sunt in stare sa..puna ferestre dar si faianta!!

Nu cred ca aia de-au pus faianta au vreun atestat, is niste pirliti de imigranti cu gindul la jobul de vis pe care o sa-l prinda dupa ca fac scoli, echivalari, francizari etc

Asa o vreme!!

Depinzi de vreme?

Am pus eu ferestre in Romania cu minutzele astea doua, si le-am facut mai bien ca tampenile astea..

Vai, tu, Alinutzo, ce mai stii sa faci bine cu cele doua minutze????????????
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE