• Publicitate

Sistemul de invatamant canadian

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Re: Sistemul de invatamant canadian

Mesajde Aurelia Sirbu » 30 Mai 2014, 06:07

ny123 scrie:Citeva intrebari - cite ore pe zi are un student ? La cit incepe de regula ziua de cursuri ? Daca lipsesti o zi e vreo pb ? Sau poti sa inveti si din manuale si trebuie sa prezinti la sfirsitul semestrului un proiect ?
Multumesc

Universitatile din Montreal - fapte:
1. In principiu, cite vrea. Ca sa fie considerat la timp plin,in general trebuie sa fie inscris la 4 cursuri pe sesiune x 3 credite = 12 ore pe saptamina de prezenta la scoala.

2. Orarul fiecarui curs e diferit. Cel mai adesea, se poate incepe la 8h30; 12h30; 13h; 16h-16h30; 17h30; 19h.

3. In general, e de preferat sa nu lipsesti, fiindca la examen ai si comentariile din clasa. Cind a trebuit sa lipsesc sau am intirziat, am cerut notitele de la colegi.

4. Sistemul e foarte diferit de ceea ce am experimentat noi in tara. Am avut cursuri unde a trebuit sa citesc autonom pentru a stapini materia de curs. In planul de curs, profesorii indica diverse surse, in plus de o carte de baza, eventual o "culegere" de texte intocmita de el.

5. Metodele de evaluare difera de la un curs la altul. Minimum doua/curs (doua examene; travail pratique + examen final). Am avut cursuri cu 4 evaluari - 2 examene, 2 lucrari (ma rog, proiecte). In prezent, am unul cu 5 evaluari - analiza de caz (cu acces la documentare); 2 examene; joc de roluri in clasa + fisa de lucru de completat; mise en situation.

Impresii (personale si auzite):
Ideea e ca, daca alegi programul in concordanta cu pasiunile & interesele tale, nu e nici greu, nici usor, dar motivant.
Bafta
Aurelia Sirbu
Moderator Studii si formare profesionala
Moderator Studii si formare profesionala

A multumit: 81 ori
I s-a multumit: 103 ori

Publicitate

Mesajde Isostar » 30 Mai 2014, 08:15

ny123 scrie:Citeva intrebari - cite ore pe zi are un student ?

Depinde de mai multi factori. Pot fi zile cu 12 ore de cursuri si practica si pot fi zile libere.

ny123 scrie:La cit incepe de regula ziua de cursuri ?

Din nou depinde, si asta de cursurile pe care le alegu. Poate incepe la 7 dimineatza sau poate incepe la 7 seara.

ny123 scrie:Daca lipsesti o zi e vreo pb ?

Da, poti sa lipsesti.

ny123 scrie:Sau poti sa inveti si din manuale si trebuie sa prezinti la sfirsitul semestrului un proiect ?
Multumesc

Desigur ca poti sa faci asta, dar nu vei reusi sa iei nota de trecere. Scoala in NAmerica este total diferita fata de ceea ce era in Romania.
Ca si idee, examenul final conteaza doar 25% - 35% din nota finala. Restul il obtii din ceea ce faci in timp semestrului : proiecte, prezenta, activitate la cursuri.
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 244 ori
I s-a multumit: 431 ori

Mesajde Petrica Rusu » 30 Mai 2014, 12:55

Isostar scrie:
Desigur ca poti sa faci asta, dar nu vei reusi sa iei nota de trecere. Scoala in NAmerica este total diferita fata de ceea ce era in Romania.
Ca si idee, examenul final conteaza doar 25% - 35% din nota finala. Restul il obtii din ceea ce faci in timp semestrului : proiecte, prezenta, activitate la cursuri.

Un verisor de al meu student la Montreal a avut multe examene finale care contau 50% din nota finala, asa ca nu stiu de unde scoti cifrele astea. Nu zic ca nu sint cursuri si asa. Mai sint cica si cursuri la care nu trebuiesc examene finale, metoda intilnita la cursurile de ciclul 2-3. Nu mai induceti lumea in eroare.
Petrica Rusu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 69 ori
I s-a multumit: 71 ori

Mesajde Sly » 30 Mai 2014, 20:52

@isostar,
Tu ai facut scoala aici?
Nu de alta dar am inteles din cele scrise de tine ca te-au primit cu bratele deschise si cu pregatirea pe care o aveai inca de la aterizare.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Mesajde Isostar » 31 Mai 2014, 08:11

Sly scrie:@isostar,
Tu ai facut scoala aici?
Nu de alta dar am inteles din cele scrise de tine ca te-au primit cu bratele deschise si cu pregatirea pe care o aveai inca de la aterizare.

Nu, nu am facut scoala aici. Daca nu am facut eu, nu am voie sa vorbesc? Ca sa stiu data viitoare...
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 244 ori
I s-a multumit: 431 ori

Mesajde Sly » 31 Mai 2014, 14:41

Isostar scrie:Nu, nu am facut scoala aici. Daca nu am facut eu, nu am voie sa vorbesc? Ca sa stiu data viitoare...

Bineinteles ca ai voie sa vorbesti,eram doar curios sa stiu ce valoare au informatiile oferite de tine.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE