• Publicitate

Pareri despre cum este viata reala in Canada

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Re: Pareri despre cum este viata reala in Canada

Mesajde geomaticianu » 09 Iun 2016, 10:41

La aproape 6 ani de Canada am ajuns la concluzia ca se traieste prost si foarte prost.

1 Joburi nu exista pentru imigranti sau daca exista sunt in curatenie sau la spalat vase,salariile sunt infime
2. Nu ai concedii,esti muncit ca negrii pe plantatii
3. Casele sunt scumpe si sunt din carton,le mananca furnicile
4. Masinile sunt de proasta calitate (nu se compara cu mult ravnita Dacie Logan)
5. Drumurile sunt pline de gropi,risti sa te inghita gaurile negre
6. Peste tot exista discriminare,daca zici ca esti roman risti sa fii batut in strada
7. Politistii impusca in fiecare zi cetatenii pasnici,doar pentru amuzament
8. Nu poti sa zici ce gandesti,risti sa fii saltat de Securitate
9. Canadienii sunt oameni dificili,nu poti sa ti-i faci prieteni
10. La fiecare 2 zile pica curentul,lampile pe motorina sunt la mare cautare
11. De internet nu a auzit nimeni aici,totul este in era analogica
12.Nu iti poti permite un telefon,e prea scump,e mai rentabil un megafon

Acum ma gandesc sa ma intorc in Eterna si Fascinanta Romanie.Mai am cateva optiuni interesante:Syria,North Korea sau mama Rusia.
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 107 ori
I s-a multumit: 129 ori

Publicitate

Mesajde paca06 » 10 Iun 2016, 03:56

geomaticianu scrie:La aproape 6 ani de Canada am ajuns la concluzia ca se traieste prost si foarte prost.
1 Joburi nu exista pentru imigranti sau daca exista sunt in curatenie sau la spalat vase,salariile sunt infime

Pentru majoritatea noilor veniti, cam asta e realitatea.
De ex. (il dau pentru ca il cunosc si personal): in UE poti veni direct pe post (la curatenie, bucatarie, inginer, doctor, IT etc), in urma unui simplu interviu, fara a pierde ani pentru emigrare si apoi "echivalari". Biletele de avion sunt in general ieftine, deci cine vrea poate fi chiar in aceeasi zi inapoi, sa astepte raspunsul, linistit acasa. In plus nivelul de trai e comparabil (mai mult cu US, dar hai sa fiu bland sa includ si Ca ... :) )
geomaticianu scrie:2. Nu ai concedii,esti muncit ca negrii pe plantatii

E un fapt: concediul legal este 2 saptamani in Canada. Fiecare isi face calculele lui in functie de cat vrea sa profite de viata ... Era unul pe aici care zicea ca el n-are nevoie de concediu ... cred ca e in extrema minoritate. In plus cei care au lasat parinti prin Ro, or sa vada ca o data la 2-3 ani vor folosi bruma de concediu pentru vizite in Ro...
geomaticianu scrie:3. Casele sunt scumpe si sunt din carton,le mananca furnicile

Da, casele au devenit extrem de scumpe in ultimii 10 ani pentru puterea de cumparare mediana.
Exista statistici, pe tari, si Canada are una dintre cele mai mari bule imobiliare actuale. Deci atentie!
Calitatea lasa MULT de dorit (vorbesc SI din proprie experienta, deci pot sa zic ca stiu ce vorbesc).
geomaticianu scrie:4. Masinile sunt de proasta calitate (nu se compara cu mult ravnita Dacie Logan)

Asta e misto de manivela ... cam spune de unde ai venit ...
Fiecare isi ia ce vrea. De ex, eu cu salariul din Ca imi permiteam o masina de aceeasi nivel ca cea pe care o am acum, aici (Fr) ...
Loganul e ok, dar cam pute romanului "implinit" din Canada care trimite poze cu masina japoneza/coreeana/americana la "prostii" ramasi in Ro :)
geomaticianu scrie:5. Drumurile sunt pline de gropi,risti sa te inghita gaurile negre

Cine are 3 minute, cautati dupa "Nid de poule Quebec". O sa va convingeti :)
Cateva exemple (din ff multe):
https://youtu.be/jJRzbqxl66M
https://youtu.be/oNZA-HQoPRA
https://youtu.be/-coDrnB6SYc

Tete a Claque au facut si bascalie ...
https://youtu.be/p_q9TbtBMNg
geomaticianu scrie:6. Peste tot exista discriminare,daca zici ca esti roman risti sa fii batut in strada

Da, exista discriminare, mai ales in provincia QC, e bine de stiut.
Si din nou, lasa mistoul de manivela.
geomaticianu scrie:7. Politistii impusca in fiecare zi cetatenii pasnici,doar pentru amuzament

A treia oara, misto de manivela.
E un fapt ca politistii din NA sunt iuti la scos pistolul fara sa gandeasca. De aici si drame care ar putea fi evitate daca ar avea ceva in cap, dar majoritatea (nu numai in NA) nu prea au ...
geomaticianu scrie:8. Nu poti sa zici ce gandesti,risti sa fii saltat de Securitate

Manivela 4
geomaticianu scrie:9. Canadienii sunt oameni dificili,nu poti sa ti-i faci prieteni

Anglo sunt mai deschisi, quebecosii sunt in general mai inchisi, da.
geomaticianu scrie:10. La fiecare 2 zile pica curentul,lampile pe motorina sunt la mare cautare

Nu pica la fiecare 2 zile (manivela 5? :) ), dar pentru ca liniile sunt in general aeriene, la un vant mai puternic (si Qc nu duce deloc lipsa) penele sunt destul de dese. Se repara insa relativ repede. Problema este iarna, ca incalzirea e pe curent in Ca deci 1 zi fara caldura la -30°C afara ... nu e o placere nici in casa, cred.
geomaticianu scrie:11. De internet nu a auzit nimeni aici,totul este in era analogica

Au auzit, dar de 5-6 ori mai scump dacat in UE (unde se castiga tot pe acolo) la oferte ~similare. Nicio legatura cu distantele "mari" (cum se pretinde) ca oricum populatia Canadei e masata in sud. E vorba doar de oligopoluri si un guvern slab (idem cele precedente). Probabil ca coruptia e in floare, la nivel inalt, de nu reusesc sa sparga aceste oligopoluri...
Apropo, la Internet te poti conecta si cu un modem; am prieteni langa Mtl care sunt inca pe dial-up si nu sunt deloc singurii.
Modem = MOdulation/ DEModulation, un pic de tehnica ... deci era analogica inca nu a apus pe acolo :) .
geomaticianu scrie:12.Nu iti poti permite un telefon,e prea scump,e mai rentabil un megafon

Manivela 6 ...
geomaticianu scrie:Acum ma gandesc sa ma intorc in Eterna si Fascinanta Romanie.Mai am cateva optiuni interesante:Syria,North Korea sau mama Rusia.

Sincer, mai rade cineva la asemena "glume" rasuflate in anul de gratie 2016?
paca06
Moderator 'Romani in Franta'

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 32 ori

Mesajde geomaticianu » 10 Iun 2016, 07:41

Frustrarea e mare ehe...
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 107 ori
I s-a multumit: 129 ori

Mesajde paca06 » 10 Iun 2016, 09:10

geomaticianu scrie:La aproape 6 ani de Canada am ajuns la concluzia ca se traieste prost si foarte prost.
5. Drumurile sunt pline de gropi,risti sa te inghita gaurile negre

Radem, glumim, dar chiar risti sa te inghita gaurile negre, cel putin in Ottawa, capitala Canadei.

"Parked van fell into hole as road collapsed"
http://www.cbc.ca/player/play/701675587885/
paca06

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 32 ori

Mesajde Tavi » 10 Iun 2016, 09:24

geomaticianu scrie:Frustrarea e mare ehe...

Presupun ca te referi la paca06. Daca esti de parere ca el e frustrat, de ce crezi ca ar fi? Din cate inteleg are un job bun, vremea e clar mai placuta, vacanta in Europa mai lunga, biletele de avion spre orase cosmopolite si diferite unele de altele, fiecare cu specificul sau, costa two-digit amounts, samd.

Deci concret, care-s indicatorii care ar constitui motive concrete de frustrare? E cetatean canadian, poate reveni in Canada cand/daca doreste. Pana atunci - are mobilitatea oferita de cetatenia europeana si de meseria si profilul lui, atribute de care se foloseste conform oportunitatilor momentului. La pensie va avea din nou prerogativul alegerii - presupun ca toate tarile cu care are de-a face au acorduri privind pensiile.

E ceva rau in asta? Cine e frustrat?
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 358 ori
I s-a multumit: 296 ori

Mesajde SteaDeMare » 10 Iun 2016, 09:48

Tavi scrie:
geomaticianu scrie:Frustrarea e mare ehe...

Presupun ca te referi la paca06. Daca esti de parere ca el e frustrat, de ce crezi ca ar fi? Din cate inteleg are un job bun, vremea e clar mai placuta, vacanta in Europa mai lunga, biletele de avion spre orase cosmopolite si diferite unele de altele, fiecare cu specificul sau, costa two-digit amounts, samd.

Deci concret, care-s indicatorii care ar constitui motive concrete de frustrare? E cetatean canadian, poate reveni in Canada cand/daca doreste. Pana atunci - are mobilitatea oferita de cetatenia europeana si de meseria si profilul lui, atribute de care se foloseste conform oportunitatilor momentului. La pensie va avea din nou prerogativul alegerii - presupun ca toate tarile cu care are de-a face au acorduri privind pensiile.

E ceva rau in asta? Cine e frustrat?

Uite eu, ma dau un pic *frustrat * , de ce ?

Sa va explic...

Am aplicat la un curs in engleza...aici in Quebec. .si raspunsul a fost..ca NU stiu suficienta franceza !?!

Am voie sa fiu *frustrat ?!

Si de cateva zile ma *negiciez * la guvern...acceptrea mea la un colegiu...

Cat despre celelalte glume...ma abtin..dar tot spun ca viaya europeana..e peste cea Canadiana (americana ) !

Va tin la curent...
Vand / schimb / casa mare !
12 camera / 350 mp + 1540 mp teren
150 mii Euroi
* 5145033557
SteaDeMare
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 84 ori
I s-a multumit: 68 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE