• Publicitate

Pareri despre cum este viata reala in Canada

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Re: Pareri despre cum este viata reala in Canada

Mesajde geomaticianu » 10 Iun 2016, 10:55

Interesant ca pe orice forum ai intra in lumea asta,din orice tara,din orice comunitate etnica,oamenii isi exprima mai mult frustrarile decat multumirile.Face parte din natura umana,acela de a se plange decat de a cauta solutii.Si ca o ironie a sortii forumul se numeste realizat.com
Nu contest ca si in Canada exista paradoxuri si contraste,asa cum exista peste tot in lume.Optimistul vede viata si lucrurile in ansamblul lor,evaluezi pozitia ca pe o tabla de sah.Nu ma plang daca pierd un pion daca in schimb am castigat un turn sau pozitie.Am vazut ce caz s-a facut pe faptul ca in Franta telefonia e ieftina si vezi ce catastrofala e in Canada.Dar cat costa oare benzina in Franta?Cat te costa oare apa rece care in Québec e gratis?Dar electricitatea?Eu platesc 60$/luna electricitatea la un app de 110 mp,care inseamna defapt toata intretinerea:curent,apa calda,incalzire.In Franta oamenii fac mai mult frigul decat in Québec unde arata altii cu degetul ,eu stau in maiou in casa chiar daca afara sunt minus 30.Discriminare in Canada?Inseamna ca in Europa e fascism.Europa e oricand deschisa si puteti merge,nu v-a chemat nimeni in Canada.Eu am intalnit si cunosc multi francezi care lucreaza in Québec,de bine ce e in Franta,de discriminare ce exista la Québec.Nu zic ca nu e bine in Franta,dar ca peste tot exista frustrati.De exemplu Gerard Depardieu l-a lins pe Putin in cur,suparat ca plateste taxe prea mari.Oriunde in lume platesti pentru civilizatie,e mai ieftin in North Korea daca nu stiati,taxele sunt mult mai mici.
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 105 ori
I s-a multumit: 119 ori

Publicitate

Mesajde capsunar » 10 Iun 2016, 12:24

paca06 scrie:
geomaticianu scrie:9. Canadienii sunt oameni dificili,nu poti sa ti-i faci prieteni

Anglo sunt mai deschisi, quebecosii sunt in general mai inchisi, da.

In partea asta lumea zice invers, cum ca quebecosii sant mai deschisi.
Una peste alta romanii din cadn vorbesc de canadezi in afara de cei nascuti aici ii includ si pe romanii deveniti canadezi in functie de cum le da mai bine la retorica. Maj romanilor emigrati in Canada au 90% din prieteni canadezi de origine romana. Exceptii sant cei casatoriti cu alta natie.
paca06 scrie:
geomaticianu scrie:11. De internet nu a auzit nimeni aici,totul este in era analogica

Apropo, la Internet te poti conecta si cu un modem; am prieteni langa Mtl care sunt inca pe dial-up si nu sunt deloc singurii.
Modem = MOdulation/ DEModulation, un pic de tehnica ... deci era analogica inca nu a apus pe acolo :) .

Topografu are o diploma in geomatix :lol: ce pretentii ai... habar nu are nici macar ca GePeSeul lui e o tehnologie care combina analogicul cu digitalul. Internetul si telefonia sant complicate rau.
paca06 scrie:Au auzit, dar de 5-6 ori mai scump dacat in UE (unde se castiga tot pe acolo) la oferte ~similare. Nicio legatura cu distantele "mari" (cum se pretinde) ca oricum populatia Canadei e masata in sud. E vorba doar de oligopoluri si un guvern slab (idem cele precedente). Probabil ca coruptia e in floare, la nivel inalt, de nu reusesc sa sparga aceste oligopoluri...

Pleaca de la guvern (pestele de la cap se impute)..
Guvernul scoate in fiecare an la licitatie frecvente iar RoBeLus se arunca si platesc like there is no tomorrow si dau vesele bani cat intr-o tara cu de 3 ori mai multi locuitori. O frecventa se aloca in gen pt o tehologie (gsm, umts, lte) si prin urmare cam trebuie sa-si scoata banul in cam 2-3 ani. Anul asta au licitat aws3 (nici nu sant telefoane) anul trecut 700 mHz.. Pe una din frecventele astea governul a scos peste 1 bilion parca, bani care trebuie scosi de la abonati. De asta guvernul inchide ochii la cartel / oligopol.
geomaticianu scrie:Acum ma gandesc sa ma intorc in Eterna si Fascinanta Romanie.Mai am cateva optiuni interesante:Syria,North Korea sau mama Rusia.

Deduc ca la socala aia de 2 lei ai invatat ca lumea se compune din Canada, SUA, Ro, Siria, NK si mama Rusia.
Iti urez success in Siria, eu prefer Europa, poate si Chile.
Te rog sa scrii si numele, eu o sa scriu la guvern ca ai declarat ca vrei sa pleci in Siria. In felul asta verificam daca:
1) O sa fii ridicat
2) O sa-ti ia pasaportul
3) O sa fi pe no fly list pt restul vietii.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde geomaticianu » 10 Iun 2016, 12:29

Urla frustrarea in voi,asta nu face decat sa ma bucure...
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 105 ori
I s-a multumit: 119 ori

Mesajde capsunar » 10 Iun 2016, 16:39

geomaticianu scrie:Cat te costa oare apa rece care in Québec e gratis?

Tu sau nu stii ce vorbesti sau minti cu nerusinare ca sa dezinformezi.
Apa intra in servicile primariei si se plateste odata cu taxele, o gasesti la rubrica water / sewage/ garbage. Iti recomand sa citesti inca odata taxele.
Chiriasii platesc indirect, e inclusa in chirie, mai precis proprietarul are grija sa tina cont de asta la pret.
geomaticianu scrie:Eu platesc 60$/luna electricitatea la un app de 110 mp,care inseamna defapt toata intretinerea:curent,apa calda,incalzire.In Franta oamenii fac mai mult frigul decat in Québec unde arata altii cu degetul ,eu stau in maiou in casa chiar daca afara sunt minus 30.
:lol: Sant convins ca aia de la Nisa fac frigu al dreacu de tare. :lol:
Mda.. iar e gogonata. Vrei sa spui ca atat dai sa te incalzesti vara. :lol:
Sigur ai uitat ceva, poate ai fireplace cu gaz si il folosesti din greu sau centrala cu gaze. La un pret al curentului asemanator la un townhouse de suprafata simlara (1300 sqf) , eu in BC dau ceva mai mult, cca 100-120 pe luna si basca la mine e temperatura medie pe pozitive iarna, e drept am un perete de 6m numai geam da chiar si asa, am vorbit cu prieteni din Qc si mi-au dat cu totul alte scoruri.
Hai sa zic ca e posibil in cazul cand esti la un etaj de mijloc si nu stai pe acasa. La cum te exagerezi pe aici sant convins ca apartamentul ala de 110m are de fapt 1100 sqf care sant si aia construiti si nu utili si mai cuprind si o terasa de cca 250 sqf. Asta face ca suprafata de incalzit sa fie doar de freo 75-80m2.
Aviz romanilor care citesc, suprafetele in AdN sant suprafete construite mai precis amprenta la sol, in timp ce in Ro se vorbeste in general de suprafata utila. Diferenta e cam de 20%, un apartament canadez de 100m2 echivaleaza cu unul romanesc cam de 80m2.
geomaticianu scrie: Oriunde in lume platesti pentru civilizatie,e mai ieftin in North Korea daca nu stiati,taxele sunt mult mai mici.

Nu stiu nimic de NK. tu de unde stii? Nu am fost acolo si tot ce vedem la TV e prin prisma propagandei, deci e greu de verificat.
Cat priveste taxele pt civilizatie ar fi bine sa te gandesti la un raport cat dai si cat primesti.. Daca te gandesti prin prisma asta Jap & SUa stau f prost urmate de Ca. Rapoarte net mai bune sant in alte locuri.
Cand zic de civilizatie ma gandesc si la concediu, transportation, enviorment, parcuri, doctori, gradinite si altele. Uite si un film interesant, tot propaganda. http://www.imdb.com/title/tt4897822/
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde paca06 » 10 Iun 2016, 17:44

geomaticianu scrie:Am vazut ce caz s-a facut pe faptul ca in Franta telefonia e ieftina si vezi ce catastrofala e in Canada.Dar cat costa oare benzina in Franta?

Cred ca am mai discutat ideea asta, dar hai sa repet, ca e greu pt unii ... Cam doua treimi din parcul auto e compus din masini pe motorina, care e pe undeva pe la 1.1€ acum. Consumul e sensibil mai mic la diesel fata de benzina(20-30%), in plus distantele sunt in general mai mici in Fr/EU fata de NA, deci pana la urma cam tot acolo ajungi la pret. Ai aflat ceva nou :)

geomaticianu scrie:Cat te costa oare apa rece care in Québec e gratis?

LOOOOOL. Zici ca lucrezi la primarie? Esti suuuuuper inteligent! :lol:
Nici in NK sau Cuba nu e gratis, desi aia poate chiar cred gogorite de genul acesta :D

geomaticianu scrie:Dar electricitatea?

Sincer, habar nu am (eu zic ca e de bine). Atat stiu, ca intre 23 si 7 e jumate din pretul normal, pentru ca majoritatea locuintelor se incalzesc si aici tot cu curent (da, da, ca in Qc :) ).
Apoi, avand in vedere ca vorbim de zone climaterice diferite, cred ca se plateste tot pe acolo. Vorbesc de tot ce e mai la nord, ca in arcul Mediteraneean batranii nici nu aveau incalzire acum 50 de ani. Au venit astia mai tineri si mai sensibili cu idei crete si au introdus-o, ca ei vor 25°C in casa, nu 20°C, precum aveau bine mersi bunicii lor :)

geomaticianu scrie:Eu platesc 60$/luna electricitatea la un app de 110 mp,care inseamna defapt toata intretinerea:curent,apa calda,incalzire.

Si marmota invelea ciocolata in staniol ... :reindeer:

geomaticianu scrie:In Franta oamenii fac mai mult frigul decat in Québec unde arata altii cu degetul ,eu stau in maiou in casa chiar daca afara sunt minus 30.

Confirm, oamenii prefera pe aici sa stea pe afara decat sa faca frigul in case ...

Uite o poza din ianuarie cu cei care prefera sa faca frigul pe afara, in loc sa stea in casa, cand afara sunt -30°C

Imagine

geomaticianu scrie:Discriminare in Canada?Inseamna ca in Europa e fascism.

Ai avut vreodata job si in EU si in Ca, ca sa poti face o diferenta?

geomaticianu scrie:Eu am intalnit si cunosc multi francezi care lucreaza in Québec,de bine ce e in Franta,de discriminare ce exista la Québec.

Mda si eu am cunoscut multi quebecosi (chiar si americani :) ) care lucreaza pe aici ... deci as putea sa trag si eu concluzia pripita: de bine ce e in Qc, de discriminare ce e in Fr, dar cum nu am facut o "parti" la FF, cred altceva. Cred in mobilitate, oportunitati si timp liber pentru familie.
paca06
Moderator 'Romani in Franta'
Moderator 'Romani in Franta'

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 32 ori

Mesajde Sly » 10 Iun 2016, 20:19

geomaticianu scrie:Dar electricitatea?Eu platesc 60$/luna electricitatea la un app de 110 mp,care inseamna defapt toata intretinerea:curent,apa calda,incalzire.In Franta oamenii fac mai mult frigul decat in Québec unde arata altii cu degetul ,eu stau in maiou in casa chiar daca afara sunt minus 30.

LMAO,paca06 sta in maiou afara caci unde sta el nu exista -30 C,nu prea functioneaza comparatia asta.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE