• Publicitate

Sistemul de invatamant canadian

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Mesajde yogyog » 11 Dec 2010, 18:05

Gator scrie:
minodoral74 scrie:
Gator scrie:
minodoral74 scrie:...Poate pentru ca daca vor master pe undeva nu ii sprijina financiar statul roman? Poate pt ca dupa atata stress si scoli ori au un job platit african ori pt alt fel de job li se zice"esti supracalificat, bye". Cu alte cuvinte "mai vino pe la noi" si basta. Si de fapt totul incepe de la stadiul in care omul castiga la olimpiada un loc respectabil: ce da statul roman? Diplome si carti? Sa si le tina ei....

De ce crezi ca in Canada statul sprijina pe vreun olimpic? De ce crezi ca in Canada nu-ti face nimeni bye ca supracalificat?

Da, Gator, poate-ti face bye ca supracalificat daca stiind limba, avand ceva calificari, in loc sa aplici pt un alt job, te duci maturartor la McDonald's ....asa da, iti pot zice aia bye pe buna dreptate. Dar sincer nu am auzit ca daca te duce capul si ai specializari intr-un domeniu - inclusiv ce recunosc ei - canadienii iti dau reject pe motiv de supracalificare pt a tine locul cald unui tamp care clar nu e la nivelul tau dar trebuie sa nu-si piarda postul. Intelegi? La asta ma refeream. La paradoxurile tipic romanesti. Dar cred ca asta e un alt topic si prefer sa nu dezvolt aici. S-a mai discutat oricum. Daca mesajul tau e ca in Canada ar fi la fel...atunci tu ma faci sa ma razgandesc acum, cu bilet de avion cumparat :)

In Canada e altfel pt ca exista (imi place sa cred ca tot timpul) cineva care isi doreste un olimpic. Daca nu exista aici, atunci sigur exista dincolo de granita. Acel cineva de obicei nu este statul.
Canadienii nu prefera un supracalificat unui tamp atita timp cit tampul isi face treaba; daca nu-si face treaba, se gaseste unul mai potrivit. Oricine stie ca un supracalificat va cauta curind un loc mai sus sau in alta parte si va crea o gramada de probleme siesi si organizatiei. Pt o companie cu o cultura serioasa, satisfactia angajatilor este un punct prioritar. In ce ma priveste, pt jobul meu ff bun de acum, n-am spus la nimeni ca am degreeul pe care il am - din motivul de mai sus. Aceeasi firma ma respinsese odata pt un post mai jos decit calificarile scrise, pe motivul ca o sa ma plictisesc. Employerul anterior m-a luat de overqualified intr-o faza cind nu gasea pe nimeni de multa vreme, si m-a trimis la plimbare primul cind putea gasi pe acelasi loc oameni cu exact calificarea ceruta.

Lasa idealismele, abandoneaza ideea ca statul datoreaza cuiva ceva si pastreaza-ti biletele de avion.

ce inseamna pentru tine job ff bun? salariu mare, benefits bune, concediu lung? :D
daca tu nu ai declarat degree-ul pentru jobul la care esti sper macar ca nu te plictisesti la servici :D
yogyog
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 2 ori

Publicitate

Mesajde Radu7777 » 11 Dec 2010, 19:28

minodoral74 scrie:Dar ar fi cazul sa skipuiti celor care li se pare ca m-as fi autoproslavit cu asta, discutia cu masterul si sa vedeti esenta subiectului. Care poate of course, ca de la care nu, exact, nici Dumnezeu nu cere...

sa recapitulam, esenta subiectului e ca elevii de 16 ani din Romania de azi, din care face parte si Sly, sunt pe locul 49, iar cei din Canada pe locul 6 :lol:
Sly, deci mai ai de muncit pana sa ajungi in top 1% ...
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 3 ori

Mesajde Gator » 12 Dec 2010, 11:40

yogyog scrie:..ce inseamna pentru tine job ff bun? salariu mare, benefits bune, concediu lung? :D

All of the above, plus excitement profesional, mediu de f buna calitate, atmosfera orientata spre improvement nu spre greseli, etc.

daca tu nu ai declarat degree-ul pentru jobul la care esti sper macar ca nu te plictisesti la servici :D

Cu degreeul ala piata e f subtire si eu nu aveam timp.
Nu ma plictisesc la servici nici o secunda.
Daca vei sa zici ca se putea si mai bine, mai am inca pin la pensie.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 333 ori

Mesajde Sly » 31 Ian 2014, 10:02

Parca pe aici se discuta despre studentii de la Harvard care nu stiu de capitala Canazii,acum avem si explicatia cei de la Harvard erau concentrati pe Romania,mai precis pe padurile de acolo. :lol: :lol: :lol:
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Re: Sistemul de invatamant canadian

Mesajde ny123 » 30 Mai 2014, 04:37

Citeva intrebari - cite ore pe zi are un student ? La cit incepe de regula ziua de cursuri ? Daca lipsesti o zi e vreo pb ? Sau poti sa inveti si din manuale si trebuie sa prezinti la sfirsitul semestrului un proiect ?
Multumesc
ny123
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 3 ori
I s-a multumit: 3 ori

Re: Sistemul de invatamant canadian

Mesajde SilviuShlomo80 » 30 Mai 2014, 05:51

Shalom ny123,

Din ce am vazut pana acum studentii au 8 sau 9 ore pe zi si intre 4 si 6 proiecte de prezentat de-a lungul anului. La final exista un examen. Poti sa lipsesti cu scrisoare de la medic.
SilviuShlomo80
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 24 ori
I s-a multumit: 0 data

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE